نخستین واکنش اصغر فرهادی به اتهام سرقت هنری در جشنواره کن


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عسگر فرهادی که داور هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن است، بعدازظهر امروز (سه شنبه 27 اردیبهشت ماه) برای اولین بار در گفت وگویی در حاشیه این رویداد هنری درباره اتهام سرقت فیلم صحبت کرد. در فیلم “قهرمان”.

دنیای تصاویر به نقل از ورایتی گزارش می دهد:

در حال حاضر دادگاهی در ایران در حال رسیدگی به پرونده ای است که شاگرد سابق او آزاده مسیح زاده را متهم کرده است که فرهادی را به کپی برداری از ایده فیلمش از یک مستند نمایش داده شده در سال 2014 در سمیناری در تهران متهم کرده است.

فرهادی در حاشیه جشنواره کن در پاسخ به سوالی گفت: من هرگز مستقیماً در این مورد صحبت نکرده ام. بسیاری از اطلاعاتی که ارائه کردید نادرست بود و بعداً در رسانه ها اصلاح شد. بنابراین فکر می‌کنم باید با اطلاعات درست وضعیت را اصلاح کنیم.»

وی افزود: این فیلم مستندی بود که در کارگاه من ساخته شد. با دانش آموز (آزاده مسیح زاده) در مورد ساخت آن صحبت کردم. اما خیلی بعد فیلم «قهرمان» را ساختم. و نمی توان آن را راه دزدی دانست. در واقع، در “قهرمان” آنچه که هست کاملاً متفاوت است.”

این کارگردان ادامه داد: کاری که ما انجام می دهیم ساخت فیلم داستانی است و کاری که در هیرو انجام دادم به سمیناری که گفته شد مربوط نمی شود. “قهرمان” تنها بر اساس یک رویداد بود. این مستند و فیلم من فقط بر اساس اتفاقی است که دو سال قبل از سمینار رخ داد، زمانی که این رویداد رخ داد، توسط مطبوعات فاش شد و سپس علنی شد، شما می توانید آنچه را که دوست دارید در مورد آن بگویید. ایجاد یک رویداد؛ شما می توانید داستانی بنویسید یا فیلمی در مورد آن بسازید بدون اینکه یک نسخه از دیگری کپی شود.»

READ  نرگس روان‌پور درگذشت - خبرآنلاین

فرهادی گفت: می توانید اطلاعات مربوط به این رویداد را مشاهده کنید. «قهرمان» تنها برداشتی از این اتفاق است، در حالی که ساخته خانم مسیح زاده مستند بود نه برداشت. این موضوع اکنون در دادگاه در حال بررسی است. یک هیئت منصفه برای تصمیم گیری در مورد پرونده وجود خواهد داشت. مقرراتی برای این پرونده وجود دارد که باید کنار گذاشته شود. اما نمی دانیم این پرونده چه زمانی رسیدگی خواهد شد. حتی گفته شد که من محکوم شدم که اشتباه است. این یک فرآیند بسیار طولانی است. بدیهی است که این باعث شد کمی احساس ناراحتی کنم، اما فیلم من بر اساس این مستند ساخته نشده است.

5757


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا