غذاهای مفید برای تقویت و رشد مغز کودکان


پنج سال اول زندگی کودک برای رشد مغز بسیار مهم است. تمام جنبه های رشد کودک از جمله حرکت (جسمی)، زبان و ارتباط، اجتماعی، عاطفی و شناختی تحت تأثیر رشد مغز قرار می گیرد. این توانایی ها بر رشد کلی کودک تأثیر می گذارد.

همه ما بهترین ها را برای سلامت مغز و رشد شناختی کودک خود می خواهیم، ​​که شامل شیردهی، شیر مادر حاوی غذاهایی است که به رشد مغز کمک می کند.

مغز کودک شما از 60 درصد چربی تشکیل شده است و بسیار مهم است که خیلی زود چربی های خوب را در رژیم غذایی خود بگنجانید. هنگامی که کودکان شروع به خوردن غذاهای جامد می کنند، اضافه کردن غذاهای غنی از مواد مغذی که برای تقویت سلامت مغز ضروری هستند، مهم است.

غذاهای مفید برای کودکان که کارشناسان توصیه می کنند

غذای دریایی: ماهی های کم چرب مانند سالمون، ساردین و غیره. را می توان از 7 ماهگی در رژیم غذایی کودک گنجاند، زیرا سرشار از چربی های امگا 3 است که به رشد سلول های مغز کمک می کند. این غذاها حاوی ید و روی هستند و نقش مهمی دارند. نقش مهمی در سلامت مغز آنها بچه دار می شوند. مصرف ماهی از نظر مهارت های شناختی و نمرات IQ کودکان نتایج خوبی را نشان می دهد.

تخم مرغ: این یکی از بهترین غذاهای سالم است. تخم مرغ علاوه بر غنی بودن از پروتئین، حاوی مقادیر خوبی از امگا 3 (در صورت غنی سازی)، کولین، ویتامین B12 و سلنیوم نیز می باشد. دو عدد تخم مرغ کامل 294 گرم کولین را تامین می کند که 100 درصد کولین مورد نیاز کودکان 1 تا 5 سال و بالاتر را تامین می کند.

READ  نظر وزارت بهداشت در مورد تزریق واکسن آبله چیست؟ تقویت کنترل گذرگاه های مرزی کشور

یک مطالعه در سال 2020 از 54 مطالعه نشان داد که افزودن کولین به رژیم غذایی کودک می تواند به رشد مغز، جلوگیری از آسیب سلول های عصبی و بهبود عملکرد شناختی کمک کند. زرده تخم مرغ از 7 ماهگی قابل استفاده است و بعد از یک سال توصیه می شود که قسمت سفید آن اضافه شود.

سبزیجات سبز: سبزیجات برگ سبز حاوی اسید فولیک (یک ماده مغذی مهم برای سیستم عصبی و سلامت مغز) هستند. مصرف اسید فولیک کافی نتایج عالی را نشان می دهد.

آجیل و دانه ها: به طور خاص، گردو و چیا / بذر کتان مقدار خوبی از چربی های امگا 3 خوب را فراهم می کنند. این مواد را می توان از 9 ماهگی به صورت پودر در نوزادان معرفی کرد و در اوایل کودکی قابل استفاده است. علاوه بر این، آنها حاوی پروتئین و فیبر هستند، که آنها را به گروهی عالی از مواد غذایی برای افزودن به رژیم غذایی کودکان برای سلامت کلی تبدیل می کند.

آووکادو: این کرم میوه ای نرم و خوشمزه منبعی غنی از چربی های تک غیراشباع است که به رشد مغز و سیستم عصبی کودک شما کمک می کند. این میوه به قدری مورد استفاده قرار می گیرد که می توان از آن در بسیاری از دستور پخت ها استفاده کرد. آووکادو را می توان از سن 7 ماهگی در سفر با غذاهای جامد به عنوان خمیر معرفی کرد و تا دوران کودکی ادامه داد.

محصولات لبنی: ویتامین B12 نقش حیاتی در رشد مغز کودک دارد که در شیر و تمام فرآورده های آن به وفور یافت می شود. محصولات لبنی همچنین سایر مواد مغذی ضروری مانند پروتئین، ویتامین D، پتاسیم، کلسیم، فسفر، ویتامین A، نیاسین و ریبوفلاوین را برای کودکان خردسال فراهم می کند تا به رشد و تکامل آنها کمک کند.

READ  کاهش 3.3 درصدی رشد جمعیت ایران در 4 دهه گذشته / 2 دلیل کاهش باروری ایرانیان

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا