صادرات 12 میلیارد دلاری در صنعت معدن و سهم 38 درصدی از ارزش بورس


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وجیهلا جعفری در نخستین همایش بوکسیت، آلومینیوم، آلومینیوم و توسعه پایدار در هتل المپیک تهران، اظهار کرد: برای افزایش ارزش افزوده در معدن و صنایع معدنی، اجرای طرح های جامع فولاد، آلومینیوم، مس، طلا و زغال سنگ در ایمیدرو مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی گفت: با توجه به افزایش ارزش افزوده در زنجیره صنایع مختلف، صادرات صنایع معدنی کشور هم اکنون به بیش از 12 میلیارد دلار افزایش یافته است.

معاون وزیر صمت خاطرنشان کرد: در حال حاضر 38 درصد از ارزش بازار بورس ایران متعلق به شرکت های فعال در حوزه معدن و صنایع معدنی است و ارزش افزوده این بخش در هفت سال گذشته نزدیک به 50 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر توسعه خوبی در صنعت فولاد وجود دارد، بنابراین در زنجیره فولاد هدف ما تولید 55 میلیون تن محصولات فولادی در سال 1404 است.

جعفری افزود: در حال حاضر صنعت فولاد ظرفیت تولید 44 میلیون تنی را ایجاد کرده است و این در حالی است که تولید فولاد کشور به بیش از 30 میلیون تن افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: سال گذشته برنامه ریزی برای توسعه صنایع بزرگ در کنار آب و برق در نظر گرفته شد و در صورت تحقق این امر در آینده با مشکل آب و برق این صنایع بزرگ مواجه نخواهیم شد. “

معاون وزیر صمت با بیان اینکه تامین برق صنایع و مجتمع های معدنی یکی از مهم ترین چالش های زیرساخت های صنعتی کشور است، گفت: در زمینه تامین برق مورد نیاز شرکت های بزرگ، برنامه ریزی شده است تا 12 هزار مگاوات برق از این صنایع تولید شود. از سال 1400. این کار انجام شد و قراردادهای اولیه او منعقد شد.

READ  بیت کوین سقوط کرد - خبر آنلاین

جعفری همچنین به پروژه های انتقال آب به نواحی صنعتی کشور اشاره کرد و گفت: برای تامین آب پایدار صنایع کشور، علاوه بر استفاده از پساب های صنعتی و آب های عمیق، خط لوله انتقال آب از خلیج فارس و دریا راه اندازی شود. عمان به مناطق صنعتی در دست بررسی و اجرا.

وی همچنین به تامین مواد اولیه مورد نیاز صنعت آلومینیوم کشور اشاره کرد و گفت: از اکسیدهای جایگزین مواد اولیه دیگری نیز در کشور وجود دارد که با استخراج آنها به تولید پایدار آلومینیوم در کشور دست خواهیم یافت.

معاون وزیر صمت همچنین به عقد قراردادهای فرامرزی و اخذ مجوز برای بهره برداری از برخی معادن در خارج از کشور اشاره کرد.
معاون وزیر صمت همچنین به عقد قراردادهای فرامرزی و اخذ مجوز برای بهره برداری از برخی معادن در خارج از کشور اشاره کرد.

ارتقای 7 برابری رتبه ایران در تولید آلومینیوم

در این همایش تورج زارع، رئیس شورای سیاسی اولین همایش بوکسیت، آلومینیوم، آلومینیوم و توسعه پایدار گفت: سالانه حدود 80 هزار تن پودر آلومینیوم تولیدی برای تولید آلومینیوم متالیک استفاده می شود و 160 هزار تن از آن به فروش می رسد. بورس اوراق بهادار

وی یادآور شد: ظرفیت تولید سالانه آلومینیوم در کشور 700 هزار تن است و ایران در سه سال اخیر با بهره برداری از واحدهای جدید جایگاه خود را از رتبه 21 به 14 جهان ارتقا داده است.

رئیس شورای سیاسی همایش گفت: برای تولید 700 هزار تن آلومینیوم نیاز به استفاده از یک میلیون و 400 هزار تن پودر آلومینیوم داریم که در حال حاضر تنها 250 هزار تن آن در داخل کشور تولید می شود و مابقی از خارج تامین می شود.

READ  آغاز حذف چهار صفر / یک تومان و دو تومان جدید وارد بازار شد + عکس

زارع گفت: ایران از نظر ذخایر بوکسیت کشور فقیری است که خاک‌های بوکسیت آن بیشتر «شیلیایی» و «بی‌کیفیت» است و برای تولید پودر تری‌اکسید آلومینیوم مناسب نیست، اما به دلیل مزیت ارزان بودن انرژی در کشورمان. و با فعالیت های دانش بنیان بهبود تولید و تولید پودر تری اکسید آلومینیوم از این خاک ها در دستور کار قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر دانش در این زمینه بومی است و بخش کوچکی نیز مربوط به کشورهای خارجی است و تنها شرکت آلومینا ایران (وابسته به ایمیدرو) برنامه تولید سالانه 500 هزار تن پودر بوکسیت بی کیفیت دارد. همچنین با مدیریت ایمیدرو، ایجاد ظرفیت 800 هزار تنی تولید پودر تری اکسید آلومینیوم در جنوب کشور در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس شورای سیاسی کشور در نخستین همایش بوکسیت، آلومینیوم، آلومینیوم و توسعه پایدار در ادامه از برنامه این شرکت ها برای صادرات 350 هزار تن بلوک آلومینیومی در سال 1401 خبر داد و گفت: سال گذشته 200 هزار تن از این محصول به بازارهای صادراتی ارسال شد.

وی گفت: بیشتر بلوک های آلومینیوم به ترکیه، چین و عراق صادر می شود و جنگ روسیه و اوکراین در ماه های اخیر قیمت آلومینیوم را به 4000 دلار در تن رسانده است و فرصت مناسبی را برای شرکت های ایرانی برای توسعه فراهم کرده است. از صادرات

زارع گفت: آلومینیوم ماده اولیه بسیاری از صنایع از جمله خودروسازی، مواد شوینده، ساختمانی، حمل و نقل و بسته بندی است.

وی گفت: ظرفیت تولید سالانه آلومینیوم در دنیا 68 میلیون تن است که از سال 2010 تا 2020 با رشد سالانه 6.5 درصدی تقاضای این محصول در دنیا مواجه هستیم.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا