موبایل بی قیمت شد – خبر آنلاین


ممنوعیت واردات آیفون و اعلام این برند برای قرار گرفتن در فهرست کالاهای لوکس در روز اول خرداد ماه محاسبات را در بازار تلفن همراه معکوس کرد و تا حدودی مانع از معاملات در این بازار شد.
برخی از فروشندگان آیفون امروز معاملات خود را متوقف کردند و اعلام کردند که گوشی با این برند همچنان با تصمیمات اتخاذ شده قیمت گذاری نشده است. نکته مهم در اینجا این است که قیمت های اعلام شده بلافاصله افزایش چشمگیری پیدا کرد.

این افزایش قیمت تنها به برند آیفون محدود نشد، بلکه باعث افزایش سایر برندهای رقیب نیز شد. یکی از فعالان حوزه تلفن همراه به خبرنگار ما گفت: قیمت ها در بازار در حال افزایش است و با توجه به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد انتظار می رفت گوشی موبایل کمی گران شود، اما سوال اینجاست. تغییر معادله واردات آیفون در این شرایط باعث افزایش قابل توجه قیمت ها شد.
هفته گذشته خطای سامانه ثبت سفارش درخواست ارز واردات آیفون نشان داد که امکان سفارش گوشی اپل تا شنبه 30 اردیبهشت ماه 99 وجود ندارد و اکنون به نظر می رسد محدودیت ها برای واردات این گوشی همچنان ادامه دارد.

گروه 27 کالاهایی هستند که ارز صادراتی آنها برای واردات استفاده می شود. لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم التحریر، کولر، کیسه های فیلتر صنعتی، پارچه، تجهیزات راهسازی، لوازم ورزشی، لوازم خانگی، لوازم و پوشاک محافظ، کمپوت موز و آناناس برخی از اقلام جزء کالاهای گروه 27 و واردات در کشور با مشکلات زیادی همراه است.

پیش از این اعلام شده بود که واردات گوشی های آیفون، اس، نوت و سری Z سامسونگ منوط به دریافت ارز از صادرات خشکبار است. امیر اساکی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل گفت: این تصمیم از نظر اقتصادی نادرست است و شوک بزرگی به بازار وارد می کند.

READ  امتیاز ویژه برای دارندگان «کارت تجاری»/ سقف فروش اسکناس «یورو» به معامله گران افزایش یافت.

وی همچنین معتقد است که این تصمیم باعث ایجاد نگرانی های مختلفی در بین دارندگان آیفون در کشور خواهد شد: «احتمالاً قیمت این گوشی به دلیل ممنوعیت ها و محدودیت های واردات افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

این امر منجر به افزایش سرقت شده است که امنیت مردم را تحت تأثیر قرار می دهد. از طرفی با توجه به عدم ارائه سرویس رسمی اپل برای کاربران آیفون در ایران، برای تعمیر و تحویل قطعات گوشی های خانگی، این گوشی ها نیاز به واردات به کشور دارند. این محدودیت برای کاربران این گوشی ها نیز مشکلاتی ایجاد خواهد کرد».
اساکی خاطرنشان کرد: در حال حاضر چندین هزار گوشی آیفون در گمرک وجود دارد و با این تغییر وضعیت، ترخیص آن ها در هاله ای از ابهام قرار دارد.
فعالان بازار موبایل می گویند این تغییرات در کنار افزایش قیمت ارز می تواند راه را برای گوشی های هوشمند گران تر هموار کند.

223223


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا