عباس عبدی: پرداخت واقعی مردم با تورم دو رقمی به معنای فریب دادن مردم و کسب درآمد برای تامین مالی دولت است.


بنابراین، هرگونه پرداخت واقعی به مردم با تورم دو رقمی و بالا و همچنین پرداخت به برخی افراد، اما نه همه آنها، نوعی کلاهبرداری و کسب درآمد برای تامین مالی دولت است و هدف مثبت بلندمدتی برای دولت ندارد. اقتصاد بیشتر انجام دهید

وضعیت ارز 4200 تومانی محصول چگونه بود؟ اول از همه، از درآمدهای نفتی پیش بینی نشده ناشی می شود. ارز تولید ملی و صادرات که نمی توان تخمین زد. در مرحله بعد این قیمت گذاری محصول تنش داخلی بود. روحانی اتفاقات اندکی پیش از عرضه ارز، اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ و چگونگی آغاز اعتراضات سراسری با شعار «گران نیست» در پایتخت اصولگرایان مشهد را به خوبی به خاطر دارد. هیچکس مسئول راه اندازی اعتراضات نبود و در آن زمان مشکل کوچکی در قیمت کالاهای مورد نیاز مردم وجود داشت. اتفاقاً این اعتراضات روند افزایش قیمت ارز را آغاز کرد.

از این رو زمانی که تحریم های ترامپ در سال 1397 تشدید شد، دولت روحانی با تجربه اعتراضات سال 2017 از آزادسازی ارز بیم داشت. البته سیاست حمایتی از قیمت ارز در سال های 1394-1397 نیز باعث افزایش مصرف ارز شد که آن هم محصول هراس سیاسی بود. بنابراین ارز معروف 4200 تومانی محصول چنین فضای سیاسی مسموم بود.

از سوی دیگر روحانی فکر می کرد که موضوع برجام حل می شود و کمبود ارز زیاد طول نمی کشد و قیمت ارز آزاد حداکثر دو برابر می شود و پس از اتمام برجام به بازار باز می گردد، اما این اتفاق نیفتاد. اتفاق افتاد.رفتم کسری ارز و فساد ناشی از آن جدی شد، اختلاف قیمت به مرور زمان افزایش یافت و به 4 و سپس 7 برابر قیمت ارز رسمی رسید. آنها ارز نیمایی را جایگزین کردند و به تدریج 4200 قلم ارز را محدود کردند، اما کار به جایی رسید که کمتر از 10 میلیارد دلار برای پاسخگویی به مهمترین آنها کافی نبود.

READ  اولین افزایش قیمت پراید در سال 1401 / جدول قیمت بود

اتفاقات سال 1398 و برکناری نومحافظه کاران در این اعتراضات آسیب زا نشان داد که محاسبات سیاسی روحانی با ارز 4200 تنی درست بوده است و اگر در آن زمان این کار را نمی کرد، اتفاقات سال 98 در سال 97 رخ می داد. ادامه هید. آثار این ارز سمی را در همه قیمت ها می توان دید. کاهش کارآیی، اتلاف منابع، افزایش قاچاق و فساد برخی از پیامدهای آن است. هر چه تفاوت قیمت بیشتر باشد، تاثیر آن بیشتر است. به همین دلیل در سال 1378 دولت روحانی تصمیم به حذف این ارز گرفت و نامه ای نیز نوشتند و امیدوار بودند با آمدن بایدن و حل بحران ارز و مشکلات اقتصادی کاهش پیدا کند و ارز مسموم شود. حذف این اتفاق نیفتاد زیرا متوجه شدند که نومحافظه کاران به دنبال ماجرای دیگری هستند و با تصویب قانون برجام در مجلس عملا هر راهی برای حل آن بسته شد و آمریکایی ها نیز از موضع قبلی خود منحرف شدند.

این قانون اگرچه قرار بود دست دولت روحانی را ببندد، اما در ساعت 14 بعد از خرداد ماه دست خود را گرفت و حالا با گذشت حدود یک سال از ماجرا، همچنان در تار عنکبوت خود اسیر هستند. در همان سال مجلس تلاش کرد ارز 4200 را حذف کند اما از آنجایی که ثبات اقتصادی و منابع ارزی بدون مجوز برجام محقق نمی شد، این بار دولت روحانی مخالفت کرد و با نامه نگاری و توافق از اجرای آن جلوگیری کرد. اتفاق خوبی است زیرا بدون یکنواختی دولت و با وجود اختلافات عمیق سیاسی، اجرای این طرح نوعی خودکشی و اقدامی دیگر علیه دولت روحانی بود.

READ  نظر وزیر سابق راه و شهرسازی در مورد تولید دارایی/نتیجه مدل خصوصی سازی روسیه چه بود؟

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا