فرانسیس فوکویا: برای شکست روسیه و پایان کار پوتین آماده شوید


فرانسیس فوکویاما:

من این را از اسکوپیه، در شمال مقدونیه می نویسم، جایی که هفته گذشته از یک آکادمی رهبری برای دوره توسعه بازدید کردم. آزار و شکنجه جنگ در اوکراین در اینجا از نظر اطلاعات موجود تفاوتی ندارد، به جز این واقعیت که من در منطقه ای مجاور این رویداد هستم و این واقعیت که حمایت بیشتری از پوتین در بالکان نسبت به سایر مناطق وجود دارد. درجه اروپا چون صربستان و صربستان میزبان اسپوتنیک هستند.

1. روسیه به سمت شکست آشکار در اوکراین پیش می رود. برنامه ریزی روسیه بر اساس این فرض غلط که روس ها برای اوکراینی ها خوب هستند و ارتش آنها بلافاصله پس از حمله متلاشی می شود، بی اثر بود. ظاهراً سربازان روسی برای رژه پیروزی خود در کیف، به جای مهمات و جیره اضافی، یونیفرم پوشیده بودند. در این مرحله، پوتین بخش بزرگی از کل ارتش خود را در این عملیات درگیر کرده است – هیچ ذخایر عظیمی از نیروها وجود ندارد که بتواند آنها را برای افزودن به نبرد فراخواند. سربازان روسی در خارج از شهرهای مختلف اوکراین به دام افتاده اند و در آنجا با مشکلات لجستیکی بزرگ و حملات مداوم اوکراین مواجه می شوند.

2. فروپاشی موقعیت آنها می تواند ناگهانی و فاجعه بار باشد، به جای اینکه به آرامی از طریق جنگ فرسایشی اتفاق بیفتد. موقعیت ارتش در میدان نبرد به جایی خواهد رسید که نه می توان آن را تامین کرد و نه عقب نشینی کرد و در نتیجه روحیه سربازان از بین می رود. این حداقل در جبهه شمالی صادق است. روس ها در جنوب بهتر عمل می کنند، اما در صورت فروپاشی جبهه شمالی، حفظ این مواضع دشوار خواهد بود.

READ  بایدن از هند متزلزل برای پوتین انتقاد کرد

3. هیچ راه حل دیپلماتیکی برای جنگ قبل از وقوع وجود ندارد. با توجه به ضررهایی که روسیه و اوکراین در این مرحله متحمل شده اند، هیچ سازش احتمالی قابل قبولی برای روسیه و اوکراین وجود ندارد.

4. شورای امنیت سازمان ملل یک بار دیگر بیهودگی خود را ثابت کرد. تنها چیزی که مفید بود رای گیری در مجمع عمومی بود که به شناسایی بازیگران بد یا منفور دنیا کمک می کرد.

5. تصمیمات دولت بایدن مبنی بر عدم اعلام منطقه پرواز ممنوع یا کمک به انتقال میگرن لهستانی خوب بود. آنها عقلانیت خود را در یک لحظه بسیار احساسی حفظ کرده اند. خیلی بهتر است که اوکراینی ها به تنهایی روس ها را شکست دهند و مسکو را از بهانه حمله ناتو به آنها محروم کنند و همچنین از هرگونه احتمال تشدید کننده آشکار اجتناب کنند. به خصوص شهرهای لهستانی به قابلیت های اوکراین اضافه نمی کنند. مهمتر از همه، تحویل مداوم Javelins، Stingers، TB2، لوازم پزشکی، تجهیزات ارتباطی و به اشتراک گذاری اطلاعات وجود دارد. فرض من این است که نیروهای اوکراینی در حال حاضر توسط اطلاعات ناتو که از آنجا عملیات می کنند از اوکراین خارج می شوند.

6. قیمت برای اوکراین، البته، بسیار بالا است. اما بیشترین خسارت ناشی از موشک و توپخانه بود که نه میگ ها و نه منطقه پرواز ممنوع نمی توانستند کاری برای آن انجام دهند. تنها چیزی که می تواند جلوی کشتار را بگیرد، شکست ارتش روسیه در میدان جنگ است.

7. پوتین از شکست ارتش خود جان سالم به در نخواهد برد. با این حال، آنها از او حمایت کردند زیرا او خود را مردی قوی می دانست. وقتی ناتوانی خود را نشان می دهد و از قدرت قهری خود محروم می شود، چه چیزی برای ارائه دارد؟

READ  مک مستر: روسیه بسیار ناامید است

8. این حمله قبلاً به پوپولیست ها در سراسر جهان آسیب رسانده است که قبل از حمله با پوتین ابراز همدردی می کردند. متئو سالوینی، ژایر بولسونارو، اریک زمور، مارین لوپن، ویکتور اوربان و البته دونالد ترامپ از جمله این افراد هستند. سیاست جنگ آشکارا تمایلات اقتدارگرایانه آنها را افشا کرد.

9. جنگ تاکنون درس خوبی برای چین بوده است. مانند روسیه، چین نیز در دهه گذشته نیروهای نظامی به ظاهر با فناوری بالا ایجاد کرده است، اما آنها تجربه رزمی ندارند. عملکرد ضعیف نیروی هوایی روسیه احتمالاً توسط نیروی هوایی چین بازتولید می شود، که به طور مشابه هیچ تجربه ای در مدیریت عملیات هوایی پیچیده ندارد. می‌توان امیدوار بود که رهبری چین هنگام فکر کردن به حرکت آینده علیه تایوان با توانایی‌های خود اشتباه نکند، همانطور که روس‌ها علیه اوکراین هستند.

10. ما امیدواریم تایوان خرگوشی را بیدار کند که باید مانند اوکراینی ها برای جنگ آماده شود و خدمت اجباری را احیا کند. البته باید به یاد داشته باشیم که از این به بعد نباید احساس شکست زودرس کنیم.

11. پهپادهای ترکیه پرفروش ترین خواهند شد.

12. شکست روسیه «تولد جدید آزادی» را ممکن می سازد و ما را از وضعیت رو به زوال دموکراسی جهانی خارج می کند. روح سال 1989 (سقوط دیوار برلین) به لطف گروهی از اوکراینی های شجاع زنده خواهد ماند.

این مقاله در تاریخ 17 مارس در وب سایت آمریکن پرپ منتشر شده است.

4949


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا