موسسه بروکینگز: روس ها شکست خوردند

موسسه بروکینگز در مقاله ای می نویسد:

اکنون مقامات ایالات متحده انتظار دارند تا زمانی که هیچ یک از طرفین نتوانند پیشرفت نظامی قاطعی داشته باشند، یک جنگ فرسایشی آغاز شود. چگونگی پایان جنگ هنوز مشخص نیست.

در 24 فوریه، نیروهای روسیه از شمال، از جمله بلاروس، از جنوب کریمه و از شرق به اوکراین حمله کردند.

محورهای متعدد این حمله نشان می دهد که ارتش روسیه قصد دارد به سرعت پایتخت کیف را اشغال کند، دولت منتخب دموکراتیک را سرنگون کند و احتمالاً تا دو سوم شرق اوکراین را اشغال کند.

روس ها شکست خوردند. نیروهای آنها به حومه کیف رسیدند، اما در اواخر مارس عقب نشینی کردند. ارتش روسیه سه هفته بعد در باتلاقی در اطراف نیکولایف به اودسا حرکت کرد.

در ماه مه، نیروهای روسیه به خارکف، دومین شهر بزرگ اوکراین، که تنها 25 مایلی از مرز روسیه فاصله دارد، حمله کردند و فقط وارد حومه شهر شدند.

ارتش روسیه سرانجام در اواسط ماه مه کنترل ماریوپل را به دست گرفت، زمانی که آخرین نیروهای اوکراینی پس از مقاومت شجاعانه تسلیم شدند. برای هفته ها، روسیه توسط بمباران ها و بمباران های بی رویه ماریوپل، شهری عمدتا روسی زبان که تقریبا نیمی از جمعیت آن را قوم روسی تشکیل می دهند، ویران شده است.

پس از عقب نشینی از کیف و شمال اوکراین، نیروهای روسیه در منطقه دونباس در شرق اوکراین متمرکز شده اند. شش هفته بعد، آنها پیشرفت کردند، اما هزینه قابل توجهی برای دفاع مصمم اوکراین داشت.

تحلیلگران نظامی ارتش متعجب هستند که آیا ارتش روسیه به زودی به نیرویی خسته تبدیل خواهد شد که از تلفات سنگین، از دست دادن تجهیزات سنگین، روحیه ضعیف و تدارکات ضعیف خسته شده و قادر به انجام عملیات تهاجمی بزرگ نخواهد بود.

READ  ممنوعیت صادرات گندم هند با تشدید بحران جهانی غذا

تصمیم کرملین مبنی بر عدم اعلام بسیج کامل، جبران خسارات ناشی از جنگ را برای ارتش روسیه دشوار می کند. مقامات ایالات متحده می گویند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، سخت در حال حفاری است، هیچ راهی برای مذاکره در کوتاه مدت نمی شناسد، و انتظار دارد یک جنگ فرسایشی تا زمانی که دو طرف آن را کنار بگذارند، اما نتوانند. رسیدن به یک پیروزی قانع کننده.

به نظر می رسد اوکراین در حال حاضر در یک جهت پیروز شده است: تقریباً هیچ کس باور نمی کند که ارتش روسیه بتواند کیف را تصرف کند و نیم تا دو سوم کشور را اشغال کند. اوکراینی ها به پایتخت بازگشتند و زندگی در آنجا به روال عادی بازگشت. حتی اگر جنگ تمام شود، یک کشور مستقل و مستقل از اوکراین بر روی نقشه اروپا باقی خواهد ماند.

فراتر از آن، پیش بینی همه چیز دشوارتر می شود. کرملین اکنون بر کنترل کامل دونباس متمرکز شده است، هدفی که به میزان قابل توجهی از اهداف تهاجمی اولیه خود کاهش یافته است. مسکو ممکن است مجبور شود هدف خود در دونباس را به کنترل کامل منطقه لوهانسک کاهش دهد، اما نه کل منطقه دونتسک. نیروهای روسیه در جنوب اوکراین آماده سازی مواضع دفاعی را آغاز کرده اند.

نیروهای اوکراینی که با هجوم فزاینده تسلیحات از غرب تقویت شده‌اند، ضدحمله‌های موفق و همچنین دفاع متحرک قوی انجام داده‌اند. با این حال، انتقال از دفاع به یک ضد حمله تمام عیار با هدف بیرون راندن روس ها از سرزمینی که از 24 فوریه اشغال کرده اند، چالشی دشوار خواهد بود. در این صورت برخی از مزایای دفاعی نصیب ارتش روسیه خواهد شد.

READ  پوتین قول داد - خبر آنلاین

بنابراین، به نظر می رسد یک بن بست نظامی که می تواند ماه ها طول بکشد، محتمل ترین سناریو باشد.

مذاکره برای راه حل راهی برای پایان دادن به جنگ ارائه می دهد. رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، در ماه مارس آماده سازش در مورد مسائل کلیدی بود، برای مثال با پیشنهاد دست کشیدن از جاه طلبی های کیف برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و پذیرش بی طرفی. اما همتای روسی او از فرصت برای تضمین اوکراین بی طرف و شاید دستاوردهای دیگر استفاده نمی کند.

با نگاهی به گذشته، فرصت مسکو ممکن است از دست برود. رویکرد اوکراین به مذاکرات سخت تر از ماه مارس بوده است. این نشان دهنده اعتماد فزاینده به توانایی های ارتش اوکراین و خشم علیه جنایات جنگی روسیه، مانند تخریب بی رویه ماریوپل و جنایات در مکان هایی مانند بوچا و بورودیانکا است. خشم عمومی تقریباً به طور قطع آزادی مانور زلنسکی را در بررسی امتیازات احتمالی محدود می کند.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا