لاوروف: پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو یک اقدام ژئوپلیتیکی برای محدود کردن روسیه است.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: واشنگتن و به ویژه لندن، مذاکره کنندگان اوکراین را رهبری می کند و آزادی مانور آنها را تنظیم می کند.

وی افزود: مسکو تصمیمات سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو را تنها یک اقدام ژئوپلیتیکی برای محدود کردن روسیه می داند.

وی گفت: “ما نیازی نمی بینیم که فنلاند و سوئد نگران امنیت خود باشند، بنابراین تصمیم آنها را که ممکن است به طور فعال توسط واشنگتن و خود ناتو لابی شده باشد، یک حرکت ژئوپلیتیکی برای محدود کردن روسیه می دانیم.”

لاوروف گفت که مسکو نحوه استفاده ائتلاف از سرزمین های سوئد و فنلاند را بررسی خواهد کرد و سپس نتیجه گیری خواهد کرد. سال‌هاست که ناتو سرزمین‌های فنلاند و سوئد را در برنامه‌های توسعه نظامی خود در شرق در نظر گرفته است. فنلاند، سوئد و دیگر کشورهای بی طرف سال هاست در تمرینات نظامی ناتو شرکت می کنند.

لاوروف گفت: اتفاقاً رئیس جمهور فنلاند و سفرای فنلاند در همه جا گفتند که تهدیدی از جانب روسیه نمی بینند. پیوستن به ناتو به دلیل تغییرات در وضعیت امنیتی در اروپا است. اما اینجا هیچ منطقی وجود ندارد. اما در شرایطی که اتحادیه اروپا استقلال خود را از دست داده است و فرانسه به شدت در تلاش برای ایجاد خودمختاری استراتژیک است، حتی از نظر عضویت نیز عملاً در حال ادغام با ناتو است.

وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو شواهدی در اختیار دارد که نشان می دهد غرب آماده ارائه تضمین های امنیتی به اوکراین نیست.

وزیر خارجه روسیه امروز (سه شنبه) گفت که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به رهبری آمریکا که کنترل کامل غرب را در اختیار گرفته است، به وضوح پایبندی به اصل «تقویت نکردن امنیت خود» در منطقه را نقض می کند.

READ  لاوروف: ایالات متحده 300 آزمایشگاه بیولوژیکی در سراسر جهان راه اندازی کرده است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز گفت: امروز برای همه روشن است که ناتو، تحت فرماندهی ایالات متحده، که کنترل کامل غرب را در اختیار دارد، به وضوح به اصل “تقویت نکردن امنیت خود به ضرر دیگران و جلوگیری از چنین چیزی متعهد است.” اقداماتی با نقض “هر سازمان دیگری” که منجر به گسترش بی قید و شرط ناتو در شرق اروپا می شود.

در دسامبر سال گذشته، روسیه به ناتو و ایالات متحده دو توافقنامه ویژه برای ایجاد یک ساختار امنیتی برای کاهش تنش‌های نظامی در اروپا، از جمله توقف توسعه ناتو در شرق و کنار گذاشتن ایده پیوستن اوکراین و گرجستان، پیشنهاد کرد، اما غرب رد کرد. خواسته های مسکو

روسیه ناتو را متهم کرده است که به تعهدات شفاهی خود در قبال توسعه ضعیف شرق در اوایل دهه 1990 و همچنین منشور امنیت اروپا که توسط سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) تصویب شده است، عمل نکرده است. عدم مجوز به هیچ یک از کشورهای اروپایی تقویت امنیت آنها به ضرر امنیت سایر کشورها نقض شده است.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا