شورای برادری اردوغان

Do غ u Prinçek به خبرنگاران هشدار داد و راه حلی را پیشنهاد کرد. آیا رئیس جمهور ترکیه اکنون باید به این موضوع توجه کند یا خیر؟ مشکل دیگری که زمان می برد.

پرینسک در همان کنفرانس مطبوعاتی صحبت کرد و نسبت به طرحی که اردوشان در 3 می از آن صحبت کرد ابراز نگرانی کرد و اینکه لحن، ادبیات و محتوای سخنرانی های او نشان می دهد که تلاش های او برای جلوگیری از فروپاشی دولت ترکیه است.

داستان چیه؟

دولت ترکیه قصد دارد حدود 1 میلیون آواره سوری را به سیزده روستا در شمال سوریه به عنوان بخشی از طرحی که گاهی اوقات “منطقه امن” یا “منطقه پرواز ممنوع” در ترکیه نامیده می شود، منتقل کند.

مخالفان اردوغان می گویند که این طرح به دلایل مختلف بر خلاف منافع ملی است، از جمله اینکه با اجرای این طرح، دولت سوریه هیچ حاکمیتی بر اردوگاه ها نخواهد داشت و آن را به رسمیت نمی شناسد و عملا تمامیت ارضی سوریه را تضعیف می کند و نیروهای محلی را به ارتش تبدیل می کند. عمدتاً به تروریست‌های شمال سوریه، با حمایت آمریکا و اسرائیل و نهادینه شده، قدرت و نفوذ بیشتری داده می‌شود.

پرینسک حتی به مشکلات اقتصادی و شرکت‌های سودآور ترکیه اشاره کرد و گفت: خطرناک‌ترین چیز این است که پایگاه اقتصادی کانتون‌ها در حال گسترش است و مقامات ترکیه از تعدادی از شرکت‌های سودآور ترکیه که در حال غارت منطقه هستند، حمایت می‌کنند. به گفته رهبر حزب میهن، این گروه ها سودجو هستند و خواهان توافق ترکیه و سوریه نیستند و بر خلاف تمامیت ارضی سوریه عمل می کنند. این گروه ها با سازمان ها سروکار دارند

متعصبان جدایی طلب و دیگر مراکز قدرت که در شمال سوریه همکاری می کنند در لیست تروریست های سازمان ملل و ترکیه قرار دارند. مهمترین چیز این است که کانتون های تحت کنترل ترکیه در شمال سوریه مورد حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار دارند.

با این حال، پرینسک در مورد روند فعلی در جاهای دیگر نگران است و تاکید می کند که این روند سیاست تمامیت ارضی سوریه را تهدید می کند و بدتر از آن، برای ترکیه خطرناک است، به خصوص که کانتون ها نزدیک تر و یکپارچه تر می شوند.

READ  وعده نتانیاهو به عربستان در صورت تصدی پست نخست وزیری

کانتون های پناهندگی یا تله های امنیتی؟

پرینسک همچنان به نگرانی های خود و شاید جامعه ترکیه درباره طرح اخیر اردوغان می پردازد و آنها را فهرست می کند. از جمله در این طرح «حکومت های کانتونی» تشکیل خواهند شد.

«سودهای نظامی در منطقه در حال افزایش است»، «روابط منطقه ای ترکیه به ویژه با سوریه به طور فزاینده ای تیره و تار می شود» و مهمتر از آن، «ترکیه در حال منزوی شدن روزافزون در منطقه است».

این سیاستمدار برجسته ترک هشدار می دهد که در این روند، «فضای بی اعتمادی بین ترکیه و عراق، ایران و همه کشورها و ملت های عربی، روسیه و حتی چین ایجاد می شود و روابط ترکیه و کشورهای آسیایی آسیب می بیند».

وی یکی از خطرناک ترین پیامدهای این پروژه را برای نفوذ و خرابکاری اسرائیل در منطقه دانست و گفت: اسرائیل از ایجاد کانتون در شمال سوریه حمایت می کند و جرأت می کند پروژه دوم خود به نام پروژه کردستان را اجرا کند.

او این کار را می کند.”

پیامدهای اقتصادی

طرح اسکان مجدد ترکیه در سوریه پیامدهای اقتصادی نیز خواهد داشت و رهبر حزب میهن معتقد است که این طرح امنیت انرژی ترکیه را تضعیف می کند، به روابط با همسایگانش آسیب می رساند و در نهایت قیمت ها را افزایش می دهد.

اب.

به گفته پرینس، ترکیه باید منتظر یک بحران اقتصادی عمیق در چارچوب این طرح باشد، زیرا اجرای این طرح به طور قابل توجهی بر تجارت ترکیه با روسیه و کشورهای غرب آسیا و همچنین بخش گردشگری این کشور تأثیر می گذارد و انتظارات را برآورده می کند.

سرمایه گذاری ترکیه در گردشگری به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

پیامدهای تامین اجتماعی و اجتماعی

کارشناسان و فعالان سیاسی از جمله سیاستمداران ترکیه نیز بیشتر نگران هستند، از جمله اینکه ترکیه به دلیل فشار اقتصادی و استثمار نیروهای خارجی به ویژه آمریکا و اسرائیل دچار آشفتگی است.

که می تواند بر ثبات ترکیه تاثیر بگذارد.

پرینسک در این خصوص به صراحت از سوء استفاده دشمنان ترکیه از تریبون نارضایتی صحبت کرد و تاکید کرد که این فضا به آمریکایی ها اجازه می دهد تا بر سکوی نارضایتی عمومی قرار گیرند.

READ  توضیح بلینکن از نتایج گفتگوی پنج ساعته با همکار چینی

او می گوید برخی از شورشیان که این روزها علیه پناهجویان شورش می کنند با سیا و موساد مرتبط هستند و در خدمت اهداف آمریکا و اسرائیل هستند که در نهایت هدفشان سرنگونی دولت اردوغان است.

به گفته این سیاستمدار ترکیه ای، این پروژه به سازمان تروریستی پ.ک.ک جان می دهد و هدف ایجاد منطقه امن در عمق 40 کیلومتری و طول 700 کیلومتری نیست، بلکه هدف قرار دادن 40 کیلومتری جنوب منطقه مرزی است. ;

فقط این یکی با این حال، تنش با سوریه به این حزب فرصت بازتولید و نفس کشیدن می دهد.

رهبر حزب میهن که به صراحت با اردوغان صحبت کرده بود، بار دیگر تاکید کرد که اسکان یک میلیون پناهجو در کانتون های شمال سوریه راه حلی برای مشکل نیست و اوضاع را بدتر از آنچه هست می کند، بلکه بار سنگین و جدیدی را بر دوش می کشد. بر

اقتصاد ترکیه تحمیل می کند؛ از غذا، آموزش و امنیت گرفته تا سایر خدمات عمومی، در شرایطی که اجرای این پروژه برای مردم ترکیه قابل قبول نیست.

نگرانی دیگر پرینسک در مورد این پروژه از دست دادن آرای حزب عدالت و توسعه و جنبش ملی است و آن را تله ای برای ترکیه توصیف می کند.

در نهایت او راه حلی را پیشنهاد کرد و اولین تصمیمش این بود که باب همکاری و گفت و گو با دولت رسمی و قانونی سوریه و همکاری امنیتی با دمشق را بگشاید که به گفته او می تواند در عرض چند ماه گروه های تروریستی را ریشه کن کند.

منطقه و فرصتی برای حل مشکلات ترکیه است. فرصتی که راه را برای دوستی با کشورهای منطقه هموار می کند.

از سرگیری روند آستانه با مشارکت ایران و روسیه یکی دیگر از پیشنهادات پرینسک است که به گفته وی باید هر چه سریعتر آغاز شود و در نهایت هشدار داد که دولت ترکیه برای برون رفت از شرایط فعلی باید تصمیمات عجولانه بگیرد. چرا؟

او معتقد است که ایالات متحده در حال اجرای طرح هایی برای سرنگونی دولت اردوغان است.

23311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا