شبکه بانکی آماده اجرای روش جدید پرداخت چک های برگشتی است


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاینمهران محرمیان در توضیح اجرای آزمایشی وی گفت: ماهیت آزمایشی این طرح این است که فرصت محدودی برای پنج بانک دیگر وجود دارد تا در اسرع وقت آزمایش های لازم را برای راه اندازی این سرویس انجام دهند. علاوه بر این، از آنجایی که تعداد چک های برگشتی در روز زیاد است، اطمینان از عملکرد زیرساخت های فنی ضروری است. بنابراین دوره آزمایشی این طرح دو هفته است و پس از آن برای کل شبکه بانکی و تمام چک های برگشتی مهم است.

وی گفت: در صورت برگشت چک افراد، مبلغ مورد نظر از تمامی حساب های شخص در همان بانک برداشت می شود. در مرحله بعد مبلغ کسری چک برگشتی سایر حساب های انفرادی شبکه بانکی به ترتیب حداکثر تا حداقل موجودی مسدود می شود و پس از آن اقدامات قانونی توسط مراجع قضایی انجام می شود.

نماینده مجلس فناوری های نوین بانک مرکزی در خصوص نحوه مسدود شدن حساب های صادرکننده چک برگشتی اظهار داشت: با توجه به اینکه در ماده 5 قانون اصلاح قانون چک برای فردی که چک برگشتی است پیش بینی شده است، یکی از این موارد کسر چک های برگشتی است. کلیه حسابها صادرکننده چک در شبکه بانکی. بخشی از این قانون در حال حاضر اجرا می شود. یعنی اگر فردی در بانکی چک داشته باشد و چکش برگشت داده شود، مبلغ مربوطه از تمام حساب های او در همان بانک برداشت می شود و در صورت کافی بودن وجه چک واریز می شود.

مهران محرمیان یادآور شد: در بخشی دیگر از این قانون آمده است که سایر حساب های صادرکننده چک برگشتی در کل شبکه بانکی به میزان کسری چک های برگشتی مسدود می شود و در نهایت برای برداشت از این موضوع از سوی قوه قضائیه روال قانونی پیگیری می شود. حساب. بنابراین اگر شخصی در پنج بانک حساب داشته باشد و چک او به بانک اول برگشت داده شود، موجودی تمام حساب ها محاسبه می شود و در مرحله بعد مانده موجودی چک برگشتی به ترتیب از بالاترین تا بلوکه می شود. پایین ترین تعادل . .

READ  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی در مورد اینکه چگونه فردی که چک برگشتی دارد از مسدود شدن حسابش مطلع می شود، گفت: البته از طریق راه های ارتباطی هر بانکی می توان این کار را انجام داد. اما این یک پروسه بسیار طولانی است که در آن شخص به قوه قضاییه مراجعه می کند، قوه قضاییه با بانک ها مکاتبه می کند، بانک ها بقیه قوه قضاییه را برمی گردانند و غیره. البته این فقط مربوط به چک های برگشتی نیست، بلکه در تمامی موارد مربوط به توقیف دارایی های شخصی شبکه بانکی، روال به همین شکل و به همین اندازه است. بنابراین قرار است این کار به صورت آنلاین انجام شود و فرد بتواند از طریق راه های ارتباطی بانک خود از وضعیت مسدودی حساب خود مطلع شود.

معاون فناوری های نوین در امور روتین رفع انسداد از حسابهای صادرکننده چک اشاره کرد: اد رفع انسداد این همان رویه ای است که تاکنون انجام شده است. یعنی صادر کننده چک بلامحل برای رفع انسداد رضایت گیرنده باید جلب شود که در عمل با پرداخت مبلغ انجام می شود و سپس همین رویه به صورت معکوس انجام می شود و عواقب تخلف در سراسر شبکه بانکی از بین می رود و وجوه بلوکه شده آزاد می شود.
معاون فناوری های نوین در پایان تاکید کرد: سوال فوق در مورد کلیه بازرسی های قدیم و جدید طبق قانون و فقط مربوط به چک های ماهیگیری رنگ بنفش جدید محدود نیست.

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا