شیخ خلیفه بن زاید درگذشت

وزارت امور ریاست جمهوری درگذشت ولی فقیه و ولی فقیه کشور جناب شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس جمهور کشور را به مردم امارات و امت عربی و اسلامی و جهان تسلیت می گوید. خبرگزاری رسمی امارات گزارش داد.

بر اساس اعلامیه وام، خلیفه بن زاید آل نهیان امروز جمعه ۲۳ اردیبهشت ماه درگذشت.

خلیفه بن زاید فرزند ارشد زاید بن سلطان آل نهیان، بنیانگذار دولت امارات و وارث تاج و تخت او است که پس از مرگ پدرش بر ابوظبی حکومت کرد و در 3 نوامبر 2004 به عنوان رئیس جمهور امارات انتخاب شد.

وی در سال 1948 در منطقه الشرقیه در امارت ابوظبی به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی خود را در العین به پایان رساند.

خلیفه هشت فرزند دارد که شامل دو پسر به نام‌های سلطان و محمد و شش دختر می‌شود.

او در تمام عمر راه پدر را دنبال کرد و اولین سمت رسمی که داشت نماینده منطقه حاکم شرق و ریاست دادگاه های آن منطقه بود. در 1 فوریه 1969، خلیفه بن زاید به عنوان وارث تاج و تخت ابوظبی و سرپرست وزارت دفاع منصوب شد و فرماندهی نیروهای دفاعی امارات متحده عربی را بر عهده گرفت و نقشی کلیدی در توسعه و تبدیل آنها از یک نیروی امنیتی کوچک به یک نیروی دفاعی ایفا کرد. نیروی بزرگ با امکانات زیاد و مجهز به وسایل بازی مدرن.

خلیفه در 1 ژوئیه 1971 ریاست اولین شورای وزیران محلی امارت ابوظبی و همچنین وزیر دفاع و دارایی را بر عهده داشت که پیش از تشکیل دولت فدرال امارات متحده عربی بود. در فوریه 1974، پس از انحلال شورای وزیران محلی، خلیفه به عنوان رئیس شورای اجرایی منصوب شد و جایگزین شورای وزیران امارت ابوظبی شد.

READ  سفر تاریخی بشار اسد به امارات

او همچنین رئیس شورای نفت امارات شد که پیش از مرگش نیز در این شورا حضور داشت. در ماه مه 1976 با حکم شورای عالی فدرال به سمت معاون فرمانده کل نیروهای مسلح منصوب شد. نیروهای دفاعی محلی هر یک از هفت امارت تحت یک فرماندهی متحد شدند و دفاع به یکی از مسئولیت های دولت فدرال تبدیل شد.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا