مجبوریم قبول کنیم که پرفروش‌ترین کارها، آثار ممنوعه هستند


امیر دژاکام نویسنده و کارگردان تئاتر درباره آخرین اثر خود گفت: چند سال پیش برای اجرای نمایش «مرد تمام فصول» در سالن اصلی تئاتر شهر درخواست دادم که بنا به دلایلی پذیرفته نشد. معتقدم اجرا نشدن یک اثر هم به معنای حرام بودن آن است. در همین راستا به این نکته اشاره کنم که این روزها خبرهای زیادی مبنی بر ممنوعیت اجرا و ممنوعیت اجرای یک نمایش به گوش می رسد، اما کمی بعد شاهد همان نمایش با همان گروه روی صحنه هستیم. به عنوان مثال کارگردانی که ادعا می کند کارش توقیف شده است و می خواهد به دلیل بی عدالتی به کلی کارش را در تئاتر متوقف کند، نمایشنامه اش را اجرا می کند و اثرش پرفروش می شود.

او گفت: «در واقع، اگر می‌خواهید پرفروش‌ها را تماشا کنید، باید ممنوعیت‌ها را بردارید. اینکه توقیف‌شده‌ترین‌ها در نهایت پرفروش می‌شوند، شوخی تلخی است، اما درست است که پرفروش‌ترین آثار چه در تئاتر و چه در سینما، آثاری ممنوعه هستند و به نظر می‌رسد ارتباطی بین این دو وجود دارد. البته ناگفته نماند کارگردانانی که واقعاً کار نمی کنند و آثارشان مجاز به اجرا نیست که در این صورت نه به کسی اطلاع داده می شود و نه خبری.»

دژاکام ادامه داد: سوء تفاهم نشود چون من به صراحت می گویم برخی از همکاران من واقعاً ممنوع البازی هستند و آثارشان قابل پخش نیست یا نمایش هایی را می بینیم که بعد از چند اجرا توقیف می شوند و باید دوباره بازبینی شوند. یا ممیزی بی رویه برخی نمایشنامه ها وارد می شود که این عادلانه نیست. منظورم افرادی است که از اخبار برای تعطیلی و انصراف کارشان برای فروش بیشتر استفاده می کنند، در حالی که من به عنوان کارگردانی که حداقل 12 نمایش را در تالار اصلی روی صحنه برده ام، پس از 10 سال کار در تالار مرکزی تئاتر شهر، همچنان برای نگاه کردن به اجرا. مدیران می آیند و می روند و من همچنان باید سبد به اصطلاح خود را در سالن اصلی رها کنم و منتظر بمانم تا بالاخره نوبت من برسد.

READ  خاویر باردم و پنه لوپه کروز، جوایز یک جشنواره را درو کردند

کارگردان «مکبث» با بیان اینکه در سال های اخیر آثار خود را در سالن های مختلف خصوصی روی صحنه برده است، گفت: دو. حتی پیشنهاد دادم نمایش «مادربزرگ شجاع و بچه هایش» در این سالن اجرا شود که مورد تایید قرار نگرفت و در نهایت این نمایش در تالار چهارسو روی صحنه رفت. اکنون درخواست خود را برای اجرا در مهرماه مجدداً به ابراهیم گلدارزاده ارسال کرده ام و متن خود را به هیئت ارزیابی و نظارت ارسال کرده ام که هنوز پاسخی دریافت نکرده ام. «البته همه این اقدامات مربوط به گذشته است نه امسال.

وی در خصوص متن پیشنهاد خود برای اجرا گفت: پس از مخالفت با اجرای نمایش «مرد تمام فصول»، نمایش «احمد شمس و پوران جون» که نام دومی نیز به نام «داستان» دارد. از قلب» و به قلم من «پیشنهاد نمایش را دادم و علاقه مندم آن را در سالن اصلی تئاتر شهر به نمایش بگذارم».

دژاکام در پایان درباره مضمون این نمایش توضیح داد: این نمایش درباره دو فرد متخصص و تحصیلکرده است که یکی از آنها دکترای کارگردانی و باید عضو هیئت علمی دانشگاه باشد و دیگری دانشجوی دکتری ادبیات و دفاع است. یک پایان نامه این دو ارباب به دلیل مشکلاتی که در زندگی شان پیش می آید درگیر جنایت می شوند. این نمایش یک تراژدی کمدی است که حضور این دو فرهیخته در اقشار مختلف اجتماعی را دنبال می کند. این نمایشنامه اثری مدرن است و به صورت کاملا واقعی به درد و رنج و مشکلات انسان امروزی می پردازد و سعی دارد با شادی از رنجی که در تاریخ وجود دارد صحبت کند و انتقاد عمومی را مطرح کند.

READ  ندا غفاری در «احوالپرسی» با فریبا کوثری گفت‌وگو می‌کند

259244


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا