مستمری همسر متوفی بیمه شده متوفی با ازدواج مجدد فسخ نمی شود.


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، محتبی طهماسبی رئیس اداره مستمری های اصلی سازمان تامین اجتماعی با اعلام این موضوع گفت: با توسعه خدمات از راه دور و الکترونیک تامین اجتماعی به صورت شخصی و از طریق سامانه تامین اجتماعی es.tamin.ir.

وی افزود: بازماندگان بیمه شدگان و مستمری بگیران فوت شده برای دریافت مستمری بازماندگان باید به سامانه خدمات غیرحضوری این سازمان مراجعه و در این سامانه ثبت نام کنند.

طهماسبی با اشاره به اینکه همسران بیمه شده و مستمری بگیران متوفی پس از ثبت درخواست دیگر نیازی به مراجعه به شعب تامین اجتماعی ندارند و مستمری آنها به صورت ماهانه پرداخت می شود، گفت: برای ادامه پرداخت مستمری ها به جای مراجعه سالانه به شعب، برای بررسی تداوم شرایط دریافت مستمری که در گذشته مرسوم بود، باید فرم استخدام زنان در سامانه غیرحضوری تامین اجتماعی را پر کنند.

طهماسبی با بیان اینکه دختران بازمانده تا زمانی که همسر و شغل نداشته باشند می توانند مستمری تامین شده و یا مستمری بگیر متوفی دریافت کنند، افزود: با تکمیل فرم درخواست و تعهد فرزندان دختر به دلیل نداشتن همسر و شغل، آنها را تکمیل می کنند. مستمری دریافت می کنند تا بازنشستگی آنها ادامه یابد.

وی افزود: اطلاعات ازدواج و طلاق مستمری بگیران را تامین اجتماعی از سازمان ثبت احوال دریافت کرده است اما ارتباط سازمان ثبت احوال با سامانه اطلاعاتی سازمان ثبت احوال به صورت آنلاین نیست. و گزارشات مربوطه بصورت ماهانه می باشد. بنابراین شعب بیمه به طور منظم و ماهانه فهرست بازماندگان زن را برای پرداخت مستمری و تمدید شرایط دریافت مستمری بررسی می کنند. همچنین این دسته از بازنشستگان محترم از سال گذشته برای تکمیل فرم تعهد نامه به موقع از سوی سازمان تامین اجتماعی پیامک دریافت کرده اند و از آنان درخواست می شود جهت تکمیل فرم تعهد به سامانه خدمات غیرحضوری مراجعه کنند.

READ  یک سوم بزرگسالان ایرانی فشار خون بالا دارند

طهماسبی ادامه داد: تنها در صورتی که فرزند بازمانده سالانه تعهدنامه مربوطه را در سازمان تامین اجتماعی پر نکند یا برای ارائه مدارک لازم به شعب مراجعه نکند تا از تداوم شرایط دریافت مستمری اطمینان حاصل شود. برای تعیین وضعیت این مستمری بگیران به حالت تعلیق درآمده اند.

طهماسبی در خصوص وضعیت مستمری بازماندگان پس از ازدواج گفت: بر اساس بند اول ماده 48 قانون حمایت از خانواده که مانع از دریافت مستمری بازماندگان، بازماندگان یا همسران متوفی نشده است، بازنشستگان دخالتی ندارند. با دریافت مستمری: «از سال 1394 که سازمان ثبت احوال وقایع مرگ و میر را در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار داد، عملاً نیازی به مراجعه همسر بازمانده به واحدهای اجرایی این سازمان برای تضمین پایداری نیست. شرایط برای ادامه پرداخت مستمری.

بیشتر بخوانید:

جزئیات پرداخت وام مسکن به بازنشستگان

444


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا