سکوت مارکار بعد از جدایی از کی‌روش شکست

مارکار آقاجانیان، دستیار ایرانی کارلوس کی روش که در مدت حضور سرمربی پرتغالی در ایران همیشه در کنار مربی پرتغالی حضور داشت، این روزها از مربیگری فاصله زیادی دارد و با وجود چندین پیشنهاد، هنوز تصمیمی برای بازگشت به مربیگری ندارد.

آقاجانیان در گفتگو با رادیو ایران در رادیو ایران از شرایط حضور در تیم ملی، آشنایی با کیروش، شانس صعودش در تیم ملی، شرایط کاری، پیشنهاد اسکوچیچ و… صحبت کرد. مشروح سخنان وی را در ادامه بخوانید. :

* بازی آسانی در جام جهانی وجود ندارد اما گروه خوبی داریم

با توجه به تجربه خودم، می خواهم با این واقعیت شروع کنم که بازی آسانی در جام جهانی وجود ندارد. همه مسابقات سخت است و مهم نیست حریف شما کدام تیم باشد، شرایط جام جهانی واقعاً با سایر مسابقات متفاوت است. از طرفی من به این موضوع نگاه می کنم که گروه ما می تواند سخت تر از برابری طرف مقابل باشد، از این نظر گروه ما مناسب تر است.

* نسبت به رقبای آسیایی خود در گروه متعارف تری قرار داریم

می تواند تقریبا راحت تر از سایر گروه های تیم های آسیایی باشد. کره جنوبی گروه بسیار سختی دارد و ژاپن هم همینطور. می‌توانم بگویم از نظر کشورهای موجود، مثلاً او می‌تواند دستیار دوم تیم آلمان در گروه ما باشد. این نکات را در ابتدا گفتم تا سوء تفاهم پیش نیاید چون در جام جهانی بازی راحتی برای هیچ تیمی نداریم اما در مقایسه با گروه های دیگر می توان گفت که گروه ما متعارف تر است و گروه بهتری هستیم. .

* کوهنوردی دور از محدوده ما نیست، زیرا …

با توجه به بازیکنانی که در اختیار داریم و تجربه جام جهانی قبلی، اکثر بازیکنان اکنون فوتبال اروپا را بازی می کنند، این امیدوار کننده است و امیدوار است در این شرایط خوب بتوانیم از گروه خود خارج شویم و این صعود دور از دسترس نیست. .

* مربیگری من خیلی زودتر از همکاری با کیروش شروع شد

قبل از همکاری با آقای کیروش در لیگ یک و لیگ دو مربی بودم و در تیم ملی جوانان و المپیک دستیار بودم. من یک تحلیلگر بودم، در واقع می خواهم بگویم دوران مربیگری من خیلی زودتر از این مسائل شروع شد و می توان گفت پایان دوران مربیگری من به آقای کیروش رسید. قبل از حضور در تیم ملی در تیم دمشق تهران بودم که به لیگ یک صعود کردیم و بعد از آن به تیم ملی اضافه شدم.

سکوت مارکار پس از جدایی او از کیروش شکسته شد

* جهانبخش را به تیم المپیک و سپس به بزرگسالان معرفی کردم

این تیم (مقاومت) احتمالاً یکی از دلایلی است که به طور اتفاقی با آقای کی روش آشنا شدم، زیرا در هتل المپیک با هم آشنا شدیم و علیرضا جهانبخش در آن زمان 16 ساله بود و در تیم من بود و او نابغه بود و من در تیم بزرگسالان. او را برای تیم المپیک به آقای منصوریان معرفی کردم و بعد به تیم ملی آمد و در جام جهانی بازی کرد، حتی در جام جهانی 2014 مقابل آرژانتین هم در زمین بازی کرد. من این سوابق را دارم و قبل از آقای کیروش مربی بودم.

READ  خالکوبی جالب از مارادونا روی پای ستاره ایتالیا/عکس

* از لیگ یک پیشنهاد داشتم اما دیگر علاقه ای به حضور در آن سطح ندارم

در زمان حضور آقای کیروش، اگر یادتان باشد، یک زمانی ایرانی نبود و من دو مسابقه با او نبودم و بعد دوباره من را اضافه کردند. بعد از رفتن آقای کیروش یکی دو پیشنهاد از لیگ اول داشتم که قبول نکردم چون در لیگ اول و لیگ دوم بودم و جو آنجا را می دانم و خیلی سخت است. حالا شما در لیگ برتر ببینید چقدر مشکلات و خارج از زمین چقدر است. در لیگ های اول و دوم که واقعاً اقیانوسی از مشکلات است، نظارت در این رده ها به قدری ضعیف است و از این نظر علاقه ای به مربیگری در این سطح نداشتم.

* به من پیشنهاد دستیار اسکوچیچ دادند

این را در نظر داشته باشید که ما در لیگ برتر اکثر تیم ها با زمین بازی مشکل دارند، فرصت بزرگی برای هر مربی ای است که می خواهد چیزی در آنجا پیدا کند اما متاسفانه زمین تمرینی وجود ندارد. امیدوارم این مشکل حل شود چون واقعاً یک ضعف بزرگ برای لیگ برتر ماست. در دوران تاج و تخت از ارمنستان پیشنهاد داشتم و در ابتدای دوره جدید تیم ملی که آقای اسکوچیچ آمد و آقای نبی به فدراسیون برگشت، مدیر اجرایی با من تماس گرفت تا به عنوان دستیار به تیم ملی برگردم. اما من خودم این موضوع را مطرح کردم با توجه به اینکه با آقای کیروش کار کرده ام قبول نکردم و دلایلم را دارم.

* قبل از حضور رحمتی در آلومینیوم با من تماس گرفتند اما …

در کنار همه اینها تاج هم اتفاق افتاد و من حتی پیشنهادهایی از کشورهای حاشیه خلیج فارس داشتم که به دلیل تعطیلی و شرایط تاج و غیره این اتفاق نیفتاد، اما به طور کلی اینها را مقدمه ای برای رسیدن به اینجا گفتم. الان 2-3 هفته گذشته و قبل از انتخاب آقای رحمتی به تیم آلومینیوم، اعضای هیئت مدیره با من تماس گرفتند و حتی گفته شد که شما دو رای در هیئت مدیره دارید و باید جلسه تشکیل شود و خوشحالم که دارید صحبت می کنید. برای من تلفنی چون شما مصاحبه کننده هستید. آقای مرفاوی را بخوانید. آقایان مرفاوی و پورموسوی به آنجا رفته بودند و قبل از رفتن آنها آقای رحمتی از سوی رده های بالا انتخاب شد.

سکوت مارکار پس از جدایی او از کیروش شکسته شد

* تنها 30 درصد از مربیان لیگ برتر بر اساس توانایی های خود هستند!

READ  حرکت جالب بازیکنان بارسا پیش از دیدار با بتیس/عکس

اینها را گفتم تا آخرین آمار را داشته باشم و اصل مطلب را به شما بگویم، اینکه فکر می کنم این واقعیتی را که مردم می دانند و بیشتر فوتبالیست ها می دانند، الان 30 درصد از مربیانی که در لیگ برتر ما هستند، بر اساس شایستگی و توانایی، ضمن احترام، همه روی پای خود هستند و بسیار موفق هستند، دانش زیادی دارند و خوب کار می کنند. 70 درصد دیگر مربیان لیگ برتر بر اساس روابط بسیار بالا هستند، انگار می بینیم که رئیس کارخانه می آید و در تیم های صنعتی مربی عوض می کند. نمی خواهم بقیه را بگویم و نام این اتفاق بد را بیاورم، زیرا اینها بخشی از مشکلات پشت آن است.

* در صورت نیاز به تعویض اسکوچیچ، کمیته فنی تشکیل می شود

من هیچ وقت در مورد همکار نظر نمی دهم، اما می خواهم بگویم که طبیعتاً کار کادرفنی خوبی بود، تیم به راحتی صعود می کند و این را نمی توان انکار کرد، زیرا تیم با نتایج خوبی صعود کرد و من کاری به کره ندارم. اما در مجموع تصمیم گیرندگان رؤسای فدراسیون هستند و در راس قرار دارند. باید همه چیز و همه جوانب را در نظر گرفت و بعد تصمیم گرفت.

* کار اسکوچیچ و همکاران. او برای رده بندی جام جهانی عالی بود

کار سنگنوردی آنها امسال عالی بوده است، اما تصمیماتی که می خواهند با این سرعت و سرعت بگیرند و تصمیم گیرنده موضوع باشد به نظر من چندان مهم نیست و مربیان و کارشناسان قدیمی باید از تصمیم درست استفاده کنند. آنچه به نفع تیم ملی است را در نظر بگیرید. من به ماندن یا رفتن او رای نمی دهم، باید یک کمیسیون 4-5 نفره تشکیل شود و آنجا بحث و جمع بندی شود، اما می توانم در این جلسه تجربیاتم را از جام جهانی منتقل کنم.

* باید با تیم های بزرگ بازی کنیم

در مورد تیممان هم گفتیم که می‌توانست سخت‌تر باشد، نمی‌گویم آسان است، اما می‌توانست سخت‌تر باشد، اما این را هم بدانیم که یکی از شروط موفقیت ما این است که با آمادگی خوب به قطر برویم. آمادگی خوبی داریم بازی های تدارکاتی با تیم های بزرگ برای رفع نقاط ضعف و مشخص شدن قدرتمان.

* شانس ما برای صعود به دلیل چند شرایط زیاد است

فکر می کنم از همه لحاظ شانس صعود داریم، با توجه به اینکه بازیکنان خوبی داریم که در اروپا کار می کنند و اعتماد به نفس و تجربه زیادی در جام جهانی دارند و همچنان در اروپا بازی می کنند و گروه هستند، شانس صعود ما بسیار است. بالا، اما تعدادی از شرایط وجود دارد که ذکر کردم.

251251


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا