لاغری و چاقی چه تاثیری بر ایمنی واکسن کرونا دارد؟


مطالعه ای روی بیش از 9 میلیون بزرگسال نشان داد افرادی که دو دوز واکسن کووید-19 دریافت کرده اند به طور قابل توجهی در برابر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ ناشی از این بیماری محافظت می شوند. واکسیناسیون در بیماران چاق به اندازه افراد با وزن سالم موثر است.

کارمن پیرناس سانچز، رئیس گروه تحقیقاتی در دانشگاه آکسفورد، گفت: نگرانی این بود که برخی شواهد نشان می‌دهد که واکسن آنفولانزا در افراد چاق کمتر موثر است و این باعث شد که به واکسن‌های کووید نیز نگاه کنیم. .

یافته‌ها نشان می‌دهد که واکسن‌ها برای افراد دارای وزن طبیعی، اضافه وزن یا چاقی به همان اندازه مؤثر هستند، اما برای درک اینکه چرا چاقی بر شدت کووید-۱۹ تأثیر می‌گذارد، تحقیقات بیشتری لازم است. در حال حاضر او و سایر متخصصان بر اهمیت واکسیناسیون از جمله تزریق دوز تقویت کننده تاکید کرده اند.

دکتر آرون گلات، رئیس بیماری‌های عفونی در کوه سینا در نیویورک، گفت: واکسن‌ها برای محافظت در برابر کووید عالی نیستند و با وجود دریافت واکسن امکان ابتلا به کووید وجود دارد، اما در برابر بیماری‌های شدید بسیار موثر هستند. “

آخرین مطالعه مربوط به دوره قبل از آمیکرون بود، اما گلات گفت که واکسن ها هنوز هم در برابر کووید شدید بسیار موثر هستند.

دکتر لالیتا پارامسواران، متخصص بیماری های عفونی در شهر نیویورک نیز با این موضوع موافق است و می گوید: واکسیناسیون مهم ترین روش پیشگیری از بیماری شدید و مرگ ناشی از کووید است و این موضوع در دوره آمیکرون نیز صادق است.

وی افزود: دوزهای تقویت کننده از بیماری های خفیف تا متوسط ​​محافظت می کند و پاسخ محافظتی را در بیماری شدید بیشتر می کند.

READ  فواید فوق العاده «روغن کلزا» که کمتر درباره آن شنیده اید

به طور کلی، نتایج مطالعه حاضر نشان داد که افرادی که 2 دوز از هر یک از واکسن‌های کووید موجود در بریتانیا را دریافت کرده‌اند، یعنی. AstraZeneca، Pfizer یا Moderna، بسیار کمتر به بیماری های جدی مبتلا می شوند.

واکسیناسیون خطر بستری شدن در بیمارستان در بزرگسالان دارای اضافه وزن، چاق و با وزن طبیعی را در مقایسه با همتایان واکسینه نشده آنها نزدیک به 70 درصد کاهش می دهد. همچنین کاهش مشابهی در خطر مرگ ناشی از کووید-19 دارد.

افرادی که وزن کم داشتند کمی محافظت کمتری نشان دادند و محققان دریافتند که واکسیناسیون خطر بستری شدن برای کووید در بیمارستان و خطر مرگ را تا 40 درصد به نصف کاهش می دهد.

به گفته محققان، دلیل تاثیر وزن کم بر واکسن مشخص نیست. البته ممکن است برخی از افراد کم وزن به بیماری هایی مانند سرطان مبتلا باشند که پاسخ ایمنی به واکسن ها را کاهش می دهد.

محققان همچنین دریافتند زمانی که افراد واکسینه شده به کووید مبتلا می‌شوند، خطر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ در افرادی که چاق بودند در مقایسه با افراد با وزن طبیعی بیشتر است.

از زمان شروع همه‌گیری، مشخص شده است که افراد چاق در معرض افزایش خطر ابتلا به کووید-19 شدید هستند. کارشناسان معتقدند دلایل مختلفی وجود دارد که چرا چاقی می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را مختل کند و افراد را مستعد لخته شدن خون و مشکلات تنفسی کند.

به گفته پیرناس، سانچز می‌گوید به دلیل اثربخشی بالای واکسن‌ها، تعداد مطلق موارد شدید به شدت کاهش یافته است، اما در میان موارد کمتر شدیدی که رخ می‌دهد، افرادی که کمبود وزن یا اضافه وزن دارند، بیشتر از افراد با وزن سالم در معرض خطر هستند. .

READ  این دارو با مشکل تامین ارز مواجه است /داروهای سرطان به راحتی پیدا نمی شود/ واکسن گارداسیل از بازار سیاه تهیه می شود.

وی افزود: نتایج نشان می دهد که دستیابی به وزن سالم به محافظت از افراد در برابر کووید-۱۹ شدید کمک می کند.

در این مطالعه، تعداد کمی از افراد با هر وزنی پس از دوز تقویت کننده کووید به طور جدی بیمار شدند، اما به گفته محققان، مطالعات بیشتری برای درک اینکه آیا دوزهای تقویت کننده خطر اضافی مرتبط با چاقی را از بین می برد یا خیر، مورد نیاز است.

با این حال، هر سه متخصص توصیه کردند که افراد دوزهای تقویت کننده دریافت کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده تزریق تقویت‌کننده دوم را برای بزرگسالان 50 سال به بالا و برخی افراد جوان‌تر با سیستم ایمنی ضعیف توصیه می‌کند.

نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد که بزرگسالان کم وزن نسبت به سایرین کمتر احتمال دارد واکسینه شوند. حدود یک سوم تا نوامبر 2021 واکسینه نشده بودند.

باز هم، دلایل ناشناخته است، اما محققان حدس می‌زنند که پیام‌های بهداشت عمومی که بر خطرات چاقی تأکید می‌کنند، ممکن است به افراد لاغر این ایده را بدهد که هیچ جای نگرانی ندارند.

بیشتر بخوانید:

تاثیر دوز چهارم واکسن کرونا بر بدن چیست؟

4747


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا