فشار مجلس برای واردات خودرو بالاست/ تولید یک خودرو در ایران چقد ارزبری دارد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاینرئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی در کلاب هاوس خبرآنلاین وی درباره واردات خودرو گفت: بازار خودرو با اختلالاتی مواجه است و تعیین تکلیفی قیمت ها از یک سو فشار بر خودروساز را افزایش داده و از سوی دیگر شاهد افزایش ممنوعیت واردات خودرو بوده ایم. قیمت‌های بازار آزاد.» با این حال، تأثیر تورم را نباید نادیده گرفت.

مشاهده اطلاعات بیشتر:

برندگان قرعه کشی ماشین چقدر درآمد دارند؟

کاهش قیمت گسترده ماشین در بازار / قیمت ها همچنان کاهش می یابد؟
وی در خصوص سهم واردات خودرو از کل خودروهای مصرفی ایرانی گفت: واردات خودرو از نظر تعداد می تواند 3 تا 5 درصد یا حداکثر 10 درصد از حجم بازار ایران را به خود اختصاص دهد و نسبت به تولید داخل دارای رقمی اندک اما از نظر ارزی و ارزشی بیش از 40 درصد ارزش تولیدات داخلی را شامل می شود.

وی گفت: واردات خودرو از نظر روانی می تواند شرایط تعادل بازار را ایجاد کند و از آن منظر بر قیمت تاثیرگذار باشد.

ماشین

ارزش خودروی تولیدی در ایران چقدر است؟

نجفی منش افزود: خودروی تولید داخل تقریباً 2000 دلار آمریکا ارزش دارد که 33 درصد آن مواد اولیه و حدود 30 درصد قطعات الکترونیکی است که ربطی به صنعت خودرو ندارد، اما صنعت خودرو مصرف کننده است. شاید 32، 33 درصد قطعات مکانیکی باشد که هنوز نتوانسته ایم در کشور تولید کنیم.
رئیس انجمن صنایع همگن نیروی محرکه و قطعه سازی کشور افزود: اما اگر خودرو به صورت مایع وارد شود ۷۸۰۰ دلار ارزش دارد. واردات خودرو به صورت SBV بین 12 تا 25 هزار دلار میانگین قیمت وارداتی است.
وی گفت: بنابراین تصمیم گیرندگان اقتصادی نگاه می کنند و می بینند که چقدر پول دارند و چقدر ارز دارند.
وی ادامه داد: انجمن ما مخالف واردات نیست و واردات را ترویج نمی کند. طرحی را از طریق اتاق بازرگانی ارائه کردیم و گفتیم که اکنون که کمبود ارز داریم، به صورت مبادله ای اقدام به صادرات و واردات خودرو می کنیم.

READ  پیش‌بینی یک کارشناس از قیمت مسکن در آینده/ بازار مسکن همچنان کشش افزایش قیمت را دارد؟

فشارها برای واردات خودرو زیاد است

رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی ادامه داد: اکنون دولت با فشارهای فوق العاده سنگین مجلس و مسئولان برای واردات خودرو مواجه است که در این شرایط باید توجه داشت که آنها به دنبال واردات خودروهای ارزان و گران قیمت نیستند. “
نجفی منش با تاکید بر اینکه شخصا موافق واردات خودرو هستم، گفت: در سال هایی که خودرو وارد می کردیم، تولید داخل در آن سال ها نه گران بود و نه بی کیفیت، بنابراین مخالف واردات خودرو نیستیم.
وی افزود: معتقدم در این شرایط می‌توانستیم بهتر عمل کنیم و هنوز هم می‌توانیم؛ به دو دلیل یکی اینکه دولت قیمت‌گذاری را متوقف می‌کند و اجازه می‌دهد قیمت‌ها در حاشیه بازار ثابت شود.
رئیس انجمن صنایع همگن موتور و قطعه سازی گفت: درست است که حجم تقاضا برای خودرو در بازار زیاد است، اما معتقدم این حجم تقاضا تنها به دلیل اختلاف قیمت زیادی است که وجود دارد. . یعنی برای هر خودروی 40 میلیون تومانی بین قیمت بازار و کارخانه 120 میلیون تومان تفاوت وجود دارد.
وی در توضیح این مطلب افزود: یعنی خریدار نیازی به خودرو ندارد و با هدف دستیابی به آن تفاوت قیمت اقدام به خرید می کند.
نجفی منش با اشاره به زیان انباشته 100 هزار میلیارد تومانی خودروسازان تاکید کرد: معتقدیم در زمینه واردات خودرو نباید به کسانی که حداقل در دوران تحریم ما را رها کردند، پاداش دهیم.
رئیس انجمن موتورهای همگن و صنایع قطعه سازی کشور یادآور شد: باید از این فرصت برای واردات خودروساز به جای واردات خودرو استفاده کنیم.
نجفی منش تاکید کرد: به نفع کشور است که کاری کنیم که صنعت ما آسیب نبیند. ضمن اینکه در واردات خودرو نیز نباید سخت گیری کرد.
223223

READ   شورای رقابت: دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو در حال جمع‌بندی است


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا