مبارزه برای قدرت در کاخ سلطنتی؛ بن سلمان چه خوابی می بیند؟

به گزارش خبرآنلاین، جیمز ام دورسی، کارشناس برجسته دانشکده مطالعات بین المللی راجاراتان در دانشگاه فناوری ناجانگ در مقاله ای برای Modern Diplomacy نوشت:

در حالی که ملک سلمان پس از یک هفته بستری شدن در بیمارستان و کولونوسکوپی در خانه به سر می برد، شایعاتی مبنی بر اجتناب ناپذیر بودن به ارث بردن پادشاهی وجود دارد.

حدس و گمان به تداوم احتمالی محدود نمی شود. براساس گزارش رسانه ها، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ممکن است ماه آینده برای اولین دیدار خود با وارث تاج و تخت به عربستان سعودی سفر کند.

بایدن در دوران مبارزات انتخاباتی خود عربستان سعودی را کشوری منفور خواند. از آن زمان، او عملاً بن سلمان را به دلیل دخالت ادعایی وارث تاج و تخت در ترور جمال هاشمی روزنامه نگار در سال 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول تحریم کرده است. بن سلمان هرگونه دست داشتن در این ترور را رد کرد، اما گفت که به عنوان حاکم واقعی عربستان مسئولیت این ترور را بر عهده گرفته است.

بن سلمان قبل از عزیمت به ابوظبی منتظر بازگشت پدر 86 ساله خود از بیمارستان بود تا درگذشت خالد بن زاید رئیس جمهور امارات را تسلیت بگوید و جانشین وی شاهزاده محمد بن زاید را تبریک بگوید.

بن سلمان از ترکیب هیئت خود برای تاکید بر تسلط خود بر خاندان حاکم عربستان سعودی استفاده کرد. او با این کار به جامعه جهانی به طور کلی و بایدن به طور خاص پیام داد که مهم نیست چه اتفاقی می افتد، پادشاهی را کنترل می کند. این هیئت متشکل از نمایندگان شاخه های مختلف خاندان آل سعود از جمله شاهزاده عبدالعزیز بن احمد، پسر ارشد شاهزاده احمد بن عبدالعزیز که توسط برادر ملک سلمان بازداشت شده بود، تشکیل می شد. عبدالعزیز با وجود اینکه هیچ سمت رسمی ندارد، همراه با بن سلمان در صدر فهرست رسانه های دولتی عربستان قرار دارد. پدرش احمد یکی از سه عضو شورای وفاداری بود که از انتصاب بن سلمان به عنوان وارث تاج و تخت در سال 2017 حمایت نکرد. این شورای 34 نفره که بخشی از خاندان آل سعود است، توسط ملک عبدالله در سال 2009 برای تعیین وارث تاج و تخت در عربستان سعودی تشکیل شد.

READ  "بال مثلثی G-20"؛ جنگنده حمله عمیق در قلمرو دشمن/ عکس

بن سلمان احمد و شاهزاده محمد بن نایف را دستگیر کرده است، دو مردی که او آنها را رقبای اصلی خود می داند، تا حدی به دلیل محبوبیت آنها نزد مقامات آمریکایی.

احمد در سال 2020 دستگیر شد، اما هرگز متهم نشد، در حالی که بن نایف متهم به فساد بود. احمد در سال 2018 از لندن به پادشاهی بازگشت و به معترضان ضد جنگ در یمن گفت که به مقامات، یعنی پادشاه و وارث تاج و تخت مراجعه کنند.

ورود عبدالعزیز به هیئت ابوظبی مطابق با الگوی بن سلمان در انتصاب بستگان جوانتر است که از زمان ظهور وی در سال 2015 بازداشت شده اند. بسیاری از آنها در یک کمپین گسترده ضد فساد که اغلب به نظر تلاشی مخفیانه برای به دست گرفتن قدرت به نظر می رسید دستگیر شدند. از طریق یک هیئت مشورتی

بن سلمان احتمالاً از اعمال قدرت لذت خواهد برد، زیرا بایدن سفر حج به ریاض را در نظر دارد تا وارث تاج و تخت را متقاعد کند که مقاومت خود در برابر افزایش تولید نفت را کنار بگذارد و او را متقاعد کند که ایالات متحده به امنیت منطقه متعهد است.

وارث تاج و تخت نه تنها درخواست های ایالات متحده برای کمک به کاهش قیمت نفت و کمک به اروپا برای کاهش وابستگی خود به نفت روسیه را به عنوان بخشی از کارزاری برای وادار کردن مسکو به پایان دادن به تهاجم خود به اوکراین رد کرد، بلکه همچنین برای پاسخ به تماس ها. بایدن نیز این تماس تلفنی را رد کرد.

بن سلمان یک ماه بعد در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است بایدن درک نشود، گفت: «البته من فقط اهمیتی نمی‌دهم».

محمد خالد آل یحیی، محقق سعودی و سردبیر وب سایت انگلیسی العربیه، گفت که عربستان سعودی از آنچه به عنوان برچیدن عمدی نظم بین المللی توسط ایالات متحده تلقی می شود، متاسف است. نظمی که او را برای بسیاری از قرن به وجود آورد و رهبری کرد. به نقل از یک مقام ارشد سعودی، وی گفت: آمریکای قوی و قابل اعتماد بزرگترین دوستی است که عربستان می تواند داشته باشد. «بنابراین منطقی است که ضعف و سردرگمی ایالات متحده نه تنها برای ایالات متحده بلکه برای ما تهدیدی جدی است.

READ  هشدار پکن به واشنگتن/ ما از ایالات متحده می خواهیم که بازی با آتش را متوقف کند

ایالات متحده نشان داده است که حتی اگر از حضور نظامی قابل توجه خود عقب نشینی نکرده باشد، تمرکز خود را از خاورمیانه به آسیا معطوف کرده است. با این وجود، کشورهای خاورمیانه کاهش تعهد ایالات متحده به امنیت خود را شکست ایالات متحده می دانند. در مورد مسائلی مانند عدم پاسخ قوی به حملات گروه های مورد حمایت ایران علیه اهدافی در عربستان سعودی و امارات و تلاش های دولت بایدن برای احیای توافق هسته ای 2015 با ایران.

چندین مقام ارشد آمریکایی، از جمله جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی و بیل برنز، رئیس سیا، سال گذشته در جریان سفر به عربستان سعودی با وارث تاج و تخت دیدار کردند. لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز به طور جداگانه با وارث تاج و تخت صحبت کرد.

در یک مورد، بر اساس گزارش ها، پس از اینکه سالیوان موضوع ترور وی را مطرح کرد، بن سلمان بر سر هاشقچی فریاد زد. گفته می شود جانشین تاج و تخت سعودی به مقام آمریکایی گفته است که دیگر هرگز نمی خواهد در این مورد بحث کند و ممکن است آمریکا درخواست خود برای افزایش تولید نفت عربستان را فراموش کند.

با این حال، روابط ایالات متحده و عربستان سعودی دارای اهرم هایی در هر دو شکل است.

شاید بایدن برای شکستن ستون فقرات اقتصادی روسیه به نفت عربستان نیاز داشته باشد. به همین ترتیب، عربستان سعودی با وجود خرید گسترده تسلیحات از ایالات متحده و اروپا و همچنین تسلیحات از چین که ایالات متحده تمایلی به فروش آنها ندارد، به ایالات متحده به عنوان ضامن امنیت خود نیاز دارد. بن سلمان می داند که جای دیگری برای رفتن ندارد. روسیه از معادله خارج شده است و چین نمی تواند و نمی خواهد به این زودی جایگزین ایالات متحده شود.

منتقدان رویکرد بایدن برای تنش‌زدایی با بن سلمان استدلال کرده‌اند که در مبارزه با روسیه و چین برای نظم نوین جهانی قرن 21، ایالات متحده باید اصولاً صحبت کند.

جمال حشقچی، ستون نویس واشنگتن پست، در مقاله قبلی خود نوشت: «اگر بایدن دوباره با عربستان سعودی تعامل کند، تناقض بین اصول فرضی آمریکا و سیاست آمریکا آشکار و غیرقابل انکار خواهد بود».

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا