علل سرطان روده بزرگ را بشناسید


فرهاد زمانی، رئیس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران گفت: سرطان روده بزرگ در کشورهای در حال توسعه رو به افزایش است و چاقی، سیگار، مصرف الکل و کم تحرکی نقش عمده ای در ابتلا به این بیماری دارد.

آمارها نشان می دهد که سالانه دو میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا می شوند که نیمی از آنها در آسیا هستند.

غذاهای سالم و ناسالم برای سرطان روده بزرگ چیست؟

غذاهای ناسالم حاوی گوشت قرمز به همراه چربی ها و فست فودها و غذاهای سرشار از سبزیجات و غلات کامل نقش محافظتی در برابر سرطان روده بزرگ و تغذیه سالم دارند.

افرادی که سابقه ژنتیکی یا خانوادگی دارند قابل پیشگیری نیستند، اما می توان از سایرین پیشگیری کرد و بیماران در مراحل اولیه عمر طولانی خواهند داشت.

غربالگری سرطان کولورکتال چیست؟

بیماران در مراحل ثانویه در صورتی که بیماری آنها با جراحی و شیمی درمانی تشخیص داده شود زندگی خوبی خواهند داشت. آزمایش خون منفی خیلی دقیق نیست. پیشگیری و غربالگری به کنترل بیماری کمک می کند.

آمار سرطان روده بزرگ در جهان چگونه است؟

نجمه آل طه، دبیر علمی هفته سلامت دستگاه گوارش گفت: هفته سلامت دستگاه گوارش امسال به سرطان روده بزرگ اختصاص دارد و تا 90 درصد از این بیماری قابل پیشگیری است. با انجام تست های غربالگری و برداشتن پولیپ قبل از ایجاد سرطان می توان از آن پیشگیری کرد.

از هر 23 مرد و 25 زن در جهان یک نفر ممکن است به سرطان روده بزرگ مبتلا شود. سرطان کولورکتال یکی از شایع ترین سرطان ها در کشورهای غربی است و کم تحرکی، چاقی و استعمال دخانیات از عوامل بروز این بیماری است.

READ  بازدید و بازدید؛ مالش نده!

غربالگری ها چگونه انجام می شود؟

وی افزود: امروز توصیه می شود در سنین پایین تر آزمایش سرطان روده بزرگ انجام شود. مراحل اولیه سرطان روده بزرگ بدون علامت است و باید در افراد مشکوک بررسی شود. آزمایشات شامل اشعه ایکس و آزمایش خون منفی است و این نوع غربالگری برای افراد عادی توصیه می شود.

حمید اسدزاده عضو کمیته هفته گوارش گفت: سرطان روده بزرگ قبل از ایجاد سرطان قابل پیشگیری است. هیچ آزمایش غربالگری در مراکز بهداشتی وجود ندارد و افراد بالای 50 سال باید از نظر سرطان روده بزرگ آزمایش شوند، مانند آزمایش خون منفی. درمان سرطان روده بزرگ مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی است. در صورت بروز اسهال طولانی مدت یا خون در مدفوع و همچنین کاهش وزن ناگهانی حتما به پزشک مراجعه کنید.

234747


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا