علائم کاهش تستوسترون در مردان چیست؟

الهه جعفرزاده: اگر تولید تستوسترون به شدت کاهش یابد، طیف وسیعی از علائم در فرد ایجاد می شود. علائم تستوسترون پایین اغلب ظریف است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

1. نوسانات خلقی

    علائم کاهش تستوسترون در مردان چیست؟

مردان با تستوسترون پایین ممکن است تغییرات خلقی را تجربه کنند. از آنجایی که تستوسترون بر بسیاری از فرآیندهای فیزیکی در بدن تأثیر می گذارد، می تواند بر خلق و خو و ظرفیت ذهنی نیز تأثیر بگذارد.

2. ضعف حافظه

هم سطح تستوسترون و هم عملکرد شناختی به ویژه حافظه با افزایش سن کاهش می یابد. در نتیجه، پزشکان این نظریه را مطرح می کنند که سطوح پایین تستوسترون ممکن است حافظه را مختل کند.

    علائم کاهش تستوسترون در مردان چیست؟

طبق یک مطالعه در سال 2019، مکمل‌های تستوسترون با بهبود حافظه در مردان مسن‌تری که سطح تستوسترون پایینی داشتند (اگرچه ممکن است تأثیر آن اندک باشد) مرتبط بود.

3. ریزش مو
تستوسترون در چندین عملکرد بدن از جمله تولید مو نقش دارد. طاسی بخشی طبیعی از روند پیری در مردان است. صرف نظر از عوامل ژنتیکی موثر در طاسی، مردانی که تستوسترون پایینی دارند ممکن است موهای بدن و صورت بیشتری را تجربه کنند.

    علائم کاهش تستوسترون در مردان چیست؟

4. کم خونی

بر اساس مطالعات انجام شده در سال 2017، پزشکان کاهش تستوسترون را با افزایش خطر کم خونی مرتبط دانستند.

برخی از علائم کم خونی عبارتند از: اختلال در تمرکز، سرگیجه، گرفتگی عضلات پا، مشکلات خواب، ریتم نامنظم قلب و غیره.

5. کاهش توده عضلانی

مردان با تستوسترون پایین ممکن است متوجه کاهش توده عضلانی شوند زیرا تستوسترون به عضله سازی کمک می کند. یک بررسی در سال 2016 نشان داد که تستوسترون بر توده عضلانی تأثیر می گذارد. البته این به این معنی نیست که روی قدرت یا کارایی عضلانی تاثیر دارد.

READ  تأثیر گرمای شدید بر سلامت دارو

6. افزایش چربی بدن

مردان با تستوسترون پایین ممکن است افزایش چربی بدن یا ژنیکوماستی را تجربه کنند. در این حالت حجم بافت سینه افزایش می یابد. ژنیکوماستی زمانی رخ می دهد که تعادل تستوسترون و استروژن در بدن وجود نداشته باشد.

    علائم کاهش تستوسترون در مردان چیست؟

7. کاهش توده استخوانی

پوکی استخوان عارضه ای است که بیشتر در زنان دیده می شود، اما مردانی که تستوسترون پایینی دارند نیز کاهش توده استخوانی را تجربه می کنند. تستوسترون به ساخت و تقویت استخوان ها کمک می کند، بنابراین مردانی که تستوسترون پایینی دارند، به ویژه مردان مسن تر، ممکن است توده استخوانی کمتری داشته باشند و بیشتر مستعد شکستگی استخوان باشند.

سایر دلایل کاهش تستوسترون

سایر شرایط نیز می توانند باعث کاهش تستوسترون شوند، از جمله:

آسیب های بیضه

درمان سرطان (مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی)

· ایدز

وابستگی به الکل

· بیماری کلیوی

· سیروز کبدی

شرایط غده هیپوفیز

· بیماری های خود ایمنی

· عفونت

چاقی

سندرم متابولیک

استفاده از داروهای خاص

داشتن تستوسترون پایین می تواند خطر ابتلا به بیماری های دیگر را افزایش دهد. بیماری هایی مانند: پوکی استخوان، دیابت، بیماری های قلبی و غیره.

منبع: خط سلامت


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا