عکس رشد عجیب سبزیجات در موهای انسان!

در مقایسه با کشاورزی سنتی، هیدروپونیک از فضا و آب کمتری استفاده می کند و نیازی به خاک ندارد. با این حال، هنوز برای رشد به محیطی نیاز دارد و دانشمندان اخیراً یک محیط بهتر ساخته شده از موهای دور ریخته شده انسان ساخته اند.

موهای ما حاوی مقادیر زیادی پروتئین به نام “کراتین” است که از اسیدهای آمینه تشکیل شده است. این اسیدها خود باعث رشد گیاه می شوند. علاوه بر این، آنها می توانند به سایر مواد مغذی متصل شوند و سپس به مرور زمان آنها را آزاد کنند. به این دلایل، کراتین می تواند یک محیط رشد هیدروپونیک عالی باشد، اما به اندازه کافی قوی نیست که بتواند بستری را تشکیل دهد که بتواند گیاهان را از نظر فیزیکی حمایت کند. حداقل نه بدون کمک کوچک.

با در نظر گرفتن این مسائل، دانشمندان دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور (NTU) با جمع‌آوری موهای بریده شده از سالن‌های زیبایی، استخراج کراتین از آن و سپس مخلوط کردن کراتین با الیاف سلولزی حاصل از خمیر چوب برای بهبود، اقدام به تقویت مو کردند. پس از خشک شدن مخلوط، یک ماده اسفنجی شکل می گیرد. سپس از این ماده به عنوان محیط کشت هیدروپونیک برای رشد گیاهان آروگولا و بوک چوی استفاده شد.

عکس رشد عجیب سبزیجات در موهای انسان!

این ماده نه تنها از گیاهان حمایت می کند و رشد آنها را تقویت می کند، بلکه ساختار متخلخل آن باعث می شود که در جذب و حفظ محلول غذایی آبی مورد استفاده در هیدروپونیک بسیار موثر باشد. به طور خاص، این ماده توانست 40 برابر وزن خود را در آب نگه دارد، که ظاهراً مشابه ظرفیت رسانه های تجاری موجود است.

READ  1401 حیوان چه سالی است؟

با این حال، بر خلاف سایر رسانه ها، مواد مبتنی بر کراتین در طی چهار تا هشت هفته به طور کامل تجزیه می شوند و در این فرآیند به کود گیاهی تبدیل می شوند. اگرچه این بدان معناست که مواد مورد استفاده باید بیشتر تعویض شوند، اما پس از دفع هیچ زباله ای در محیط باقی نمی گذارند.

علاوه بر این، گیاهانی که در محیط های کراتین رشد می کنند، ریشه های طولانی تری نسبت به گیاهانی که در محیط های سنتی رشد می کنند، ایجاد می کنند و به آنها اجازه می دهد آب و مواد مغذی بیشتری مصرف کنند. به عنوان مزیت دیگر، اگر موی کافی برای تولید این محیط در مقیاس تجاری وجود نداشته باشد، می توان از منابع دیگر استفاده کرد.

پروفسور کی ووی، محقق ارشد این پروژه، گفت: دامپروری علاوه بر مو، مقادیر زیادی کراتین را نیز به عنوان ضایعات بیولوژیکی تولید می کند، زیرا به وفور در پشم، شاخ، سم و پر یافت می شود. از آنجایی که کراتین را می توان از بسیاری از ضایعات کشاورزی استخراج کرد، توسعه بسترهای هیدروپونیک مبتنی بر کراتین می تواند یک استراتژی مهم برای بازیافت ضایعات کشاورزی به عنوان بخشی از کشاورزی پایدار باشد.

5858


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا