عراق لوله هایی را برای تزریق گاز ایران آماده کرده است

وزارت برق عراق در بیانیه ای با اعلام این خبر افزود: به دلیل این عملیات مقدماتی، ساعات تامین برق در بغداد و الفرات الاوسط در روزهای آینده کاهش می یابد.

سخنگوی وزارت برق عراق 10 روز پیش گفت که بغداد با تهران برای فروش گاز به کشورش به توافق رسیده است.

احمد موسی العبادی در گفت و گو با روزنامه رسمی عراق الصباح افزود: مذاکرات با ایران بر اساس اطلاعات دولت و دستورات نخست وزیر عراق به این نتیجه رسیده است که صادرات گاز ایران به عراق 8 میلیون است. مترمکعب در روز به 30 میلیون مترمکعب می رسد که البته این میزان پاسخگوی نیاز برق عراق در آستانه تابستان نیست.

وی همچنین از توافق با ایران برای پرداخت بدهی های انرژی عراق برای یک دوره سه ساله صحبت کرد.

عراق به واردات گاز از ایران برای تزریق آن به نیروگاه ها وابسته است. در این راستا، وزارت برق تلاش می‌کند تا قبل از موج گرما برای تجهیزات تابستانی جلوتر بماند و دستگاه‌های سرمایشی انرژی را فعال کند.

سخنگوی وزارت برق عراق ادامه داد: در چند وقت اخیر اختلاف تزریق گاز (از ایران) بین 5 تا 8 میلیون مترمکعب در روز بوده است. این مشکل بر روی آماده سازی برق تاثیر گذاشته و به دلیل تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی و افزایش فشار و بار روی شبکه، سیستم را در شرایط سخت و چالش بزرگی قرار داده است.

عراق در اوج مصرف تابستان به حدود 36000 مگاوات برق نیاز دارد. برخی گزارش ها حاکی از آن است که وزارت برق عراق موفق شد در تابستان گذشته رکورد جدیدی در تولید برق ثبت کند و تولید برق این کشور را به 20000 مگاوات برساند.

READ  حضور امیر عبدالخیان در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا