مشکلات اجاره نامنظم؛ از ناامنی روانی تا اختلافات فزاینده خانوادگی

رویدادهای گودرزی: روزهایی بود که وقتی در کوچه راه می رفتند مردم مجبور بودند بارها با هم سلام و احوالپرسی کنند، تقریباً همه در کوچه و محله همدیگر را می شناختند، حتی می دانستند که آخر ماه مثلاً پسر مریم هانوم می شود. ازدواج کرده یا یک نوه هفته آینده به دنیا می آید حاج آقا مرتضی. از آنجایی که آشنایی بیش از حد ناشناخته بود، دلیل این وضعیت نیز مشخص است، سال به سال ساکنان کوچه تغییری نکردند، مردم گاهی در همان خانه هایی که متولد شده بودند می مردند، شماره ثبت خانه ها مهم نبود. ، نام افراد آدرس منزل بود. با این میزان شناخت و آشنایی نظم قابل قبولی بین همسایه ها برقرار شد، نظمی که به تامین امنیت خیابان و محله کمک کرد تا آرامش نسبی مردم و محله حفظ شود.

مصطفی آب روشن جامعه شناس به خبرآنلاین گفت: بین احساس تعلق فرد به محیط زیست و امنیت در جامعه ارتباط معناداری وجود دارد، به عبارت دیگر زندگی روی زمین به میزان قابل توجهی در افزایش و کاهش احساس ناامنی موثر است. هر چه یک خانواده طولانی‌تر در یک مکان زندگی کند، قطعاً احساس تعلق بیشتری به آن مکان می‌کند و بدیهی است که احساس امنیت بیشتری می‌کند.»

مشکلات اجاره نامنظم؛  از ناامنی روانی تا اختلافات فزاینده خانوادگی

هجوم و توالی استخدام در نظم مدرن

سعید مدنی، جامعه شناس به خبرآنلاین می گوید: با این حال، این گونه محله ها به تدریج در حال کاهش و تعداد ساکنان کوچه ها و خانه ها افزایش یافته است که شاید بخشی از آن به دلیل احتمال تغییر طبقات اجتماعی ناشی از زندگی مدرن باشد. زندگی هم همینطور بنابراین افراد بر اساس توان مالی خود محل سکونت خود را تغییر می دهند. در جامعه شناسی شهری اصطلاحی به نام تهاجم و سازگاری وجود دارد که به این معنی است که می توان به یک شهر بزرگ مهاجرت کرد و سپس با بهبود شرایط مالی از یک منطقه ضعیف به یک منطقه متوسط ​​به بالاتر رفت. این اصل در جامعه امروزی پذیرفته شده است. »

READ  پرداخت سرانه 250 میلیارد تومانی در بودجه مدارس

خانه از اقتصاد ضربه خورده است

از سوی دیگر، زمانی که شرایط اقتصادی مناسب نباشد، جابه‌جایی ساکنان در خیابان‌ها و محله‌ها افزایش می‌یابد، یعنی تورم به شدت جهش می‌کند و کاهش قدرت خرید باعث می‌شود مردم نتوانند بیش از یک یا دو سال در یک خانه زندگی کنند. و در نهایت سال باید به دنبال مسکن دیگری متناسب با توان اقتصادی خود در محله های دیگر باشند. مدنی گفت: همه مشکلات از جایی شروع می شود که مردم باید محل زندگی خود را تغییر دهند، در واقع به دلیل ناتوانی اقتصادی فرد مجبور می شود از محله ای به محله دیگر نقل مکان کند. وی ادامه داد: تغییر محله باعث ناامیدی اجتماعی می شود، اگر دائماً محل سکونت خود را تغییر دهیم پدیده ای به نام مهاجرت یا خلع ید به وجود می آید که این خلع ید کمتر با اصول محله همخوانی دارد و منجر به افزایش جرم و جنایت می شود.

وی گفت: در سال های اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی و تورم بالا شاهد این واقعیت تلخ بودیم که نه تنها خانواده ها نمی توانند خانه بخرند، بلکه نمی توانند خانه استیجاری را بازسازی کنند. ما متوجه شدیم که مستاجران دائماً در حال نقل مکان به جنوب شهر هستند که به طور بالقوه می تواند امنیت مناطق شهری را تهدید کند.»

مشکلات اجاره نامنظم؛  از ناامنی روانی تا اختلافات فزاینده خانوادگی

اثاثیه دائمی و امنیت مهاجرت از محله

همانطور که گفته شد به دلیل وضعیت بد اقتصادی تردد مردم از محله ای به محله دیگر افزایش یافته است.

وی گفت: یکی از عواملی که در افزایش ناامنی در شهرها نقش دارد، احساس بی هویتی است، یعنی حضور افراد در یک محیط جغرافیایی خاص به عنوان انسجام اجتماعی ناشی از ارتباطات زودگذر، به ناامنی در این محیط اجتماعی کمک می کند. می بینیم که امنیت در روستاها بیشتر از شهرها احساس می شود، زیرا پشتکار و احساس تعلق باعث نظارت عمومی شده است.»

READ  تعطیلی جاده های هر شنبه چیست/مسیرهای جایگزین کدامند؟

صدمات شخصی جابجایی دائمی مستاجرین

اما این حرکت مداوم نه تنها محله و امنیت آن را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه شخصیت و سلامت روانی او نیز آسیب جدی می بیند، آنها را افزایش دهید تا استرس جزء جدایی ناپذیر زندگی آنها شود.

«متاسفانه در جامعه مدرن، محلی بودن تا حدودی گم شده است. مدنی گفت: اگر محله از بین برود شخصیت فرد تحت تأثیر قرار می گیرد زیرا بخشی از شخصیت فرد در گروه همسالان شکل می گیرد و همسایه یکی از این گروه ها است. . نسل امروز که صاحب خانه نمی شود و مستاجر دائمی است، در سرنوشت خود نیست، بلکه صاحب خانه «وَ لا یَرْقَکُمْ أَرْکُمْ».

بریت واتر نیز معتقد است که این زمین‌بندی مداوم به افزایش خشونت در بین افراد کمک می‌کند: به یکی از عوامل افزایش مشکلات فردی و اجتماعی تبدیل شده است. در واقع یکی از دلایل افزایش خشونت در جامعه را می توان عدم موفقیت افراد در رسیدن به اهداف خود در ابعاد مختلف زندگی دانست.»

مشکلات اجاره نامنظم؛  از ناامنی روانی تا اختلافات فزاینده خانوادگی

اثاثیه دائمی و آسیب به کودکان

قلدری مداوم همچنین می تواند اختلافات خانوادگی را تشدید کند، از جمله آسیب رساندن به رابطه کودک با والدین. «این وضعیت باعث ناامیدی در کودکان می شود و تا حدودی اقتدار مادر و پدر در چشم فرزندان از بین می رود. یکی از درگیری های جوانان این است که دوران نوجوانی خود را در محله های دیگر می گذرانند و در آنجا دوست دارند، اما به دلایل مختلف. «از جمله دلایل مالی، خروج خانواده از این محله است که در برخی از این موارد بچه ها به همان محله برمی گردند. به عنوان اولی، کودکان معتقدند که والدین آنها قادر به زندگی با ثبات نیستند، در این صورت بسیاری از ابزارهای آموزشی از بین می روند.”

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا