سیگنال جدید جنگ در بازار طلا/ منتظر جهش قیمت طلا هستیم؟


قیمت طلا در اولین روز کاری هفته مغایر با پیش بینی ها بود و تا ساعت 20 به وقت تهران بیش از یک درصد از ارزش خود را از دست داد.

عوامل افزایش و کاهش قیمت طلا

در روزها و هفته های اخیر، عوامل متعددی در بازار طلا یک روز قیمت طلا را بالا برده و روز دیگر قیمت فلز زرد را کاهش داده است.

به نظر می رسد روز دوشنبه، قدرت روندهای نزولی بازار از روندهای صعودی پیشی گرفته است. سه عامل اصلی، از سرگیری بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا و شاخص دلار آمریکا و همچنین تجدید امید برای مذاکرات روسیه و اوکراین بود که منجر به کاهش تقاضا برای پناهگاه های امن از جمله طلا شد.

تقاضا برای طلا در حال کاهش است زیرا …

افزایش بازده اوراق قرضه باعث افزایش توانایی نگهداری طلا، افزایش شاخص دلار، افزایش ارزش دلار برای دارندگان سایر ارزها و بهبود وضعیت روسیه، کاهش ریسک بازار و کاهش تقاضا برای طلا می شود.

سود طلا از جنگ در اوکراین

برخی از تحلیلگران بر این باورند که طلا در حال حاضر سهم زیادی از سود حاصل از جنگ را داشته است و اخباری مانند ادامه مذاکرات بین طرف های درگیر اوکراین باعث کاهش تقاضا در آن بازار خواهد شد.

با این حال، تحلیلگرانی وجود دارند که معتقدند کانال جستجوی طلا از جنگ هنوز باز است و ممکن است عوامل پیش بینی نشده قیمت طلا را دوباره بالا ببرد.

جاده طلایی از ترکیه می گذرد

در تمامی این عوامل تمرکز فعالان بازار طلا بر ترکیه است. مذاکرات روسیه و اوکراین باید امروز ادامه یابد.

READ  شرایط فروش خودروی دایون Y5 اعلام شد

اگرچه عوامل بلندمدت قوی مانند نرخ بهره بر بازار طلا تأثیر می گذارد، اما در کوتاه مدت نتیجه جنگ در اوکراین می تواند مهمترین عامل در تعیین قیمت طلا باشد.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا