شرایط وام فرزند تغییر کرد / بچه شو چقدر وام می گیری؟ از بچه اول تا پنجم


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، بخشنامه شماره 01/22374 مورخ 21 فروردین 1401 صراحتاً اعلام کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است 100 درصد مابقی (100 درصد) را واریز کند. قرض الحسنه و پنجاه کانسار. درصدی (۵۰%) از سپرده‌های جاری قرض‌الحسنه در شبکه بانکی، تسهیلات مشمول بند (۲) بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ را با اولویت اول از طریق بانک‌های موجود ارائه می‌کند. دریافت سفته از متقاضی یا ضامن معتبر برای پرداخت تسهیلات .بانک مرکزی و بانک های موجود و کلیه مدیران و کارکنان ذیربط مسئول حسن اجرای مفاد این بند می باشند مراجع ذی صلاح.

به ترتیب برای فرزندان متولد شده بعد از سال 1400 تسهیلات قرض الحسنه برای فرزند اول 200 میلیون ریال، فرزند دوم 400 میلیون ریال، فرزند سوم 600 میلیون ریال و فرزند چهارم 800 میلیون ریال. 1000 میلیون ریال برای فرزند پنج ساله یا بیشتر.

در صورت تولد دوقلو و بیشتر به هر فرزند وام تعلق می گیرد و ترتیب تولد در نظر گرفته می شود. بانک مرکزی با همکاری سازمان ثبت احوال کشور نسبت به راه اندازی سامانه ثبت و مدیریت فرآیندهای پرداخت زایشگاه های قرض الحسنه اقدام می کند. “

در پایان این بخشنامه اکیداً یادآور می‌شود که حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ وصول این نامه، باید توافقی جهت ابلاغ به واحدهای اجرایی ذیربط در سراسر کشور و کپی ابلاغیه مربوطه به این بانک انجام شود. ‌

متقاضیان می توانند جهت ثبت نام به آدرس سامانه تسهیلات مذکور مراجعه نمایند.

* دستورالعمل سیستم وام فرزند

بر اساس اعمال ماده (10) قانون حمایت از خانواده و جوانان سامانه قرض الحسنه فرزند راه اندازی و همچنین مطابق بند (2) (الف) تبصره (16) قانون بودجه 1401 بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی از محل منابع پس‌انداز و شبکه جاری بانکی قرض‌الحسنه طبق دستورالعمل زیر فعالیت می‌کنند.

تعاریف:

الف-بانک عامل: بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی که توسط متقاضی برای دریافت تسهیلات در مرحله ثبت نام انتخاب می شود.

ب. نامزد: پدر متولد 1400 (1400/01/01) به بعد

ج- سامانه: سامانه مهدکودک قرض الحسنه

د- قانون: قانون حمایت از خانواده و جوانان

تجهیزات الکترونیکی: امکانات قرض الحسنه برای کودکان

2- شرایط عمومی داوطلبان موسسات کودک

1-2- داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران

2-2 پرداخت مزایای قانون به پدر فرزندانی که تاریخ تولد آنها 01/01/1300 و متولد ایران می باشد به شرح زیر پیش بینی می شود. در سال 1401 اندازه تأسیسات به شرح زیر بود:

READ  پاسخ هنرمندان به حریری/ هیچ یک از هنرمندان «کارت بازرگانی» ندارند/ اعضای انجمن حق «شرکت در انتخابات» را ندارند.

فرزند اول به مبلغ 200 میلیون ریال با مهلت بازپرداخت 3 ساله (36 ماهه)

فرزند دوم به مبلغ 400 میلیون ریال با مهلت بازپرداخت 4 سال (48 ماه)

فرزند سوم به مبلغ 600 میلیون ریال با مهلت بازپرداخت 5 ساله (60 ماهه)

فرزند چهارم به مبلغ 800 میلیون ریال با مهلت بازپرداخت 6 سال (72 ماه)

فرزند پنجم پس از مبلغ 1000 میلیون ریال با بازپرداخت 7 سال (84 ماه)

تبصره: (سقف انفرادی تسهیلات متناسب با سقف فردی مندرج در حسابهای بودجه سالانه می باشد.)

2-3- تسهیلات فرزندان بدون نیاز به ودیعه و با مهلت شش ماهه برای شروع اقساط پرداخت می شود.

2-4- داوطلبان واجد شرایط ولادت در تاریخ 1400/01/01 و حداکثر تا 2 سال پس از تولد فرزند می توانند درخواست خود را در سامانه مربوطه ثبت کنند.

2-5- ارائه اصل شناسنامه فرزند و پدر وی در هنگام مراجعه به بانک الزامی است.

6-2- به ازای هر فرزندی که به دنیا می آید، تنها یک بار مراقبت از کودک به پدر ارائه می شود.

2-7- چنانچه در مدت بازپرداخت زایشگاه فرزند دیگری از متقاضی متولد شده باشد، طبق ضوابط این دستورالعمل می توان به فرزند بعدی وجه موسسه مشخص شده پرداخت کرد.

2-8- هنگام تولد فرزندان دوقلو و بیشتر به ازای هر فرزند یک وام تعلق می گیرد.

2-9- به موجب تبصره (د) تبصره (4) ذیل ماده. (1) این قانون، مؤسسات تولد باید در اختیار افرادی قرار گیرد که نرخ باروری آنها از 2.5 بیشتر نباشد در شهری که پدر یا فرزند در آن متولد شده است. (نرخ زاد و ولد شهرستان مربوطه در سامانه و طبق پیام مرکز آمار قابل مشاهده است)

2-10- تسهیلات بر اساس مصوبات شورای پول با حداکثر کارمزد 4 درصد در سال.

3- حداقل مدارک مورد نیاز در زمان ثبت نام و مربوط به بانک عامل:

3-1- اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه پدر و فرزند

3-2- اصل و کپی کارت ملی پدر

3-3-کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت

3-4- کد رهگیری ده رقمی پس از مرحله ثبت نام از سایت دریافت می شود

4- شرایط ضامنین

طبق بند (الف) تبصره (16) قانون بودجه سال 1401، وام زایمان بر اساس اعتبار داوطلبان با اخذ سفته از متقاضی یا ضامن معتبر و با 6 ماه مهلت است. .

READ  معروف ترین دوغ تولید شده در تهران کجا بود؟/ دوغ 5 ریالی چه شد؟

5- نحوه ثبت نام و مراحل اخذ تسهیلات

5-1- کلیه متقاضیان وام فرزند که واجد شرایط فوق می باشند باید ابتدا از طریق سامانه ثبت نام و فرم مربوطه را تکمیل نمایند. در صورت موفقیت آمیز بودن مراحل ثبت نام، کد رهگیری ده رقمی که کاملاً محرمانه و متعلق به متقاضی می باشد به شماره همراه ثبت شده در فرم ثبت نام از طریق پیامک ارسال می شود.

2.5- متقاضیان لازم است جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام و همچنین مشخصات شعبه تعیین شده از سوی بانک عامل با کد ملی و کد رهگیری سامانه کودکان با بخش «بررسی وضعیت» تماس گرفته و پیگیری کنند. فرآیند اخذ تسهیلات مشخص شده

3-5- در صورت تعیین شعبه بانک بستانکار برای متقاضی موضوع از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود و متقاضی باید حداکثر ظرف مدت 12 روز کاری با در دست داشتن مدارک لازم و فرم اقدام پرونده با شعبه مربوطه تماس حاصل نماید. بدیهی است در صورت عدم مراجعه متقاضیان در مهلت تعیین شده، ثبت نام آنان باطل تلقی شده و از سامانه حذف شده و باید مجددا ثبت نام نمایند.

4-5- پس از تعیین شعبه توسط بانک و هدایت متقاضی به شعبه تعیین شده، پذیرش متقاضی توسط بانک انجام می شود. متقاضیان 45 روز کاری برای تکمیل مدارک و ارائه ضمانت نامه مورد قبول بانک فرصت دارند. در صورت انقضای مهلت تعیین شده و عدم تکمیل مدارک توسط داوطلبان، داوطلب از سامانه حذف می شود و باید در مدت مقرر در قانون مجدداً در سامانه ثبت نام شود.

5-5- متقاضیان می توانند قبل از تعریف شعبه از طریق گزینه «ویرایش ثبت نام قبلی» اطلاعات خود را در سامانه ویرایش کنند.

5-6- متقاضیان می توانند قبل از تعیین شعبه نسبت به تغییر بانک عامل اقدام نمایند. با حذف ثبت نام قبلی با استفاده از گزینه «حذف ثبت نام» و استفاده از گزینه «ثبت جدید» و تکمیل مراحل ثبت نام، می توانند تغییر کرده و بانک دیگری را انتخاب کنند.

7-5- رعایت سایر شرایط، ضوابط و مقررات بانک در اعطای وام فرزند برای این تسهیلات ضروری است.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا