نگاهی به یک انتصاب جدید/ چرا قائم‌مقام برون‌مرزی به ساختمان شیشه‌ای رفت؟


پیمان جبلی، رئیس سازمان صدا و سیما در یکی از احکام اخیر خود، مهدی مجتهدی را به عنوان معاون امور اجرایی و همچنین رئیس صدا و سیما معرفی کرد. عنوانی که با مروری اجمالی بر شرح وظایف محوله به مجاهدین، مبانی جدیدی را در ساختار کلان حاکمیتی این سازمان نشان می دهد.

البته تحقق آنچه در فهرست انتظارات مجتهد جبلی است جز در سایه اقدامات جدید و بی سابقه جبلی امکان پذیر نیست. در واقع رئیس سازمان صدا و سیما برخلاف روال گذشته، این بار معاونت اجرایی سازمان را به ابزارهای عملیاتی و ساختار و تشکیلات ریاست جمهوری مجهز می کند، بنابراین نقش معاونت اجرایی در برنامه های تحول بزرگترین نهاد فرهنگی کشور نسبت به دوره های قبل کارآمدتر و تعیین کننده تر است.

– نظارت بر اجرای سیاست های کلان سازمان و نظارت بر تدوین برنامه های بلندمدت.

ایجاد هماهنگی داخلی برای اجرای مدیریت یکپارچه و حفظ انسجام عملیاتی به ویژه در حوزه های ستادی و پشتیبانی (منابع مالی و سرمایه انسانی، برنامه ریزی و برنامه ریزی و …)

– نظارت مؤثر بر توزیع وام ها و هزینه های مالی و رعایت برنامه ها و وام های مصوب

– نظارت و پیگیری اصلاحات لازم در ساختار و تشکیلات و به روز رسانی اساسنامه و دستورالعمل های سازمان به منظور انطباق با الزامات داخلی و خارجی سازمانی.

– انجام نظارت مؤثر بر برنامه ریزی و اجرای طرح ها و برنامه های ارتقای سرمایه انسانی سازمان.

– نظارت بر فرآیند انتصاب و ارزیابی مدیران با تاکید بر اصل شایسته سالاری.

– تعامل و ارتباط سازنده و مؤثر با کلیه دستگاه ها و نهادهای نظام در جهت افزایش و هماهنگی بین سازمانی.

و اجرای مأموریت های ویژه محوله وظایفی است که ساختار صفوف و کارکنان سازمانی که به مجاهدین سپرده شده است را بهبود می بخشد و بدون آموزش کوهستانی خاص که با سپردن مسئولیت این دو حوزه متجلی می شود قطعاً به مقصد نمی رسد. معاون همزمان.

چندی پیش احمد نوروزی معاون امور خارجه صدا و سیما در صفحه شخصی خود از وی یاد کرد و نوشت: «یکی از مهمترین و بهترین تغییرات مدیریتی در سازمان صدا و سیما در راه است. انشاءالله حضور این برادر عزیز باعث بهبود ترکیب تشکیلات و فرآیندهای ستاد می شود.

READ  فریب سریال‌های شبکه نمایش خانگی را نخورید

اکنون می توان گفت پیمان جبلی علاوه بر انتخاب و انتصاب از سوی وی، بار دیگر با این تصمیم مسئولیت متقابل ثابت کرده است که شناخت عمیق و پویایی از ساختارهای سازمانی دارد و از دیدی کاملاً عملیاتی به امور می نگرد. و نقطه نظر نتیجه.همچنین قدرت نقشه برداری و ردیابی بالایی دارد.

اما چرا مهدی مجتهد؟

تا پیش از انتصاب وی به عنوان معاون برنامه ریزی و منابع مالی سازمان صداوسیما در سال 1393، نام مهدی مجتهدی مانند سایر مدیران مجتمع صداوسیما برون مرزی کمتر در رسانه ها شنیده می شد. وی پیش از این بیش از 14 سال در این سمت سمت های مدیریتی مختلفی را برعهده داشت و تا آن زمان حدود پانزده سال ریاست بخش های ستادی و عناوین این مدیریت را در کارنامه خود داشت.

وی دارای مدرک لیسانس مدیریت بازرگانی و فوق لیسانس ارتباطات اجتماعی است که ملاک های استخدام، طبقه بندی مشاغل و … دلیلی است که حضور او در صداوسیما آغازی برای تجربه های دیگر در زمینه های مشابه است.

از این رو مدیرکل اداری و مالی معاونت آموزشی و پژوهشی، اولین سمت خود را در رسانه ملی از بدو ورود به این سازمان در سال 1377 تا 1379 به معاونت امور خارجه رفت و تا سال 1383 در همان سمت، اما این بار در معاونت خارج از کشور به کار خود ادامه داد.

در سال 1383 به عنوان مدیر شبکه سحر عربی منصوب شد و پس از پخش شبکه یک شبکه سحر از ماهواره یوتلست، در سال 1384 شبکه الکوثر را راه اندازی کرد و سپس از سال 1388 تا 1393 مسئولیت این شبکه را بر عهده داشت. مدیریت شبکه سحر و راه اندازی شبکه دو شبکه سحر و همچنین افتتاح شبکه کردی شبانه روزی در شبکه سحر از اقدامات مهم این بار مجاهدین بود.

READ  مزایده یک نقاشی انتزاعی ده‌ها میلیون دلاری

همکاری نزدیک وی با اتحادیه صدا و سیما و مشارکت وی به عنوان نماینده وزارت امور خارجه صدا و سیما در تاسیس و فعالیت این اتحادیه و ادامه عضویت وی در شورای عالی این اتحادیه از دیگر بخش های این اتحادیه ذکر شده است. پرونده مدیریت مهدی مجتهدی.

مجتهد پس از معاونت خود در خرداد 1395 به سمت معاونت برون مرزی صدا و سیما منصوب شد و در عین حال به سمت معاونت امور خارجه صدا و سیما منصوب شد. کانال فارسی آی‌فیلم رتبه دوم تا چهارم را از نظر جذب مخاطب حفظ کرد.

وی همچنین برای افزایش سطح و عمق نفوذ این شبکه در بین فارسی زبانان غیرایرانی به ویژه مردم افغانستان، کانال آی فیلم ۲ را ایجاد کرد.

وی همزمان و همزمان مسئولیت اداره کل تولیدات نمایشی معاونت امور خارجه را بر عهده داشت.

به این ترتیب معاونت جدید جبلی طیف وسیعی از حوزه های کارکردی کارکنان صدا و سیما را آزمایش و رهبری کرده و حوزه بسیاری از چالش های داخلی و پرسنلی رسانه ملی را از سرمایه انسانی گرفته تا بودجه و مالی و برنامه ریزی و برنامه نویسی محک زده است. .

در زمینه نوبت دهی به تولید تلویزیون و مدیریت محتوا و پیام چه برای مخاطبان داخلی و چه بین المللی و در مصادیق عینی مختلف از مدیریت شبکه های ساختاریافته تا شبکه های تخصصی و همچنین تولید فیلم و سریال به صورت مستمر مشغول است. ورود و حضور و مستقیم بود و چالش ها و تنگناهای هر بخش را می دانست.

با این اوصاف، انتخاب مهدی مجتهدی توسط جبلی را می توان یکی از گزینه های کلیدی وی دانست و می توان منتظر ماند تا نتایج به مرحله قابل اندازه گیری برسد و ببینیم عملکرد وی چه تاثیری بر روند اصلی رسانه ملی دارد.

259259


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا