صحبت های مهم سلخ آبادی درباره ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاینعلی صالح آبادی در برنامه زنده دفتر اقتصادی شبکه یک سیما درباره وضعیت تامین ارز برای کالاهای اساسی در پاسخ به سوالی مبنی بر مسدود شدن کل حساب سپرده یارانه ها گفت: صحت ندارد. که کل حساب مسدود شده است. نمی توان آن را برداشت کرد، اما پول قبلی افراد را می توان به همان حساب برداشت.

وی در خصوص وضعیت ارز در کشور پس از هدفمندی یارانه ها گفت: روشی که در گذشته برای تامین ارز کالاهای اساسی استفاده می شد عوارض زیادی داشت و به هیچ وجه قابل دفاع نبود اما اکنون روش پرداخت تغییر کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: پیش از این 4200 تن ارز به واردکننده داده می شد اما اکنون نیمی از ارز به واردکننده داده می شود اما مابه التفاوت آن به خود مردم برمی گردد.
صالح آبادی گفت: یکی از پیامدهای ارائه ارز یارانه ای به واردکننده این بود که به دلیل اختلاف 20 هزار تنی نیمی از ارز با پول ملی، واردات بیش از نیاز کشور انجام می شود، اما اکنون با اجرای این طرح. خواهیم دید که قطعا واردات را کاهش خواهیم داد و نیازها را برطرف خواهیم کرد.

به گفته صالح آبادی، واردات کالاهای مازاد به ویژه کالاهای اساسی به دلیل آزاد شدن ارز ارزان برای وی، منجر به قاچاق کالا به کشورهای منطقه و کشورهای همسایه شده است، به ویژه در حال حاضر که قیمت کالاها در سراسر جهان به دلیل افزایش قیمت ها افزایش یافته است. جنگ روسیه و اوکراین واردات کالاهای اساسی به صفر رسید، اما کالاهای اساسی ارزان وارد کردیم و در نتیجه مازاد آن به کشورهای همسایه قاچاق شد.

رئیس کل بانک مرکزی دومین عارضه در توزیع 4200 جلدی برای واردکننده را آسیب به تولیدکننده داخلی عنوان کرد و گفت: برای تولید کالاهایی که واردات آن ارز ارزان و رقابت با کالاهای وارداتی داشته باشد، برای تولیدکننده داخلی هزینه نکرد. یعنی هم تولیدکننده و هم کاربر نهایی ضرر کرده اند.

وی افزود: سومین عارضه در توزیع ارز واردکننده دولتی این بود که بخشی از یارانه ارز دولتی به دست مردم نمی رسید چرا که در مرحله توزیع و فاکتورهای توزیع و دستمزد دلالان زیادی وجود داشت که این یارانه یک یارانه بود. کسر و بخشی از آن باید به جیب واسطه ها برود نه مردم.

READ  متقاضیان باید چک را مطالعه کنند/ توصیه بانک مرکزی به بانک ها در مورد چک های موردی

صالح آبادی با تاکید بر اینکه از این پس واردکنندگان کالاها را با نرخ ارز نیما وارد می کنند، گفت: ممکن است تعدیل در قیمت کالاها انجام شود اما مابه التفاوت به صورت یارانه نقدی به مردم تعلق می گیرد.

وی تاکید کرد: پرداخت یارانه نقدی تا تامین زیرساخت های موجودی الکترونیکی ادامه خواهد داشت.

این مقام ارشد نظام بانکی تاکید کرد: قبل از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها ارز 4200 تنی از محل فروش کالاهای اساسی وارد می شد و در انحصار دولت بود اما اکنون علاوه بر تامین ارز توسط دولت خریدار می تواند ارز حاصل از صادرات نفت و کالاهای غیرنفتی از سامانه نیما را از ارز معکوس رقابت کند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره کارت الکترونیک گفت: در یکی از استان ها زیرساخت استفاده از کارت الکترونیکی به صورت آزمایشی در حال آزمایش است و در صورت موفقیت، امکان خرید کالاهای اساسی از این بستر (کارت الکترونیکی) وجود دارد. )”

به گفته صالح آبادی، استفاده از کاربرگ های الکترونیکی نیازمند زیرساخت های فنی و ماشین آلات پخت و پز جدید است، اما استفاده مردم از کارت های بانکی رایج و در دسترس است و کارت جدیدی صادر نمی شود. استفاده از کاربرگ های الکترونیکی هر زمان که زیرساخت ها با اطلاع قبلی و آموزش برای عموم فراهم شود، رایج خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تامین زیرساخت کالاهای الکترونیکی بر عهده وزارت اقتصاد است و بانک مرکزی و شبکه بانکی نیز با وزارت اقتصاد همکاری خواهند داشت.

صالح آبادی افزود: برآوردهای ما نشان می دهد که تحویل زیرساخت های کالاهای الکترونیکی دو ماه طول می کشد که می توان از آن برای خرید نان و سایر کالاهای اساسی مانند مرغ و گوشت در فروشگاه ها استفاده کرد و اجاق گاز جدید نیز نصب می شود. اگر در این دو ماه زیرساخت ها فراهم نشود، پرداخت یارانه ها ادامه خواهد داشت.

ما بزرگترین ذخایر ارزی تاریخ بانک مرکزی را داریم

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در شرایط جدید ساماندهی یارانه کالاهای اساسی، تامین ارز بسیار راحت تر از تامین 4200 تنی خواهد بود، گفت: ه. دو روز پیش سامانه نیما 532 میلیون دلار ارز ارائه کرد. دیروز 230 میلیون دلار در سامانه ارزی نیما ارائه شد.

READ  از ترس از دست دادن سرمایه، فروش تلفن همراه از صاحبان مغازه را متوقف کنید

وی خاطرنشان کرد: تقاضای ارز در سامانه نیما به مراتب کمتر از عرضه است و دیگر مانند گذشته با انباشت تقاضا مواجه نیستیم. سامانه نیما در دو ماهه نخست امسال 4.2 میلیارد دلار ارز ارائه کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 100 درصد رشد داشته است. عرضه ارز این رقم جستجو را دو برابر کرده است.

صالح آبادی درباره علت گرانی دلار در معادلات امروز گفت: به اندازه کافی ارز در بازارهای رسمی داریم. برنامه ما این است که در هر شرایطی ارز را در بازارهای رسمی عرضه کنیم. منظور از بازارهای رسمی این است که یکی واردات کالاهای اساسی و غیر اساسی و دیگری نیاز به اسکناس ارزی کشور است که از طریق بازار متشکل ارز انجام می شود.

وی ادامه داد: سال گذشته بیش از 55 میلیارد دلار ارز برای واردات تامین شد و امسال با شرایط فعلی ارز قطعا ارز بیشتری نسبت به سال گذشته تامین می شود. همچنین در بازار متشکل ارز نیاز به اسکناس ارزی برای سفر مردم، دانشجویان به خارج از کشور، بیماران اعزامی به خارج از کشور و.

صالح آبادی با بیان اینکه سال گذشته 2 میلیارد دلار و یورو (معادل یورو) در بازار متشکل ارز داشتیم، گفت: نرخ واقعی ارز کمتر از آنچه در بازار آزاد می بینیم است. بانک مرکزی مصمم به تامین ارز برای کاهش ارزش دلار است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هدف از تامین ارز دلارپاشی در بازار آزاد است، گفت: ما به عنوان بازارساز حضور موثری در بازار نیما داریم و ارز حاصل از فروش نفت، گاز، میعانات گازی و میعانات گازی را تامین می کنیم. ما اسکناس را در بازار متشکل ارز عرضه خواهیم کرد و عرضه خواهیم کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ذخایر ارزی کشور بزرگترین ذخیره اسکناس خارجی در تاریخ بانک مرکزی است، گفت: بانک مرکزی در صورت نیاز در فضای غیررسمی حضور خواهد داشت.

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا