شورای شهر مجددا به دنبال افزایش عمر خود از 4 سال به 6 سال است / می خواهند با انتخابات ریاست جمهوری همزمان نشود


مجلس شورای اسلامی قانونی را با عنوان «قانون ترکیب انتخابات دوره چهارم مجلس شورای اسلامی با دوره یازدهم رئیس جمهور» تصویب کرد و سومین دوره مجلس شورای اسلامی تهران شش دوره شد. سال ها. قانون مقرر کرده است که چهارمین دوره انتخابات شوراها که قرار بود در سال 90 برگزار شود، به سال 92 موکول شود و شورای سوم با اکثریت عظیم اصولگرایان که در چهار سال به بهشت ​​رفتند، به مدت 6 سال در آنجا باقی بماند.

البته حق هم داشتند و انتخابات شوراها در سایه انتخابات ریاست جمهوری بازار جدیدی پیدا کرد. روز جمعه تعداد بیشتری از مردم خانه را برای انتخابات ترک کردند و علاوه بر رای دادن به کاندیدای مورد نظر خود در انتخابات ریاست جمهوری، در انتخابات شورا شرکت کردند و بسیاری برگه های رای مطابق با نامزد مورد نظر خود را نوشتند. انتخابات

همانطور که در سال 96 که روحانی در انتخابات ریاست جمهوری مورد حمایت اصلاح طلبان پیروز شد، تمامی 21 نامزد با آرای بی سابقه وارد مجلس شهری شدند یا در سال 1400 که بازار اصلاحات رونق نداشت، هر 21 نفر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدند. لیست اصولگرایان به بهشت ​​رفت. گویی سرنوشت پارلمان شهر اکنون به ریاست جمهوری گره خورده بود. اما کم کم عده ای آمدند و حرفه های جدیدی را شروع کردند.

عده ای معتقد بودند که مجلس شهری که مسئولیت اداره شهرها را برعهده دارد در سایه انتخابات ریاست جمهوری رنگ و بوی سیاسی پیدا کرده است، پس باید فکری کرد. آنها معتقد بودند اگر شوراهای شهر به ویژه شورای شهر تهران دارای ذوق سیاسی هستند، دلیل آن همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری است. با انتشار اخباری مبنی بر اینکه عده ای خواستار تغییر مجدد زمان برگزاری انتخابات شوراها هستند، زمزمه ها به تدریج بلندتر شد.

READ  وقتی شهرداری و شورای شهر تهران مانند پالادیوم تخلفات آشکاری دارند. چه کسی باید این پل را خراب کند؟ عکس

ایلنا به نقل از پرویز سروری، نایب رئیس شورای شهر تهران و رئیس شورای عالی استانداری، گفت: به همین دلیل شورای سیاسی می تواند در شرایط سیاسی رای دهد و ما معتقدیم این بلیت شوراست و نه بیشترین. بهترین مصلحت این است که این دو انتخابات همزمان برگزار شود. در شورای عالی استان می خواهیم با تایید نمایندگان شورای عالی، انتخابات شوراها در چارچوب انتخابات ریاست جمهوری برگزار نشود.»

خبری که درست در اواسط تعطیلات عید سعید فطر در ایلنا منتشر شد، بازتاب چندانی نداشت و با واکنش چندانی مواجه نشد. شاید تنها واکنش علی اعطا، یکی از اعضای هیأت مدیره و سخنگوی شورای پنجم شهر تهران، نسبت به این خبر بود که در صفحه توئیتر خود نوشت: این مدت را به شش سال افزایش دهید.

پیش از این اقبال شاکری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در هفتم تیرماه 1393 در گفت وگو با تسنیم گفته بود: «برگزاری همزمان این دو انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری را در شوراها تحت الشعاع قرار می دهد؛ در حالی که اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است. بنابراین پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی مبنی بر تغییر زمان برگزاری انتخابات شوراها و برگزاری آن همزمان با سایر انتخابات مانند مجلس خبرگان رهبری مطرح شد. بیش از 9 ماه از روی کار آمدن شورای ششم تهران می گذرد. شورایی که در سایه رونق بازار اصلاحات در 7 خرداد 1400 تماماً به دست اصولگرایان حکومت شهری افتاد.

آنها در اولین سال حضور خود در دور دوم انتخابات شورای کلانشهر هفتم، نه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، بلکه به احتمال زیاد در یکی دو سال آینده، در تهاجم هستند. در حال حاضر اطلاعات دقیقی از انگیزه و اهداف چنین پیشنهادی وجود ندارد و مهمتر از آن، اطلاعات دقیقی از این طرح و ابعاد و ابعاد مختلف آن در دست نیست و امروزه نمی توان به طور دقیق و شفاف درباره جزئیات آن صحبت کرد. اما آنچه مشخص است تصویب چنین پیشنهادی که مستلزم تصویب مجلس است، عملاً به تمدید احتمالاً شش ساله شورا و در واقع به معنای بازگشت به زمان انتخابات شوراهای اسلامی برای دوره سوم خواهد بود. .

READ  رئیس پلیس راهور فرجه: ما در قانون مجازاتی برای حجاب نداریم

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا