مصرف نوشابه و فست فود در میانسالان آذربایجان شرقی بالاتر از میانگین کشوری است


به گزارش خبرآنلاین از تبریز، فتح اله پورعلی آمارهای مربوط به افزایش مصرف مواد غذایی مضر فوق در بین جمعیت آذربایجان شرقی را هشداری جدی برای سلامت آینده استان دانست و افزود: «.

وی با اشاره به اینکه شرایط کرونری حاکم در کشور و آذربایجان شرقی انتظارات برای کاهش شاخص های تغذیه ای جامعه را بیشتر نمایان کرده است، گفت:

پورعلی ادامه داد: بسیاری از افراد جامعه به دلیل اپیدمی کرون شغل خود را از دست داده اند یا فعالیت های مختلف تعطیل شده است و قیمت مواد غذایی در سراسر جهان و کشور افزایش یافته است تا شرایط زندگی مردم را تغییر دهد. بر این اساس در این شرایط مردم به تدریج توانایی خرید انواع مواد غذایی را از دست می دهند و دسترسی فیزیکی و اقتصادی به مواد غذایی که مهمترین شاخص امنیت غذایی است به تدریج مختل شده و با کاهش دسترسی، امنیت غذایی رو به کاهش است. . .

وی با تاکید بر اینکه برخی تغییرات اقتصادی و معیشتی در سال گذشته وضعیت سوء تغذیه را در آذربایجان شرقی تشدید کرد، گفت: وضعیت مصرف لبنیات، سبزیجات و میوه جات در بین نوجوانان این استان در این مدت بدتر شده است، هرچند وضعیت استان در این مدت بدتر شده است. هنوز هم در این مورد شرایط بهتری نسبت به میانگین کشوری دارد.

پورعلی با بیان اینکه مصرف تنقلات در بین نوجوانان آذربایجان شرقی بیشتر از میانگین کشوری است، اضافه کرد: این شاخص در سال گذشته رو به افت بود به این معنا که نوجوانان ما بیشتر از میانگین کشوری تنقلات مصرف می کنند.

READ  فعالیت ادارات و دستگاه های اجرایی 12 شهرستان خوزستان در روز دوشنبه 21 تیرماه با 2 ساعت تاخیر

به گفته وی، سال گذشته مصرف لبنیات، سبزیجات و میوه جات در میانسالان آذربایجان شرقی نسبت به سال 99 کاهش یافته اما وضعیت استان در این سه شاخص بهتر از میانگین کشوری است.

پورعلی گفت: شاخص های کلیدی سوء تغذیه مانند کمبود وزن، ضعیف بودن و کم بودن در آذربایجان شرقی در سال های اخیر همواره رو به کاهش بوده است. ما یک حوزه هستیم.

وی در خصوص تغذیه کودکان زیر 5 سال در استان گفت: در سال گذشته شاهد وخامت کم وزنی و کم وزنی شدید، کاهش وزن و کاهش وزن شدید و کوتاهی قد و کوتاهی قد شدید در این گروه سنی از کودکان بودیم. با توجه به شرایط حاکم بر کشور، انتظار می رود.

پورعلی ابراز امیدواری کرد: سیاست ها و تصمیماتی که در سال جاری و سال های آینده اتخاذ می شود، بتواند کاهش نرخ سوء تغذیه را اصلاح کند و حداقل بتواند به روند قبلی خود بازگردد.

وی با اشاره به اقدامات نظام های سلامت در حوزه آموزش و حمایت برای بهبود وضعیت سوءتغذیه، گفت: یکی از حمایت های حوزه سلامت، توزیع مکمل های غذایی است که در حال حاضر به طور کامل در دسترس و در دسترس است. مراکز بهداشتی درمانی آذربایجان شرقی به صلاحدید مراجعین.

مدیر گروه بهبود تغذیه مرکز بهداشت آذربایجان شرقی با بیان اینکه سال گذشته 800 کودک مبتلا به سوء تغذیه در استان تحت پوشش طرح حمایتی قرار گرفتند، افزود: امسال این تعداد به 900 نفر رسیده است.

48


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا