هشدار نسبت به عدم مهار تورم / کنترل تورم در همین فضا شدنی است

یحیی آل اسحاق در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین وی گفت: مهمترین اولویت در حوزه اقتصاد بحث نحوه کنترل تورم و ساماندهی تورم مزمن در اقتصاد ایران است. تورمی که ما داریم مجموعه ای از انواع تورم است که باید به خوبی تحلیل شود و راهبردهای هر مسیر مشخص شود. اما به طور کلی اولین سوال برای اقتصاد ایران این است که چگونه تورم را کنترل کنیم. اگر تورم کنترل نشود، دوباره کار سخت زیادی انجام می شود.

وی با بیان اینکه تورم اشکال مختلفی دارد، افزود: تورم ناشی از محدودیت عرضه، تورم ناشی از نقدینگی، تورم ناشی از نوسانات نرخ ارز، تورم ناشی از محدودیت در روابط اقتصادی و تجاری، اشکال مختلف تورم هستند.

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که در دو هفته اخیر با سیاست اخیر دولت شاهد افزایش قیمت ۴ قلم کالا بوده ایم که به تبع آن بسیاری از کالاها را تحت تاثیر قرار داده و قیمت ها به شدت افزایش یافته است. آیا با افزایش قیمت کالاها می توان تورم را کنترل کرد؟ وی تصریح کرد: این امکان وجود دارد; به شرطی که نگاهی جامع به موضوع اقتصاد داشته باشیم و برای هر بخش راه حل های مناسب اتخاذ کنیم. بنابراین باید دید جامعی داشته باشیم و اعداد واقعی باشند.

مشاهده اطلاعات بیشتر: چشم انداز مبهم توسعه اقتصادی/ آیا دولت سیزدهم رانت خواران را گرفت؟

هدفمندی یارانه ها؛ از حسنعلی منصور تا ابراهیم رئیسی

تاثیر جراحی اقتصادی بر تورم چیست؟

اسحاق بیان کرد: در رابطه با نرخ تورم 38.7 درصدی اعلام شده برای اردیبهشت 1401، این تورم مربوط به قبل از جراحی اقتصادی و ساماندهی یارانه ها است. اما در مورد چگونگی تأثیر سیاست های جدی دولت بر تورم اختلاف نظر وجود دارد.

READ  اتصال راه آهن رشت-آستارا؛ برای دولت چه قدر خرج دارد؟

وی خاطرنشان کرد: قطعا تورم حاصل از این 4 یا 5 قلم کالا گران نشده است، بلکه تورم در همه حوزه های اقتصادی نقش دارد یعنی تورم عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد. در این زمینه دیدگاه های مختلفی وجود دارد. برخی معتقدند نرخ افزایش تورم جهانی کمتر از 10 درصد خواهد بود و برخی از افزایش 15 درصدی تورم صحبت می کنند. برخی می گویند طرح جدید 20 درصد بر تورم تاثیر دارد.

هشدار نسبت به عدم کنترل تورم / کنترل تورم در این فضا امکان پذیر است

رئیس سابق اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران گفت: اما به طور کلی می توان گفت که کف تورم 10 درصد در حال افزایش است، بنابراین باید دید تورم چقدر بر معیشت، مسکن، سلامت، پوشاک و … تاثیر دارد. آموزش مردم این پنج حوزه 70 درصد از هزینه های طبقه متوسط ​​رو به پایین را به خود اختصاص می دهند، بنابراین تورم یک موضوع بسیار جدی و اساسی در اقتصاد ایران است.

اسحاق افزود: در 10 سال گذشته متوسط ​​تورم حدود 20 درصد بوده البته متوسط ​​تورم در 3، 4 سال گذشته به حدود 30،40 درصد رسیده است، بنابراین با توجه به تغییرات ذاتی که داریم. کف تغییرات بعدی 10 درصد خواهد بود که باعث افزایش تورم می شود.این در شرایطی اتفاق می افتد که کیفیت تاثیر تورم بر زندگی شهری و روستایی متفاوت است؛ بنابراین تورم روستایی بیشتر از تورم شهری است، زیرا هزینه های حمل و نقل کالا به روستا بیشتر است.

برنامه دولت برای کنترل تورم چیست؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا علاوه بر جراحی اقتصادی دولت، سیاست کنترل تورم نیز وجود دارد، گفت: ادعای سازمان برنامه و بودجه این است که هیچ برداشتی از بانک مرکزی صورت نگرفته است که در کنترل تورم موثر است. . از سوی دیگر، روابط بانک مرکزی با بانک ها و روابط بانک ها با یکدیگر سیاست هایی است که اجرا شده و تأثیراتی نیز داشته است. کاهش نیم درصدی تورم ناشی از همین سیاست پولی است.

READ  پژو ۲۰ هزارهزار ده ریال گران شد/ جو مظنه‌ها

رئیس سابق اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد: در برخی از حوزه های فنی کنترل تورم، کارشناسان و اقتصاددانان خوبی داریم، اما برخی عوامل موثر بر تورم به حوزه هایی غیر از فنی و اقتصادی مربوط می شود. به عنوان سیاست های خارجی، تعاملی و سیاسی.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا