سهم اوکراین در تامین جهانی غذا/ گرانی محصولات غذایی در کمین دنیا است؟

نگارعلی_ روسیه و اوکراین بازیگران کلیدی در برخی از بزرگترین صنایع جهان مانند تراشه های کامپیوتری، روغن آفتابگردان، غلات، روغن و چوب هستند. آنها با هم بیش از یک چهارم صادرات گندم جهان را تشکیل می دهند. اوکراین حدود 70 تا 90 درصد گاز نئون جهان را تولید می کند که جزء حیاتی ریزتراشه های مورد استفاده برای ساخت صفحه نمایش گوشی های هوشمند و رایانه است. روسیه 13 درصد از صادرات نفت خام جهان را به خود اختصاص داده است، به این معنی که هر چیزی که نیاز به حمل و نقل در هر مرحله از تولید داشته باشد تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

مشاهده اطلاعات بیشتر:

امکان پرداخت قبض بازنشستگان/ الزام به افزایش حقوق چه شد؟

قیمت طلا، سکه و سکه به 1401.02.28 / سکه کانال تغییر کرد

این روش خرید و فروش ارز مشمول مالیات می باشد

اوکراین را می توان با نیروگاهی مقایسه کرد که برخی از محصولات مهم کشاورزی را تولید و صادر می کند. این یک محرک برای بازار محصولات و کشورهایی است که با آن تجارت می کنند، بنابراین اختلالات در بازار اوکراین اثرات موجی در سراسر جهان دارد. نگرانی جهانی فزاینده این است که غیبت طولانی مدت محصولات اوکراینی از بازار جهانی منجر به رنج بیشتر در قالب بحران قیمت مواد غذایی در کشورهایی شود که مستقیماً درگیر درگیری نیستند.

اوکراین چه محصولات کشاورزی را به جهان صادر می کند؟

اوکراین تولید کننده و صادرکننده عمده محصولات کشاورزی است. در سال 2021، اوکراین بیش از 27 میلیارد دلار محصولات کشاورزی به جهان صادر کرد. بازارهای اصلی صادرات اوکراین شامل 27 کشور، از جمله اتحادیه اروپا با 7.6 میلیارد دلار، چین با 4.2 میلیارد دلار، هند با 2 میلیارد دلار، مصر با 1.5 میلیارد دلار و ترکیه با 1.5 میلیارد دلار و 1.5 میلیارد دلار است. این پنج بازار برتر بیش از 60 درصد از صادرات کشاورزی اوکراین را تشکیل می دهند. اوکراین دارای شش محصول اولیه با بیش از 1 میلیارد دلار فروش صادراتی است: ذرت (5.8 میلیارد دلار آمریکا)، تخمه آفتابگردان (5.7 میلیارد دلار آمریکا)، گندم (5.1 میلیارد دلار) و کلزا (1.7 میلیارد دلار). 1.3 میلیارد دلار آمریکا) و کنجاله آفتابگردان (1.2 میلیارد دلار). این شش محصول اصلی با هم بیش از 77 درصد از صادرات کشاورزی اوکراین را تشکیل می دهند.

محصولات غذایی گرانتر در راه است؟  / سایه جنگ اوکراین بر امنیت غذایی جهان

با ادامه تهاجم به اوکراین، تأثیرات بر توانایی اوکراین برای تولید حجم کالاهای قابل مبادله که بازار جهانی به آن وابسته است، افزایش خواهد یافت. بخش قابل توجهی از حاصلخیزترین زمین های کشاورزی اوکراین در مناطق شرقی آن واقع شده است، دقیقاً مناطقی که آسیب پذیرترین مناطق در برابر حملات روسیه هستند.

کشاورزان در اوکراین بیشتر محصولات خود را در ماه آوریل کشت می کنند، به جز گندم و کلزا که در ماه های سپتامبر و اکتبر کاشته شدند و اکنون در مرحله رشد هستند.

بازسازی صنعت کشاورزی اوکراین

ادامه جنگ نه تنها منجر به کشت کمتر هکتارها خواهد شد، بلکه احتمالاً ترکیب محصولات کاشته شده را نیز تغییر خواهد داد. با تمرکز بیشتر بر تغذیه مردم اوکراین، کشاورزان احتمالاً تشویق می‌شوند تا به جای ذرت، دانه‌های آفتابگردان و کلزا برای صادرات غلات محلی را پرورش دهند و برداشت کنند.

به گزارش رویترز، دنیس مارچوک، معاون شورای کشاورزی اوکراین به تلویزیون محلی گفت: «تاکید بر محصولات بهاره است که در تابستان برداشت می‌شوند، زیرا نمی‌دانیم وضعیت (در آینده) چگونه خواهد بود. . گندم سیاه، نخود فرنگی و محصولات بیشتری وجود دارد که می توان آنها را برداشت کرد تا اوکراین به طور کامل مواد غذایی تامین شود.

READ  قیمت‌های نجومی رهن و اجاره در این محله از تهران / نرخ اجاره بها به سلیقه مالکان + جدول

در مورد محصولاتی که هنوز کاشته نشده اند و همچنین محصولات گندم و کلزا که در زمین هستند، کشاورزان برای یافتن سوخت ماشین آلات و کود برای مزارع خود با چالش مواجه خواهند شد که احتمالاً کل برداشت در هکتار کاشت را کاهش می دهد. نمی توان بیش از حد تاکید کرد که اوکراینی ها در معرض تهدید مرگبار هستند. این وضعیت فراتر از ایجاد اختلال در تجارت معمول کشاورزان اوکراینی است.

کدام کشورها به محصولات کشاورزی اوکراین وابسته هستند؟

اوکراین هفتمین تولیدکننده بزرگ و چهارمین صادرکننده بزرگ ذرت در جهان است که 13 درصد از صادرات جهانی را در سال های 2020-2021 به خود اختصاص داده است. این محصول عمدتاً در نیمه شمالی کشور رشد می کند و در شمال شرق متمرکز است که تقریباً 35 درصد ذرت کشور در آن کشت می شود.

اوکراین در سال 2021 بیش از 5.8 میلیارد دلار ذرت به جهان صادر کرد. چین و اتحادیه اروپا دو مقصد اصلی ذرت اوکراین بودند که بیش از 60 درصد از صادرات ذرت را به خود اختصاص دادند.

تولیدکنندگان ذرت اوکراینی به تجارت وابسته هستند. در طول سال های تجاری 2020-2021، 80 درصد از تولید ذرت اوکراین صادر شد. علیرغم فصول رشد مشابه، ذرت اوکراینی عمدتاً بین نوامبر و می صادر می شود، در حالی که صادرات ذرت ایالات متحده بین مارس و ژوئن انجام می شود.

برای بازار جهانی، این بدان معناست که ذخایر نسبتاً زیادی ذرت اوکراین در سال تجاری 2021-2022 پس از بسته شدن بنادر دریای سیاه اوکراین در داخل کشور به دام افتاده است. مارس WASDE صادرات ذرت اوکراین را 27.5 میلیون تن تخمین می زند. طبق گزارش S&P Global، اوکراین تا 23 فوریه 18.98 میلیون تن صادرات داشته است.

استفاده از سیستم ریلی دولتی اوکراین برای انتقال 8.5 میلیون تن ذرت اوکراینی به مرزهای رومانی، مجارستان، اسلواکی و لهستان مورد بحث قرار گرفت و از آنجا غلات به بنادر و مراکز لجستیکی کشورهای اروپایی تحویل داده خواهد شد.

محصولات غذایی گرانتر در راه است؟  / سایه جنگ اوکراین بر امنیت غذایی جهان

بازارهای چین و اروپا به همان اندازه که تولیدکنندگان ذرت اوکراینی به این بازارهای صادراتی وابسته هستند، به واردات ذرت اوکراینی وابسته هستند. در سال 2019، اتحادیه اروپا 4.6 میلیارد دلار ذرت از جهان وارد کرد که 63 درصد آن از اوکراین بود. برزیل با 20 درصد از بازار ذرت در رتبه دوم قرار دارد. در سال 2021، چین نزدیک به 8 میلیارد دلار ذرت از جهان وارد کرد. ایالات متحده بزرگترین تامین کننده چین در سال 2021 با 70 درصد بازار بود، اما اوکراین تامین کننده قابل توجهی باقی ماند. چین 29 درصد از محصول ذرت سال 2021 خود را از اوکراین وارد کرد که ارزش آن بیش از 2.4 میلیارد دلار است. در سال های اخیر، اوکراین سهم بیشتری از واردات ذرت چین را به خود اختصاص داده است. در دوره 2016-2019، سهم بازار اوکراین به طور متوسط ​​77٪ بود.

محصولات غذایی گرانتر در راه است؟  / سایه جنگ اوکراین بر امنیت غذایی جهان

این در حالی است که به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی و کشاورزی ایران و برزیل، 60 درصد ذرت وارداتی به ایران از برزیل و 40 درصد از اوکراین و روسیه خریداری می شود.

READ  افزایش نرخ سود بین بانکی/ نرخ سود چند درصد شد؟

گندم دومین صادرات اصلی اوکراین است

اوکراین هشتمین تولیدکننده و ششمین صادرکننده بزرگ گندم در جهان است که 8.5 درصد از صادرات جهانی را در سال بازاریابی 2020-2021 به خود اختصاص داده است. این محصول عمدتاً در مناطق جنوب و جنوب شرق کشور می روید. فصل رشد گندم اوکراین شبیه به فصل رشد گندم زمستانه در ایالات متحده است که در ماه های سپتامبر و اکتبر، زمستان و بهار کاشته می شود و در ماه های جولای و آگوست برداشت می شود.

اوکراین در سال 2021 نزدیک به 5.1 میلیارد دلار گندم به جهان صادر کرد. مقاصد اصلی گندم اوکراین با مقصد اصلی ذرت اوکراین کاملاً متفاوت است. در سال 2021، مقاصد اصلی مصر (858 میلیون دلار آمریکا)، اندونزی (727 میلیون دلار آمریکا)، ترکیه (445 میلیون دلار آمریکا)، پاکستان (353 میلیون دلار آمریکا) و مراکش (232 میلیون دلار آمریکا) بودند. این پنج بازار اصلی نزدیک به 50 درصد از صادرات گندم اوکراین را تشکیل می دهند.

به گفته بازرس اتحادیه واردکنندگان دام و طیور ایران، ذرت، دانه های روغنی، کنجاله سویا، غلات، سویا و جو از اوکراین وارد ایران می شود.

به گفته این مقام مسئول، سیاست های ایران برای واردات از اوکراین یکسان نبوده و گاه بیشتر و گاه کمتر نهاده وارداتی از این کشور وارد می کردند.

محصولات غذایی گرانتر در راه است؟  / سایه جنگ اوکراین بر امنیت غذایی جهان

چرا روغن های گیاهی گران هستند؟

اوکراین بزرگترین تولید کننده و صادرکننده تخمه آفتابگردان و محصولات آن در جهان است که 47 درصد از صادرات جهانی را در سال تجاری 2020-2021 به خود اختصاص داده است. این محصول عمدتاً در نیمه شرقی کشور کشت می شود. گل آفتابگردان اوکراینی در آوریل و می برداشت می شود و در سپتامبر و اکتبر کاشته می شود.

روسیه دومین تولید کننده بزرگ است و حدود 23 درصد از عرضه جهانی را به خود اختصاص داده است.

هند 23 درصد از روغن آفتابگردان خود را از اوکراین وارد می کند و چین حدود 12 درصد از روغن آفتابگردان خود را از اوکراین و روسیه وارد می کند که ممکن است هر دو به تولیدکنندگان روغن آفتابگردان آمریکایی روی بیاورند.

محصولات غذایی گرانتر در راه است؟  / سایه جنگ اوکراین بر امنیت غذایی جهان

گرانی محصولات کشاورزی در زمان جنگ چقدر بود؟

بیشتر گندم تولید شده در اوکراین از خاورمیانه و شمال آفریقا وارد می شود. به عنوان مثال، لبنان و تونس، دو کشور با اقتصاد آسیب پذیر، بیش از نیمی از گندم خود را از اوکراین وارد می کنند. در نتیجه، تولید اوکراین یا فقدان آن، امنیت غذایی جهانی را تحت تأثیر قرار می دهد.

زنجیره تامین صادرات گندم اوکراین به دلیل درگیری مختل شده است. بنادر اوکراین عملیات تجاری را به حالت تعلیق درآورده و از صادرات گندم برداشت شده در سال 2021 جلوگیری کرده اند.

از زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، نگرانی ها در مورد اختلالات عرضه باعث شده است که قیمت گندم در بورس شیکاگو بیش از 50 درصد به نزدیک به 13 دلار در هر بوشل برسد و قیمت ذرت نیز در مدت مشابه حدود 17 درصد افزایش یافته است.

تحلیل نوسانات قیمت در بازارهای جهانی در ماه های جنگ نیز حاکی از افزایش 25 درصدی قیمت روغن های گیاهی است.

محصولات غذایی گرانتر در راه است؟  / سایه جنگ اوکراین بر امنیت غذایی جهان

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا