قیمت‌ جدید مرغ، تخم‌مرغ، روغن و لبنیات اعلام شد/ جزییات افزایش قیمت


بر اساس آماری که خبرگزاری فارس از اصناف از قیمت های جدید کالاهای اساسی با اصلاح ارز ترجیحی به دست آورده است، قیمت هر کیلوگرم مرغ 60 هزار تومان، قیمت تخم مرغ 40 هزار تومان (1.9 کیلوگرم) است. شانه ای حدود 80 هزار تومان است و هر بطری روغن خوراکی 800 گرمی به 60 هزار تومان، پنیر بسته بندی شده به 38 هزار تومان و شیر نایلونی به 15 هزار تومان افزایش می یابد.

با توجه به این قیمت‌ها و مقایسه آن با نرخ‌های قبلی کالاهای اساسی و از نظر افزایش چشمگیر یارانه جدید پرداختی به خانواده‌ها، محاسبات نشان می‌دهد که دهک‌های درآمدی پایین و متوسط ​​جامعه شهری کشور بهبودی در قدرت خرید خواهند داشت. ، قدرت خرید واقعی سه دهک کم درآمد 800 و میانگین 4 دهک 227 هزار تومان بیشتر است. همچنین قدرت خرید دهک اول شهر با وجود قیمت های جدید کالاهای اساسی بیش از 900 هزار تومان افزایش می یابد.

بهبود عجیب قدرت خرید دهک اول درآمدی

با دریافت یارانه، دهک اول شهرستان افزایش قابل توجهی در قدرت خرید خواهند داشت.

بر اساس آخرین گزارش بودجه خانواده، در دهک اول شهرستان (کم درآمدترین گروه) مصرف ماهیانه یک خانواده چهار نفره مرغ 3 کیلوگرم، تخم مرغ 1.18 کیلوگرم، پنیر 580 گرم، شیر 2.75 کیلوگرم و 2.2 کیلوگرم است. از روغن خوراکی

تاکنون هر خانواده چهار نفره در دهک اول شهر ماهانه 241 هزار تومان برای نگهداری مرغ، تخم مرغ، پنیر، شیر و روغن با قیمت های قبلی پرداخت می کردند.

با اصلاح یارانه کالاهای اساسی، هزینه تهیه همین مقدار غذا به 568 هزار تومان رسید که حاکی از افزایش حدود 326 هزار تومانی هزینه خانوارهای دهک اول شهرستان برای عرضه مرغ، تخم مرغ، پنیر، شیر است. و روغن

این در حالی است که دولت برای هر خانوار چهارنفره دهک اول 400 هزار تومان و در مجموع یک میلیون و 600 هزار تومان یارانه در نظر گرفت. به این ترتیب از یارانه 1.6 میلیون تومانی خانوارهای چهار نفره، پس از خرید همین میزان کالاهای اساسی، بیش از 1.31 هزار تومان در حساب خانوارها باقی می ماند.

حتی اگر یارانه خالص افزوده یعنی یارانه جدید را بعد از تخفیف یارانه های قبلی که 1.250 هزار تومان است محاسبه کنیم، باز هم قدرت خرید قشر کم درآمد شهری به خرید همان بسته مرغ، تخم مرغ، پنیر ختم می شود. ، شیر و روغن زیتون 923 هزار تومان افزایش می یابد، ارزشی نزدیک به قدرت خرید این گروه در ماه های گذشته، یعنی حتی با افزایش قیمت ها، قدرت خرید دهک اول دو برابر شد.

READ  تحلیل تکنیکال بیت‌کوین و اتریوم/ روند قیمت‌ها صعودی شد

سود 783 هزار تومانی در دهک دوم شهرستان با قیمت های جدید کالاهای اساسی

براساس گزارش بودجه خانواده، دهک دوم شهری کشور ماهانه 4.16 کیلوگرم مرغ، 1.5 کیلوگرم تخم مرغ، 780 گرم پنیر، 4 کیلوگرم شیر و 2.83 کیلوگرم روغن مصرف می کند.

پیش از آن تهیه این سبد پایه برای دهک دوم شهر حدود 336 هزار تومان هزینه داشت که با قیمت های جدید پس از اصلاح یارانه ارزی این سبد به 803 هزار تومان رسید. یعنی هزینه خرید به همین میزان کالاهای اساسی برای این گروه 466 هزار تومان افزایش یافت.

این در حالی است که دولت به هر خانوار چهارنفره دهک دوم 400 هزار تومان و در مجموع یک میلیون و 600 هزار تومان یارانه داده است که خالص (با کسر یارانه های قبلی) یک میلیون و 250 هزار تومان به یارانه این گروه می رسد.

بنابراین با کسر افزایش 466 هزار تومانی برای خرید کالاهای اساسی فوق، در نهایت 783 هزار تومان به خالص مانده کمک بلاعوض دهک دوم اضافه می شود که به معنای افزایش قدرت خرید شماست.

قدرت خرید دهک سوم 706 هزار تومان افزایش می یابد

در دهک سوم شهری محاسبات نشان می دهد که با قیمت های جدید کالاهای اساسی در نهایت قدرت خرید شما 706 هزار تومان افزایش می یابد.

هزینه خرید یک بسته مرغ، تخم مرغ، پنیر، شیر و روغن خوراکی دهک سوم شهرستان به نسبت میانگین مصرف ماهانه آن طبق آمار قبلاً 375 هزار تومان بود که با قیمت های جدید به حدود 918 هزار تومان افزایش می یابد. یعنی این دهک باید 543 هزار تومان بیشتر بپردازد اما از سوی دیگر خالص یارانه آن یک میلیون و 250 هزار تومان افزایش یافته است که حکایت از افزایش 706 هزار تومانی قدرت خرید این گروه حتی پس از کسر هزینه های جدید دارد.

READ  از شرایط بهره‌مندی از وام اشتغالزایی زنان سرپرست‌ خانوار با خبر شوید

بنابراین می توان گفت سه دهک کم درآمد شهری با توجه به افزایش چشمگیر یارانه دریافتی نسبت به قیمت کالاهای اساسی به طور میانگین 804 هزار تومان افزایش قدرت خرید خواهند داشت.

افزایش نسبی قدرت خرید دهک های متوسط

در دهک چهارم شهر که هر نفر 300 هزار تومان یارانه دریافت می کرد، تهیه بسته مرغ، تخم مرغ، پنیر، شیر و روغن با قیمت های جدید و میزان مصرف مشابه ماه های گذشته 952 هزار تومان است. ماهانه حدود 554 هزار تومان افزایش نسبت به قیمت های قبلی داشته است.

اما هر خانواده چهار نفره دهک چهارم 846 هزار تومان (یک میلیون و 200 هزار تومان کمتر از یارانه قبلی) خالص یارانه دریافت کردند. قدرت خرید آن

برای دهک پنجم با وجود افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند مرغ، تخم مرغ، پنیر، شیر و روغن خوراکی، در نهایت قدرت خرید این گروه 236 هزار تومان افزایش می یابد. برای دهک ششم نیز 234 هزار تومان خالص یارانه اضافه شده باقی مانده که حکایت از افزایش قدرت خرید آنها دارد. برای دهک هفتم 150 هزار تومان باقی می ماند.

بدین ترتیب 4 دهک متوسط ​​به طور میانگین 227 هزار تومان افزایش قدرت خرید خواهند داشت.

افزایش اندک قدرت خرید دهک های هشتم و نهم

از میان سه دهک پردرآمد، دهک دهم یارانه دریافت نمی کند و دهک هشتم و نهم باقی می ماند که جزو پرمصرف ترین دهک های کشور نیز هستند. بر اساس محاسبات انجام شده با قیمت های جدید مرغ، تخم مرغ، پنیر، شیر و روغن خوراکی و با توجه به مصرف بالای این دهک ها، در نهایت خالص یارانه اضافه شد و برای دهک هشتم 71 هزار تومان و دهک 9 18 هزار تومان باقی ماند. .

از این رو بارها گزارش شده است که یارانه نان و دارو همچنان بر تمامی دهک ها و اقشار جامعه اعمال می شود و این اقلام مشمول تغییر قیمت نمی شوند.

ب مبلغ کمک معیشتی پرداخت شده در اردیبهشت ماه در ساعات پایانی دیروز برداشت شد.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا