نقش برجسته زنان در دولت جدید فرانسه

نخست وزیر جدید فرانسه زنی ۶۱ ساله به نام الیزابت بورن است.

دوشنبه گذشته، امانوئل مکرون، رئیس جمهور 44 ساله، وزیر سابق کار (الیزابت بورن) را به عنوان نخست وزیر جدید فرانسه منصوب کرد. این اولین بار در بیش از 30 سال گذشته و دومین بار در تاریخ فرانسه است که یک زن نخست وزیر فرانسه می شود.

مکرون، مانند اسلاف خود، وزارتخانه ها را به طور مساوی بین مردان و زنان تقسیم کرد.

امانوئل مکرون اخیراً در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پیروز شد و این اولین کابینه او در دوره دوم ریاست جمهوری اوست.

همچنین فلورانس پارلی، وزیر سابق ماوراء اقیانوسی (ماوراء اقیانوسی) سباستین لیکورن جایگزین وزیر دفاع فرانسه شد.

وزارتخانه مسئول اداره مناطق دور از فرانسه است، یعنی. در سایر قاره ها و اقیانوس ها، تحت حاکمیت فرانسه.

دانشگاه معروفی به نام «پاپ ندیا» برای وزارت علوم به جای بازیکن راست (جان میشل پلانکیه) انتخاب شد. وزیر جدید کارشناس تاریخ استعمار و روابط نژادی است.

رهبر راست افراطی فرانسه (ماری لوپن) با انتقاد از این انتصاب، این انتصاب را آخرین گام در “تجزیه کشور ما و ارزش ها و آینده آن” توصیف کرد.

تغییر محیط زیست و انتقال انرژی از جمله ماموریت های دولت جدید فرانسه است.

رئیس جمهور فرانسه در کابینه خود اعضای مخالف نیز دارد. وی دامیان آباد از حزب جمهوری خواه را به عنوان وزیر همبستگی، حکومت محلی و افراد دارای معلولیت منصوب کرد.

آباد، 42 ساله، پسر یک معدنچی در جنوب فرانسه است. وی اولین نماینده مجلس دارای معلولیت جسمی است و در سال 1391 انتخاب شد. وزرای اقتصاد و کشور در سمت خود باقی ماندند.

READ  خبر خوب برای زلنسکی؛ خبر بد برای پوتین

وزیر امور خارجه جدید

این مرد 66 ساله یک وزیر امور خارجه جدی و یک سفیر با تجربه است که پیش از این چندین سمت در سیاست خارجی و روابط بین الملل داشته است. این شامل ژاک شیراک، وزیر امور اروپا و سخنگوی دولت از سال 1995 تا 2004 است.

او از سال 2019 به عنوان سفیر فرانسه در لندن خدمت کرده است، دوره ای که بین دو کشور بر سر انتخاب ها و حقوق ماهیگیری و مهاجرت اختلاف نظر وجود دارد. از جمله در مواردی نادر، وزارت امور خارجه بریتانیا او را در بحبوحه اختلاف لندن و پاریس بر سر صدور مجوز ماهیگیری احضار کرد.

تجربه او شامل نماینده فرانسه در یونسکو (2008-2010)، سفیر فرانسه در ایتالیا و سن مرینو (2014-2017) و نماینده فرانسه در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (2017-2019) است.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا