عکس هشدار از پرسپولیس

این عکس به مناسبت سیزدهم فروردین و روز طبیعت در صفحه رسمی اینستاگرام پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با توضیح «سیزده بدر دهه شصت به آثار تاریخی تخت جمشید» منتشر شده و هشدار داده است که «خشکسالی». و کم‌آبی در کشور جدی بگیریم.»

بیش از یک دهه است که سایت میراث جهانی تخت جمشید – تخت جمشید نسبت به خشکسالی و فرونشست هشدار می دهد. حمید فدایی، مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید در خصوص بحران سکونتگاه های فارسی گفت: علاوه بر خشکسالی، مدیریت ضعیف آب و حفر چاه های غیرمجاز در نقاط مختلف به ویژه در دشت مرودشت و تات جمشید، نقش رستم. از عوامل مهم در وقوع فرونشست زمین هستند.

سازمان میراث فرهنگی در سال 1395 در نامه ای به استاندار وقت فارس نسبت به 16 هزار حلقه چاه در مروداش که 50 درصد آنها غیرقانونی ساخته شده اند هشدار داد و خواستار توقف حفر چاه کشاورزی شد. از آن زمان تاکنون سازمان جهاد کشاورزی و آب منطقه ای فارس صدور مجوز برای حفر چاه در مرودشت را متوقف کرده اند. این در حالی است که گزارش های منتشر شده از پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نشان می دهد که تعدادی از چاه ها در پی دستور تعطیلی مجوز حفاری دریافت کرده اند.

عکس هشدار از پرسپولیس

غرق شدن در اطراف تخت جمشید – پرسپولیس 2016

در سال 1397 مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید نیز نسبت به کاشت برنج با وجود خشکسالی در دشت مروداش و منطقه تخت جمشید اعتراض کرد و گفت: آثار ترک در نقش رستم و برخی مناطق وجود دارد. سرزمین تخت جمشید بر فراز زمین.

مدیر آبفای استان فارس در سال 1377 گفت: برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی استان فارس را با بحران غرق شدن مواجه کرده است و این بحران به حدی است که این استان را از نظر رتبه اول جهان کرده است. بنابراین استاندارد فرونشست چهار میلی متر در سال است، اما در استان فارس میانگین فرونشست سالانه بین شش تا هشت سانتی متر گزارش شده است.

بررسی های اخیر درباره پدیده غرق شدن در استان فارس نیز نشان می دهد که غرق شدن مرودشت مجموعه تاریخی «نقش رستم» را تحت تأثیر قرار داده و تا 300 متری بنای «تخت جمشید» ادامه داشته است. دانشگاه شیراز هشدار داده است که اگر این روند متوقف نشود، در منطقه تخت جمشید دچار فروپاشی می شود.

عزت الله رئیسی اردکانی، استاد گروه هیدرولوژی دانشگاه شیراز که به مطالعه آب و فرونشست در استان فارس می پردازد، در مصاحبه ای در تابستان 1400 می گوید: نقش رستم افت حدود 30 سانتی متری را نشان می دهد. وضعیت پرسپولیس نگران کننده است.

233233


منبع

READ  دم‌ربایی در بلوار مرزداران برای ۵
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا