منتظر خودروی خارجی باشید / قرار است چه خودروهایی وارد شود؟


از زمانی که موضوع آزادسازی واردات خودرو در مجلس مطرح شد تا زمان انتشار، این طرح بارها به شورای نگهبان ارجاع و به دلایلی مانند مخالفت شورای عالی نظارت بر سیاست ها به مجلس بازگشت. آزادسازی واردات خودرو را رسما اعلام کرد. با این حال، نکاتی مانند تعداد خودرو، نوع خودرو و قیمت خودروهای وارداتی احتمالا برای بسیاری از شما جالب است، از جمله مواردی که سعی کردیم به آن بپردازیم و همچنین تعرفه واردات خودرو که خودروهای خارجی را تولید می کند. گران تر در کشور ما هم می نویسیم.

تاریخچه و دلیل ممنوعیت واردات خودرو

در اردیبهشت ماه سال 97 و با توجه به خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم های یکجانبه و ظالمانه آمریکا علیه اقتصاد کشورمان، دولت وقت محدودیت واردات برخی کالاها از جمله خودرو را آغاز کرد. در واقع با اعمال تحریم ها، فروش نفت و به تبع آن منابع ارزی کشور کاهش یافت و دولت برای مدیریت هزینه های ارزی واردات خودرو را ممنوع کرد به طوری که در این چهار خودرو هیچ خودروی خارجی جدیدی وارد ایران نشد. سال . . با وجود چنین قانونی مردم چاره ای جز خرید خودروهای داخلی نداشتند و کار به جایی رسید که می دانید و مردم مجبور شدند برای خرید خودرو در سایت خودروسازان ثبت نام کنند به این امید که نامشان از قرعه کشی بیرون بیاید و این در میان قیمت خودرو به طور فزاینده ای در کشور گران است. اکنون پس از چهار سال این محدودیت برداشته شده و خودروهای سواری باید از کشورهای مختلف وارد کشور شوند.

امسال چند خودرو وارد می شود؟

در ابتدا مجلس واردات 70 هزار خودرو در سال را تصویب کرد اما به گفته رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس: » اکبری تالارپشتی در گفت وگو با تسنیم، با اشاره به مصوبه قبلی مجلس مبنی بر واردات 70 هزار خودرو، گفت: ماشین را تیون کنید و وارد کنید. دوم اینکه ماده 4 که مربوط به صادرات قطعات و واردات خودرو بود حذف شد. یعنی اکنون هرکسی می تواند خودرو وارد کند و نیازی به صادرات قطعات به کشورهای دیگر برای واردات نیست. در همین حال دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از ورود اولین خودروهای وارداتی به بازار تا پایان شهریور ماه خبر داد.

READ  مقایسه جالب پراید و ۲۰۶ با خودروهای پرفروش جهان/ مصرف سوخت کدام کمتر است؟

چه ماشین هایی می آیند؟

پس از اعلام آزادسازی واردات خودرو، محدودیت واردات خودرو با دو شرط سقف قیمت خودرو تا هفت هزار دلار و حجم موتور 1000 سی سی عنوان شد و جلال رشیدی کوچی در توئیتی نوشت: دو شرط در نظر گرفته شده؛ 1. محدودیت قیمت 7000 دلار! 2. حجم موتور 1000 سی سی! اگر وزیر صمت این توهین آشکار به مردم ایران را اصلاح نکند، قطعاً منتظر استیضاح خواهد بود». اما این محدودیت خیلی زود تکذیب شد و محمدجواد حاجی حسینی، معاون پارلمانی وزیر صمت در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: آنچه منتشر شده در مورد سقف قیمت و حجم موتور صحت ندارد. اما رشیدی کوچی معاون مرودشت در توئیتی به نقل از وزارت صمت نوشت: «از طرف وزارت صمت با من تماس گرفته شد و به نظر می رسد در تصمیم جدید وضعیت به این صورت تغییر کرده است؛ 1. حجم موتور بین 1500 تا 2500 سی سی. قیمت بین 20 تا 25 هزار تومان متغیر است.» با این حساب و با توجه به قیمت 30 هزار تومانی، امسال شاهد واردات خودرو تا سقف 750 میلیون تومان خواهیم بود.

تعرفه واردات خودرو برای سال 1401

واردات خودرو تا قیمت 20 یا 25 هزار تومان به این معنا نیست که خودرو با همین قیمت در بازار ایران فروخته می شود. یکی از مولفه هایی که باعث گرانی خودروهای وارداتی در کشور ما می شود، تعرفه های بالای واردات است. البته به گزارش مهر به نقل از معاون وزیر صنعت در تعرفه واردات خودرو، امسال این تعرفه بسته به حجم موتور خودرو بین ۴۰ تا ۷۵ درصد متغیر خواهد بود. یعنی هر چه حجم موتور بیشتر و قیمت خودرو بیشتر باشد درصد تعرفه واردات بیشتر می شود. با این حساب برای خودروی هفت هزار دلاری (210 میلیون تومان) باید 40 درصد حقوق گمرکی پرداخت شود که می تواند دو هزار و 800 دلار (84 میلیون تومان) باشد، یعنی این خودرو 9 هزار تومان خواهد بود. 800 دلار (294 میلیون تومان) برای ورود به کشور. ) به پایان خواهد رسید؛ اما ارزش تعرفه خودروهای 25 هزار دلاری (750 میلیون تومان) 70 درصد می شود که 17 هزار و 500 دلار (525 میلیون تومان) می شود که قیمت تمام شده این خودرو در کشور 42 هزار و 500 است. دلار (یک میلیارد و 275 میلیون تومان).

READ  هایما s7 یا چانگان cs35؛ کدام ارزش خرید بیشتری دارد؟/ عکس

خلاصه گزارش

1. واردات خودرو پس از 4 سال آزاد شد.

2. اولین خودروهای وارداتی اواخر شهریور وارد بازار می شود.

3. برای واردات خودرو نیازی به صادرات قطعات نیست.

4. واردات خودرو تا سقف 25000 دلار رایگان است.

5. محدودیتی برای واردات خودرو وجود ندارد.

6. تعرفه واردات بر اساس حجم موتور از 40 تا 70 درصد متغیر است.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا