ظرفیت استراتژیک عمان برای ایران و منطقه

امروز جهان اسلام در دوره و پیچ و خم بسیار حساسی قرار دارد. اگر به وضعیت منطقه (فلسطین اشغالی، شرایط سخت افغانستان، جنگ یمن و خسارات بسیار زیاد به یمن و عربستان سعودی، مذاکرات و حل و فصل، اوضاع نابسامان عراق، ترکیه، سوریه، ادامه عربستان سعودی و مصر، جمهوری اسلامی ایران.) ما آگاه هستیم که کشورهای اسلامی نیز به نوبه خود درگیر مسائل داخلی و منطقه ای هستند.

از آنجایی که ادامه این وضعیت برای کشورها بسیار دشوار است، آنها نیاز به پوشش سیاسی دارند. اما برای اینکه کشورها بتوانند از این تصمیم و لحظه عبور کنند، به کشوری نیاز دارند که به آن اعتماد متقابل داشته باشد و همچنین قصدی جز حسن نیت نداشته باشد. در حال حاضر سلطان نشین عمان تنها در زمان و منطقه فعلی می تواند این نقش را ایفا کند.

سفر رئیس جمهور را نیز می توان این گونه تفسیر کرد. کشورهای منطقه به ویژه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی می توانند از فضایی که عمان می تواند ایجاد کند استفاده کنند.

اولین ظرفیت عمان می تواند نزدیک کردن دو طرف به هم باشد و منطقه هیچ رقابتی بین دو قدرت منطقه ای نمی بیند.

دومین ظرفیت عمان می تواند حل و فصل اختلافات جهان اسلام در داخل اسلام باشد. دین مبین اسلام همواره داعیه صلح و همکاری دارد و باید بتواند این بیانیه را در عرصه عمومی منطقه عملی کند. سومین ظرفیت عمان مشکل اقتصادی است.

رئیس جمهور به خوبی می داند که یکی از مهم ترین حفره های اقتصادی کشور ما عمان است که هم از تحریم ها و هم از مبادلات اقتصادی با این کشور سود خوبی برای ما به ارمغان می آورد و می تواند این سلطنت را شریک استراتژیک بنامد.

READ  عمان قول داد روابط با اسرائیل را عادی نکند

ظرفیت چهارم عمان را می توان الگویی برای سایر کشورهای مسلمان نامید. اگرچه آنها با همه روابط سیاسی دارند و با همه دوست هستند، اما بیشتر کشورها باید دوستی با یکدیگر داشته باشند.

اما عمان آنقدر پتانسیل دارد که می تواند بخشی جدایی ناپذیر از حل و فصل اختلافات منطقه ای باشد. این توانایی عمان می تواند درهای روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان را نیز باز کند. زیرا حل مشکل دو کشور اخیر بسیاری از مشکلات منطقه را حل کرده و شاهد کاهش هزینه های تحمیل شده بر دو کشور و جهان اسلام خواهیم بود.

* کارشناس ارشد روابط بین الملل

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا