هشدار فاجعه ژئوپلیتیکی برای ایران/رئیسی نژاد: باکو به دنبال اشغال استان مرزی ارمنستان با ایران است

به گزارش خبرآنلاین، دکتر آرش رئیسی نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، با اشاره به اینکه تسلط بر کریدور زنگزور به محور باکو – آنکار هم قدرت ژئوپلیتیک و هم موقعیت ژئواکونومیک می دهد، گفت: آنکارا و باکو هر دو به دنبال این هستند که اشغال استان سینیوک و اتحاد آنها جمهوری آذربایجان هستند و می خواهند با تضعیف موقعیت ژئوپلیتیک ایران به این مهم برسند.

به گفته رئیسی نژاد، نوع جنگ باکو و مبارزه برای آزادسازی مناطق اشغالی از ارمنستان که حق این کشور است و در جنگ اخیر از آنها حمایت کردیم، کشور شمالی نیست، بلکه هدف اصلی آنها محور جنوبی

رئیسی نژاد گفت: آنها به شدت در تلاش برای رسیدن به استان سیونیک و دسترسی به نخجوان هستند. آنچه باکو می خواهد انجام دهد این است که استان سینیوک را تصرف کند و مرز ایران و ارمنستان را قطع کند.

این استاد دانشگاه تهران همچنین تاکید کرد: به نظر می رسد باکو پس از حمله به جنوب و اشغال استان سیونیک با وساطت ترکیه غربی سعی دارد قره باغ را به ارمنستان بدهد و استان سیونیک که به سرزمین اصلی باکو و نخجوان متصل است. معلق.

وی افزود: شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه پاشینیان و حامیانش به دلیل ضعف مفرط و فشار داخلی و بی تفاوتی روسیه احتمالا با چنین طرحی موافقت خواهند کرد، در حالی که این یک فاجعه برای ایران است و موقعیت ژئوپلیتیکی ایران را به طور جدی تهدید می کند.

این استاد دانشگاه همچنین افزود: متأسفانه گروه های تأثیرگذاری در ایران هستند که با علم به این خطرات، رسما از باکو حمایت می کنند و نمی گذارند عمق خطر به درستی مشخص شود و هر چقدر هم دلسوزانه به مردم گوشزد کنند که اینها کریدورهایی که صحت کریدور تورانی ناتو را هدایت می کنند نه تنها با دور زدن خاک ایران خطرات ژئوپلیتیکی را به همراه خواهند داشت، بلکه خطرات سیاسی جدی را متوجه امنیت کشورمان می کنند، زیرا اگر باکو موفق به انجام این کار شود، طمع به خاک ایران خواهد داشت.

READ  اسامی نامزدهای آقایی جمهوری عراق آگاهانیدن شد

رئیسی نژاد اقدامات باکو برای اشغال استان مرزی ایران در ارمنستان را منوط به وقوع تحولات سیاسی بزرگ در ایران دانست و گفت: شک نکنید که باکو و ترکیه لحظه مناسبی را در عرصه سیاسی ایران تماشا می کنند. تنها مخالف جدی این تغییرات ژئولیتیکی ایران است و از این رو منتظر لحظه مناسب برای اقدام هستند.

این کارشناس ژئوپلیتیک با اشاره به اینکه جنگ دوم قره باغ نیز در میانه سرگرمی های آمریکا و جهان در مورد انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور رخ داد، گفت: اینجا هم منتظرند اتفاق مهمی در سیاست داخلی بیفتد. ایران اقدام کردن.

به گفته رئیسی نژاد، اگر باکو بتواند بلامانع استان سیونیک ارامنه را اشغال کند، پس از شوشی، گام بعدی و هدف بعدی آنها اتحاد ایران عزیز و چشم طمع سرزمین ایران خواهد بود.

4949


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا