نقض امنیت اروپا با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو

هر دو کشور به طور سنتی از سیاست «به یک ائتلاف نپیوندید» پیروی می کردند و حتی در دوران جنگ سرد نیز از آن پیروی می کردند. این سیاست بی طرفی از سوی مسکو به عنوان عامل مهمی در تضمین ثبات در شمال اروپا تلقی می شود و از سوی کشورهای اروپایی اتخاذ شده است. اکنون با درخواست جدید دو طرف، اگرچه ناتو از آنچه تعمیق همکاری با فنلاند و سوئد می خواند ابراز خرسندی کرده است، اما مقامات روسی آشکارا این اقدام را به عنوان دشمنی فاحش با روسیه تعبیر کرده اند. در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که دلیل اصلی چنین درخواستی از سوی سوئد و فنلاند چیست و پیوستن آنها به ناتو چه پیامدهای راهبردی خواهد داشت؟

در پاسخ به سوال اول باید گفت که اگرچه در رسانه های بین المللی تلاش می شود حمله روسیه به اوکراین را تنها عامل نگرانی دو کشور اسکاندیناوی و تصمیم آنها برای پیوستن به ناتو ذکر کنند، اما این نیز بخشی از این موضوع است. پازل واقعیت. اما مطمئنا همه چیز درست نیست. اگر کمی به صحنه بازی استراتژیک نیروهای بین المللی نگاه کنیم، خواهیم دید که پس از تغییر استراتژی امنیت ملی آمریکا در سال های اخیر و تغییر نگرش و چرخش این کشور از خاورمیانه و خلیج فارس. به چین و روسیه، تلاش برای تقویت ناتو و اتحاد اروپا در برابر روسیه برای تضعیف یکی از این دو رقیب (روسیه) در رأس دستور کار استراتژیک آمریکا قرار دارد.

سپس باید توجه داشت که تمایل دو کشور اسکاندیناوی برای پیوستن به ناتو صرفاً یک تصمیم داخلی بر اساس نیازهای امنیتی آنها نبوده و با راهنمایی و حمایت آمریکا اتخاذ شده است. امضای قرارداد جدیدی توسط فنلاند برای خرید 64 فروند هواپیمای F-35 از ایالات متحده در فوریه 2021، دلیل محکمی بر تأیید این ادعا است. بر این اساس، در صورت پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، اتحادیه اروپا در قالب ناتو بیش از هر زمان دیگری با روسیه مواجه خواهد شد و دستور کار نوعی فشار جهانی علیه مسکو خواهد بود و این همان چیزی است که مقامات آمریکایی به دنبال آن هستند. تضعیف روسیه به قیمت متفقین. بنابراین، با گسترش ناتو و تقویت قدرت نظامی بخش اروپایی ناتو، مشارکت اروپایی برای کنترل روسیه افزایش یافته است و ایالات متحده می تواند چین را آشکارا کنترل کند.

READ  همراه سپاس داشتن از پوتین به‌خاطر نیروهای کنش‌ها مخصوص سخت‌کوش دروازه اوکراین

اما در پاسخ به سوال دوم، پیامدهای استراتژیک پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو چه خواهد بود؟ لازم به ذکر است که این امر منجر به گسترش و تقویت ناتو و تشدید محاصره اطراف روسیه و در نتیجه افزایش فضای امنیتی و سطح تنش در منطقه شمال خواهد شد. اگرچه فنلاند و سوئد جمعیت و بودجه نظامی قابل توجهی ندارند، اما ارتش های مدرن و زیرساخت های نظامی-فناوری خوبی دارند و به دلیل نگرانی از تهدید روسیه در سال های اخیر هزینه های نظامی خود را افزایش داده اند. از زمان شروع جنگ در اوکراین، فنلاند بودجه نظامی خود را از 3 میلیارد دلار به 5 میلیارد دلار و سوئد از 5 میلیارد دلار به 7 میلیارد دلار افزایش داده است. بنابراین عضویت این دو کشور قدرت ناتو را تقویت کرده و آن را فراگیرتر خواهد کرد.

روس ها به وضوح پیوستن سوئد و فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی را تهدیدی جدی برای خود می دانند و بنابراین اگر هر دو کشور به ناتو بپیوندند، در آینده نزدیک شاهد رویارویی مسلحانه و سیاسی بین روسیه و جبهه خواهند بود. غرب. بر این اساس، کرملین موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای در مرز روسیه با فنلاند و سایر کشورهای اروپایی دارد، به دیگر ذرات اروپایی هم مرز با روسیه حمله می‌کند، از کاهش صادرات یا افزایش قیمت انرژی به عنوان ابزار فشار استفاده می‌کند. برای کشورهای اروپایی و البته تلاش کرملین برای یافتن و ایجاد یک اتحاد نظامی متقابل، تصمیماتی وجود دارد که روسیه می تواند در پاسخ به این تصمیم اتخاذ کند.

بنابراین، گسترش ناتو به ابعاد جدید نه تنها امنیت و ثبات را برای کشورهای اروپایی به ارمغان نمی آورد. بلکه قرار دادن آنها در خط رویارویی با روسیه و تبدیل اروپا به ابزار اهداف و منافع آمریکا، توسعه سیاسی و اقتصادی قاره سبز را مختل می کند و اروپای شرقی و شمالی را به منطقه بحرانی جدیدی در جهان جهانی تبدیل می کند. نقشه ژئوپلیتیک

READ  تظاهرات هزاران نفری در حمایت از شهردار مخالف استانبول


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا