نمی‌دانم چرا به تیم ملی دعوت نشده‌ام!

مهری رنجبر; قهرمانی پیکان در باشگاه والیبال مردان آسیا در تهران تجربه بی نظیری بود. قهرمانی ویژه، در حضور ستارگان بزرگ جهان. با این حال علی شفیعی دوومیدانی زن پکان ابراز تاسف می کند که با حذف شهداب یزد فینال مسابقه نه همه ایرانی ها. البته او معتقد است برنده واقعی این رقابت ها هوادارانی هستند که به خصوص در فینال تیم خود را تنها نگذاشتند. بازی با چهار ستاره بزرگ جهان برای شفیع هفته فراموش نشدنی بود.

* پیروزی با پیکان در باشگاه های آسیا اتفاق خوبی بود؟

ما نتوانستیم فشار یک هفته ای را برای پیروزی در مسابقه تحمل کنیم. البته ما از پتانسیل تیم خبر داشتیم و قبل از فینال فقط تراز قزاقستان ما را برای یک ست فشار آورد، اما ژاپن در فینال ما را اذیت کرد.

به هر حال به خاطر میزبانی تهران همه انتظار داشتند که ما قهرمان شویم. پیکان با کادر فنی و بازیکنان بزرگش به راحتی نقطه به نقطه بازی کرد و بر احساسات مسلط شد و با قهرمانی کار بزرگی انجام دادیم. البته حضور پرشمار مخاطب در سالن 12 هزار نفری هم خوب بود و هم بد. زیرا در هنگام شارژ، فشار دو برابر می شود.

* انتظار بردن پیکان با حضور چهار ستاره والیبال آزاردهنده نبود؟

انتظارات همه برآورده شد. البته تیم شهداب یزد هم تیم خیلی خوبی داشت که اگر به فینال می رسید یک فینال زیبای سراسر ایران از آب در می آمد. با این حال بازی با سنتوری هم بسیار زیبا بود. تبریک و تشکر از ایران خودرو بابت کلکسیون عالیش چون از حضور ستارگان والیبال چه تماشاگران سالن و چه مردم خانه لذت بردیم. به هر حال هواداران آن را پسندیدند و فکر می کنم آنها برنده واقعی مسابقه بودند. چون سال ها می گذرد که ستاره های والیبال جهان دوباره به تهران بیایند یا نه.

* تجربه بازی با سعید، سید، انگاپت و نیمیر معروف چگونه بود؟

کار با بزرگان والیبال بسیار سرگرم کننده است و اعتماد به نفس را افزایش می دهد زیرا می توانید چیزهای زیادی از آنها یاد بگیرید که برای من تجربه عالی و بی نظیری بود. با اینکه چهار ستاره بزرگ در تیم داشتیم، اما هیچ کدام از بالا تا پایین نبودند، با علاقه به هم کمک کردند و دلیل برد تیم هم همین بود. حتی انگاپت و نیمیر دو ستاره خارجی این تیم هم خودشان را جدا از بقیه نمی دانستند.

READ  ببینید | کلیپ زیبای فدراسیون فوتبال برای علی دایی

* فکر می کردی باز هم نقش سعید و سید را بازی کنی؟

قبل از اینکه بازیکن شوم طرفدار والیبال بودم و وقتی خبر حضور سعید و سید در تیم را شنیدم به پوستم نمی خورد. بازی با آنها فوق العاده بود، چون حضورشان هم روحیه و هم پتانسیل خاص والیبال است، استعداد نابی هستند.

نمی دانم چرا به تیم ملی دعوت نشدم!

* اما قبل از شروع مسابقه، پیکان انتقادات زیادی را به دنبال داشت و خیلی ها گفتند که او خراب شده است.

قبل از شروع مسابقه حملات پی درپی به باشگاه پیکان زده بودند که منجر به ورود انگاپت و نیمیر و اتلاف وقت شد، در حالی که این بی نظمی ها به قول خودشان خیلی بیشتر از تبلیغات جبران می شد. در ورزش جهان، هنر این است که مردم را با مجموعه ای از ستاره ها هیجان زده کنید. چرخه ورزش حول همین تبلیغات می چرخید. کسانی که انتقاد کردند دلسوز والیبال نبودند، خوشحالم که بازی ها برگزار شد. حالا که ستارگان بزرگ جهان پای خود را به والیبال ایران باز کرده اند، دیگر تیم های آسیایی برای فصول آینده ستاره های دیگری خواهند آورد و با توجه به بعد اقتصادی شکی ندارند که والیبال آسیا در حال پیشرفت است.

* به نظر می رسد ارزیابی سعید معروف باشگاه همه شما را شگفت زده کرده است، اینطور نیست؟

برنامه ارزیابی پیکان برای سعید معروف بسیار زیبا بود اما فدراسیون باید این کار را می کرد اما نمی دانم چرا برنامه ای برای خداحافظی با نسل طلایی والیبالیست ها وجود ندارد؟ سعید معروف، سیدمحمد موسوی، عادل گلمی، امیر غفور، فرهاد قائمی و پوریا فیاضی بازیکنان بزرگ تیم ملی والیبال ایران بودند. برخی از آنها خداحافظی کردند و برخی پس از المپیک به تیم ملی دعوت نشدند.

درست است که والیبال ما با داوری خوب بزرگ شد، اما بازیکنان مکمل آن بودند، بنابراین شایسته بهترین تمجید و زیباترین خداحافظی از تیم ملی بودند. من نمی دانم فدراسیون چه پیشنهادی دارد؟ اما تا الان فدراسیون فقط یک جایزه برای مهدی مهدوی گرفته است، امیدوارم مورد استقبال و اخراج ما قرار نگیرد. پیکان هم مجبور نبود از سعید تعریف کند، چون وظیفه فدراسیون بود. سعید و سید برند والیبال ایرانی در دنیا هستند. من از ما می خواهم طوری رفتار نکنیم که دنیا برای آنها ارزش قائل باشد و ما نداریم.

READ  ببینید | تصادف شوماخر چقدر هزینه داشت؟

* چرا از زمانی که برای المپیک امضا کردی به تیم ملی دعوت نشدی؟

نمی دانم. سال بدی را در سایپا پشت سر گذاشتم، زانویم خیلی درد می کرد و هر 8 ساعت در کمپ برای تمرین مسکن می خوردم. نه روحیه خوبی داشتم و نه حالم خوب بود، بنابراین نتوانستم توانایی هایم را نشان دهم. حتی وقتی در ایتالیا به من گفتند که باید به ایران برگردم، خیلی خوشحال شدم چون بازیکنی نیستم که وقتی نمی توانم به تیم کمک کنم، بمانم و از هر نظر بازی کنم. نمی دانم چرا به مسابقات قهرمانی آسیا دعوت نشدم. خدا را شکر باز هم قهرمان آسیا تیم است.

با مقایسه آمار عملکرد سریع بانوان در لیگ برتر والیبال و آمار خودم متوجه نشدم چرا دعوت نشدم. شاید به دلیل تفکرات مربی، شناخت خود از بازیکنان و انتظارات فدراسیون را انتخاب می کند، اما من همیشه به مربیان احترام گذاشته ام.

* به نظر شما چرا تیم ملی ایران در المپیک ناکام ماند؟

وقتی آلکنو سرمربی تیم ملی شد همه بچه ها با هم صحبت کردند و گفتند انتخاب خوبی نیست چون سبک والیبال ایران با روسیه متفاوت است. درسته که آلکنو رزومه خوبی داشت ولی دلیل نمیشه اگه من 10 مدال طلا والیبال و 10 مدال طلا در شنا داشته باشم تفاوت والیبال ایران با روسیه همینه. تیم ملی در المپیک عملکرد خوبی نداشت در حالی که سال المپیک بیش از هزار بازیکن انگیزه داشت. از طرفی آلکنو فقط 3-4 بازیکن می شناخت و تنها انگیزه او برای مربیگری ایران چهارمین حضورش در المپیک بود و بس. او بازیکنان را نمی شناخت و همان نتیجه را نگرفت. در حالی که ایرانی ها احساساتی هستند و کارهای بزرگی در این خصوص انجام شده است، دوره مربیگری آلکنو چنین احساسی در تیم نداشت.

بیشتر بخوانید:


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا