فرجیراد: پشت بازداشت مورا دو جریان اطلاعات وجود دارد

ابوالفضل خدایی: مذاکرات برای احیای برجام به بن بست خورده و تلاش ها برای دستیابی به توافق نهایی با دیدار انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات وین- قطر در تهران تشدید شده است. در همین حال، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با وجود شایعه بازداشت مورا، نتیجه مذاکرات را ستود و گفت که بن بست مذاکرات شکسته شده است. علیرغم تمرکز وزیر امور خارجه ایران بر تداوم تماس ها با کشورها و چشم انداز مثبت، باید دید آیا تلاش ها به توافق منجر می شود یا خیر. عبدالرضا فرجی راد، استاد ژئوپلیتیک دانشگاه و سفیر سابق ایران در نروژ، جزئیات این مذاکرات را به خبرآنلاین گفت که در ادامه می خوانید.

ارزیابی شما از سفر انریکه مورا و امیر قطر به تهران چیست؟ آیا می توان گفت که مذاکرات وارد مرحله جدیدی شده است و دیگر بن بستی که تا هفته ها پیش از آن صحبت می شد وجود ندارد؟

پیش از حضور مورا در تهران، مذاکرات به بن بست رسیده بود. دلیل آن مقاومت طرف آمریکایی در برابر درخواست قانونی ایران برای حذف سپاه پاسداران از لیست گروه های تروریستی بود. ارزیابی آمریکایی ها این بود که ایران خواهان وضعیت پسابرجام است و اگر این اتفاق بیفتد، تهران باید امتیاز بیشتری به واشنگتن بدهد تا بتواند با وجود انتخابات میان دوره ای کنگره، از جنبش در داخل آمریکا محافظت کند.

در نهایت با مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا فضا به جایی رسید که واشنگتن پیشنهاد جدیدی برای رفع موانع ارائه کرد و انریکه مورا دست خالی به ایران نیامد و پیشنهاد جدیدی با تغییرات جدید ارائه کرد. . این موضوع مقامات اروپایی را به استقبال از نتیجه مذاکرات برانگیخته است و به نظر می رسد دورنمای مذاکرات با پیشنهاد و استقبال جدید ایران همراه با رفع موانع و گشایش در راستای آن باشد.

آیا فکر می کنید انگیزه های مثبت مذاکرات تهران منجر به دستگیری انریکه مورا در آلمان و اطراف آن شده است؟

دستگیری مورا و توقیف تلفن همراه او نشان می دهد که جریان اطلاعاتی وجود دارد و او نگران چنین فضایی است. اگرچه این اتفاق در آلمان رخ داده و مسئولیت دولت آلمان است، اما این یک واقعیت است که جریان های اطلاعاتی نفوذی مانند جریان های اسرائیلی می توانند به طور مستقیم و غیرمستقیم چنین تحرکاتی را انجام دهند. از سوی دیگر، اخیراً احزاب اروپایی و آمریکایی تلاش می‌کنند تا جزئیاتی از فعالیت‌های خود را فاش نکنند. همانطور که دیدیم بورل و مورا همچنان به ابراز خوش بینی خود ادامه دادند و جزئیات جدیدی را اعلام نکردند.

READ  اردوغان به تل آویو می رود – خبرآنلاین

در هر صورت جریان های اطلاعاتی اسرائیل و عربی مخالف برجام و حذف سپاه از فهرست ادعاهای تروریستی هستند. در واقع این دو جریان نگران این بودند که در مذاکرات چه پیشنهادهایی ارائه شده و روند با چه تحولاتی روبرو خواهد شد تا بتوانند در تحلیل شرایط، لابی ها را فعال کنند و فشار و سنگ اندازی را افزایش دهند. اخیراً لابی‌های اسرائیلی تلاش زیادی برای لابی کردن کنگره آمریکا برای جلوگیری از حذف سپاه از فهرست دارند.

با این حال، آمریکا و اتحادیه اروپا در تلاش هستند تا جزئیات مذاکرات را مخفی نگه دارند تا تاثیر منفی این تحرکات را از بین ببرند.

بیشتر بخوانید:

حاتب زاده: در سفر مورا، ایران ابتکارات خاصی ارائه کرد

برجام در آستانه ایست قلبی است

دلیل دستگیری مورا مشخص شد

به موضوع ارزیابی مثبت اروپایی ها از مذاکرات اشاره کردید در حالی که ایران چنین ارزیابی مثبتی از مذاکرات نداشت. به نظر شما این ربطی به بازداشت مورا در آلمان دارد؟

بورل و مورا نسبتاً به مذاکرات تهران خوش بین بودند، اما شورای عالی امنیت ملی و وزارت امور خارجه به اندازه طرف های اروپایی امیدی نداشتند. البته ایران موضع بدبینانه ای نداشت، اما مواضع طرف ایرانی و اروپایی یکسان نبود. این نشان می دهد که پیشنهاد جدید غرب به ایران منقضی شده و واکنش طرف ایرانی به دلیل توقیف گوشی موبایل انریکه مورا است. جزئیات مکالمه او با جوزف بورل با ضبط شده روی تلفن همراه مورا فاش شد.

قطعا سفر اخیر مورا به تهران به کشفیاتی منجر شده است و باید دید در روزهای آینده این دیدارها در وین برگزار می شود یا خیر.


با توجه به ضبط تلفن همراه مورا، آیا جزئیاتی از پیشنهاد غربی ها فاش شده است؟ و آیا می تواند در رفع موانع مذاکره موثر باشد؟

همانطور که اشاره کردم تلاش شده تا جزییات این پیشنهادها اعلام نشود. ایالات متحده در تلاش است تا جو داخل را کنترل کند. اما یکی از احتمالاتی که می توانید تصور کنید، پیشنهاد برای آژانس است. همانطور که دیدیم اخیرا مدیرکل آژانس در مورد چهار سایت ادعایی اظهاراتی داشته و معتقد است که ایران هنوز به این سوال پاسخی نداده و مدعی است تا زمانی که این موضوع حل نشود، موضوع مذاکرات بی نتیجه خواهد ماند. . شاید این احتمال وجود داشته باشد که آمریکایی ها برای دستیابی به توافق به دنبال حذف این موضوع از مذاکرات باشند.

یکی از نکات مورد توجه در مذاکرات کنونی، واکنش روسیه است که همانطور که دیدیم اولیانوف نماینده این کشور در مذاکرات به نکات جدیدی اشاره کرده و معتقد است که دست روسیه در مذاکرات تمام شده است. ارزیابی شما چیست؟

در گفت‌وگوهای قبلی شاهد بودیم که اولیانوف مرتباً پس از مذاکرات توییت می‌کرد و نسبت به توافق ابراز خوش‌بینی می‌کرد، اما اخیراً یک توییت منفی منتشر کرد و تصور عمومی این بود که روس‌های حاضر در آنها نمی‌خواهند مذاکرات اکنون پایان یابد. وگرنه نمی دانند چه بر سر پاسخ مورا و ایران آمده است.

این نشان می دهد که روسیه اخیراً توانسته قیمت نفت را کنترل کند و آن را بالای 100 دلار نگه دارد. حتی در این فضا مسکو توانسته درآمدهای نفتی خود را افزایش دهد و برخی مشتریان نفتی ایران مانند چین را با تخفیف 30 درصدی جذب کند. این موضوع حساسیت کشورهای عربی را نیز برانگیخته و به نظر می رسد آنها مجبور به اعمال تخفیف شده اند و در فروش نفت مشکل ایجاد کرده اند.

او بدین ترتیب نشان می دهد که با وجود تحریم های گسترده علیه روسیه، این کشور موفق به فروش نفت شده و حتی بسیاری از کشورهای اروپایی متقاعد شده اند که پول حاصل از خرید نفت از روسیه را به روبل پرداخت کنند. مشکلی که روبل روسیه را از آغاز جنگ در اوکراین حفظ کرده است.

49311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا