طالبان اطمینان دادند – خبرآنلاین

به گزارش خبرگزاری طلوع، هیئت هایی از بلاروس، ارمنستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان روز دوشنبه در نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در مسکو شرکت کردند.

تسومار جومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان در این کنفرانس گفت: «تمرکز ما بر مقابله با افراط گرایی و تروریسم بین المللی، قاچاق اسلحه و مواد مخدر غیرقانونی و مهاجرت غیرقانونی است. در این راستا توسعه در افغانستان برای ما بسیار مهم است. وضعیت نابسامان افغانستان و فعالیت خستگی ناپذیر گروه های مسلح در آن کشور همچنان امنیت و ثبات کشورهای ما را تهدید می کند.

وی افزود: معتقدم سازمان پیمان امنیت جمعی باید تمام خطرات احتمالی را در نظر گرفته و به تامین امنیت مرزهای جنوبی آسیای مرکزی توجه بیشتری داشته باشد.

این سازمان نسبت به وضعیت افغانستان و دیگر مرزهای خارجی اعضای خود ابراز نگرانی کرد.

یک کارشناس سیاسی گفت که دولت افغانستان باید به همسایگان و کشورهای منطقه ضمانت کند و نگرانی های آنها را در این زمینه برطرف کند، در غیر این صورت طالبان کار خوبی نخواهند کرد.

یک استاد دانشگاه نیز گفت: جهان خواهان همکاری ارزشمند با امارت اسلامی افغانستان است و می خواهد که این حکومت بر اساس موازین جاری با یکدیگر همکاری کنند.

با این حال، طالبان این ترس ها را کم اهمیت جلوه دادند و استدلال کردند که خاک افغانستان به عنوان تهدیدی برای هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

بلال کریمی نایب رئیس امارت اسامی گفت: امارت اسلامی برای امنیت خود و جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان علیه دیگران بسیار جدی است.

این موضوع پس از آن صورت می گیرد که مسکو اعلام کرد که گروه های تروریستی در تلاش هستند تا از افغانستان وارد کشورهای آسیای مرکزی شوند.

READ  محدودیت های شرعی بر عدالت قضایی و حقوق شهروندی چه پیامدهایی دارد؟

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا