صدراعظم آلمان: ناتو به دنبال تغییر دولت در روسیه نیست

این اظهارات زمانی بیان شد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه در یک سخنرانی زنده در کاخ سلطنتی ورشو که از شبکه سی ان ان پخش شد، خواستار تغییر دولت در ورشو پایتخت لهستان شد. او به روسیه روی آورد و گفت پوتین نمی تواند در قدرت بماند.

او گفت: «به خاطر خدا، این مرد نمی تواند در قدرت باشد.

شولتز گفت: «تغییر دولت در روسیه هدف ناتو یا رئیس جمهور ایالات متحده نیست. من در کاخ سفید با بایدن به تفصیل صحبت کردم و درباره آن موضوعات نیز صحبت کردیم.

به گزارش ایرنا، این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا یکشنبه شب با کناره گیری از سخنرانی های دیروز (شنبه) خود در لهستان گفت که خواهان تغییر حکومت در روسیه نیست.

پس از اظهارات بایدن، کاخ سفید با صدور بیانیه ای جداگانه اعلام کرد که بایدن قصد تغییر رژیم در روسیه را ندارد.

یکی از مقامات کاخ سفید در بیانیه ای گفت: منظور رئیس جمهور این بود که نباید به پوتین اجازه داد علیه همسایگان یا منطقه خود از زور استفاده کند. او درباره حکومت پوتین در روسیه یا تغییر رژیم صحبت نمی کند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز پس از سخنرانی جو بایدن که پوتین را قصاب خواند و گفت نباید در قدرت بماند، خواستار خویشتن داری در گفتار و عمل در برخورد با درگیری در اوکراین شد.

وی گفت: ما می خواهیم جنگ را متوقف کنیم و هدف ما حفظ آتش بس و خروج نیروها از طریق ابزارهای دیپلماتیک است.

مکرون گفت: «اگر این چیزی است که ما به دنبال آن هستیم، نباید با گفتار یا رفتار اوضاع را بدتر کنیم.

READ  پاسخ کنعان به ادعاهای دروغین نتانیاهو

در 21 فوریه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، استقلال جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک در منطقه دونباس را به رسمیت شناخت و از بی توجهی غرب به نگرانی های امنیتی مسکو انتقاد کرد.

سه روز بعد، روز پنجشنبه (26 مارس)، پوتین به اصطلاح «عملیات ویژه» را علیه اوکراین آغاز کرد و روابط پرتنش مسکو و کیف را به یک رویارویی نظامی تبدیل کرد. درگیری در اوکراین و واکنش به اقدامات روسیه همچنان ادامه دارد.

4949


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا