منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، «رضا بیانی» اظهارات اخیر ترکیه مبنی بر اینکه منشأ بخشی از طوفان های گرد و غبار ایران از جنوب صحرای آفریقا است را به شدت تکذیب کرد و افزود: رصد و بررسی های روزانه ما از طریق تصاویر ماهواره های مادیس منشا آن را نشان می دهد. گرد و غباری که در 18 فروردین وارد ایران شد، از کانون گرد و غبار غرب موصل و جنوب ترکیه در مرز عراق است و ما این تصاویر را ثبت و بایگانی کردیم.

مشاور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تصریح کرد: بر اساس اسناد و تصاویر دریافتی از ماهواره مادیس می توان گفت کانون گرد و غبار بین دجله و فرات ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: رصد تصاویر ماهواره ای از مادیس حرکت گرد و غبار به سمت ایران از جنوب صحرای آفریقا را نشان نمی دهد و ما با چنین اظهاراتی کاملا مخالفیم.

مهمترین کانونهای گرد و غبار داخلی ایران به جز بخش جنگلی شرق اهواز متعلق به هامون و جازموریان است.

وی گفت: گرد و غبار یک ریزمغذی است و اگر در کشورهای جنوب صحرای آفریقا بالا رود، در نیمه راه ته نشین می شود. چند سال پیش گرد و غبار از الجزایر آمد، اما از لبنان، عربستان و فلسطین اشغالی.

مشاور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: با احداث سد آتاتورک در ترکیه بر روی سرشاخه های رودخانه های دجله و فرات که 10 تا 15 برابر بیشتر از سدهای ایرانی است، سطح آب این رودخانه ها به این میزان رسید. نوشیدنی در دشت های عراق کم شده است.» در پایین دست حوضه های دجله و فرات منقرض شده اند.

READ  خبر مهم معاون وزیر صنعت درباره قیمت خودرو/ خودرو گران‌تر می‌شود؟

وی خاطرنشان کرد: در سال 2019 و 2020 میزان بارندگی در عراق خوب بوده و میزان آب ورودی از ترکیه به حوضه دجله و فرات بهتر بوده و از این رو شرایط تالاب ها و پوشش گیاهی عراق و ایران بهتر از امروز بوده است. .

منشا خارجی گرد و غبار در ایران

وی گفت: این ماهواره که شامل بیابان ها، علفزارها، جنگل ها، اقیانوس ها و رودخانه ها است، روزانه دو بار در سراسر جهان از جمله ایران با استفاده از ماهواره مادیس تصویربرداری می شود. این ماهواره از 33 باند تشکیل شده است. اطلاعات جوی زمین مانند دما، گرد و غبار، رطوبت و گرم شدن زمین، بارندگی و گرمای سطح اقیانوس ها و این اطلاعات قابل ارزیابی و پایش است.

بر اساس اسناد و تصاویر دریافتی از ماهواره مادیس می توان گفت کانون گرد و غبار بین دجله و فرات ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

وی افزود: با تصویربرداری روزانه می توان نظارتی مانند سبزی و گرد و غبار را به صورت مستمر انجام داد و این اطلاعات مبنای بسیاری از وب سایت های تخصصی است.

ایران ورود گرد و غبار از جنوب صحرای آفریقا را تکذیب کرد/ کانون گرد و غبار حوضه دجله و فرات است

مشاور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اذعان داشت: از سال 1394 به تصاویر ماهواره ای مادیس دسترسی داریم و این ماهواره از سال 1379 دارای پرونده است و از این فایل می توان استفاده کرد.

وی ادامه داد: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از سال 1394 با استفاده از تصاویر ماهواره ای مادیس و ماهواره های مختلف، منشاء کانون های ریزگرد داخلی و خارجی در ایران را رصد و بررسی می کند.

READ  فیلمl شگفت انگیز ترین سفینه ساخت بشر!

در بیانیه ای درباره منشاء خارجی ریزگردها در ایران آمده است: در غرب پاکستان و در مرز ایران، باتلاقی وجود دارد که خشک شده و با فعل و انفعالاتی که در آن منطقه ایجاد شده، تقریباً بخشی از شرق ایران تحت تأثیر گرد و غبار قرار گرفته است. یک باتلاق نیز در غرب افغانستان در استان نیمروز قرار دارد و با خشک شدن آن گرد و غبار از آن منطقه وارد ایران می شود.

وی افزود: از جنوب ایران کانون های گرد و غبار در جنوب ریاض، عربستان سعودی، در منطقه بیابانی نجران و حفرالباطین وجود دارد و گرد و غبار از این مناطق وارد عراق و سپس وارد آبادان، خرمشهر و اهواز می شود. “

مشاور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور همچنین درباره کانون های گرد و غبار در عراق توضیح داد: کانون های بعدی در عراق و الواسط، غرب بصره، غرب موصل و دیرالزور در مرز عراق و سوریه است. و این کانون های گرد و غبار ایران را تحت تاثیر قرار می دهد.

بیانی گفت: بر اساس بررسی تصاویر ماهواره ای، مهم ترین کانون های گرد و غبار داخلی ایران، علاوه بر جنگل احیا شده شرق اهواز، متعلق به هامون و جازموریان است.

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا