سمرقند شهری جهانی و ایرانی است

برخیز که به خاطر او از سمرقند بروی / نسیمش بوی حال و هوای مولیان می دهد

به شعر حافظ شیراز می رقصند و می خوانند / چشم ترکان کشمیری و سمرقندی (حافظ)

حافظ به چه شهری افتخار می کند که اشعار او در حال و هوای موزون و ریتم آن می خوانند و می رقصند و می رقصند. این شهر سمرقند در واقع نگین جهان ایرانی است. معماری و فضای فرهنگی شهر پیوند تنگاتنگی با گذشته تاریخی آن دارد. اینها ویژگی هایی است که گردشگران را از سراسر جهان جذب می کند.

فردوسی در شاهنامه از سمرقند، اثر جاودانه فرهنگ و تمدن و ادب ایران یاد می کند و حضور پهلوانان را در آنجا افتخار می داند. ) با مردم و نامی که در آن زندگی می کنند شناخته می شود. هم که در این شهر به دنیا آمده اند و در آن زندگی و کار کرده اند، به شهر سمرقند می بالند و این شهر به داشتن اهالی بزرگ و معروف می بالد.

در مرکز سمرقند هتلی به نام «شاهنامه» و در نزدیکی آن خیابانی باریک، قدیمی و طولانی به نام «ابوالقاسم فردوسی» وجود دارد. در یکی از سفرهایم در هتل شاهنامه در مهمانسرای قدیمی با باغی با درختان میوه و گل های قرمز در خیابان ابوالقاسم فردوسی اقامت داشتم. در سمرقند یک ایرانی هرگز احساس بیگانگی نمی کند. هر جا می تواند با دیگران فارسی صحبت کند و با لهجه شیرین تاجیکی جواب بشنود. دپارتمان زبان فارسی در دانشگاه دولتی سمرقند وجود دارد. مجسمه فردوسی طوسی در انجمن دوستی سمرقند و ایران به نام فاریاب در حیاط یکی از قدیمی ترین مدارس این شهر نصب شده است. تعدادی از ایرانیان در شهر سمرقند زندگی می کنند. در عروسی در سمرقند که در آن شرکت کردم، مهمانان به عنوان یک مسافر ایرانی از من استقبال کردند. در مرکز شهر میدان ریگستان قرار دارد که سه مدرسه قدیمی با کاشی کاری های معروف و معماری باشکوه در آن قرار دارد. مدارس شیردار، طلاکاری و القوبیک در این میدان بزرگ مربوط به دوره تیموریان واقع شده است و جشنواره موسیقی معروف شعر تران لری بیش از یک دهه است که از نوازندگان و هنرمندان سراسر کشور تجلیل می کند. مربع. در آثار تاریخی شهر کتیبه هایی با کاشی های آبی با خط فارسی وجود دارد که با اشعار فارسی مزین شده است. در سر در ورودی گور امیر که مقبره تیمور و خاندانش در آن قرار دارد، نوشته شده است: «عمل عبدالضیف المحمود البنا الاصفهانی سمرقند پایتخت تیمور بود. عظمت این شهر را می توان به تفصیل در کتاب «سفرنامه کلاویهو» سفیر دربار اسپانیا خواند که از طریق ایران به این شهر سفر می کند و به دربار امیر تیمور می رسد و به عظمت شهر و آن پی می برد. فضای فرهنگی و سیاسی مشاهیر بزرگ ایرانی در این شهر زندگی می کردند.

READ  ببینید | امیراحمدیان: پوتین اغوا شد/ روسیه هیچ هدفی برای جنگ مترقی ندارد

سمرقند در عین حال ایرانی و بهشت ​​ایرانیان و ایرانیان طبران و پارسی است.

سمرقند یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است که در سال 2007، در دویست و پنجاه و هفتمین سالگرد تأسیس آن جشن گرفته می شود. شهر ازبکستان که اغلب به عنوان “آینه جهان”، “باغ زندگی”، “گوهر اسلام”، “مروارید شرق”، “زیبایی زمین” شناخته می شود، یک تجارت بوده است. مرکز آسیای مرکزی برای 2000 سال جاده بزرگ ابریشم. سمرقند همچنین در قرون وسطی و در زمان امیر تیمور (تیمور لنگه) پایتخت سیاسی و فرهنگی آسیای مرکزی بوده است. این واحه افسانه ای که در دره زرافشان واقع شده و در دامنه کوه های پامیر-آلای احاطه شده است، هرگز از طرفدارانش بی بهره نبوده است. این شهر به «شهر سایه های معروف» نیز معروف است که نشان می دهد شهر سمرقند شاهد میدان دید تاریخ آسیای مرکزی است. بیش از 40000 سال پیش، مرزهای طبیعی ترسیم شده توسط انسان به دوره پارینه سنگی در این منطقه بازمی گردد. این شهر سزاوار است که با روم و بابل یکی شود و باستان شناسان قدمت این شهر را حداقل به قرن ششم قبل از میلاد می دهند.

سمرقند دومین شهر بزرگ ازبکستان است و از دیرباز شهر روم، آتن و بابل بوده و ۲۵ قرن قدمت دارد. در نسخه های خطی عربی کهن این شهر را «جواهر مشرق» می نامند. اروپایی ها آن را “سرزمین دانشمندان” می نامند. سمرقند شهری باشکوه و زیبا و شهر افسانه هاست. اسکندر مقدونی وقتی برای اولین بار سمرقند را دید، گفت: شنیده ام که این شهر زیباست، اما هرگز فکر نمی کردم که این شهر به این زیبایی و باشکوه باشد.

READ  بیانیه ستاد حقوق بشر درباره اعدام 81 نفر از عربستان سعودی

«… حال نگاهت را به سمرقند بگردان. این شهر ملکه زمین نیست؟ آیا او افتخار نمی کند که فراتر از همه شهرها است و بر سرنوشت همه شهرها حکومت می کند؟» (ادگار آلانپو، 1809-1849).

«ما فقط به سر کار سفر نمی کنیم

با بادهای گرمتر، قلب های گرم ما خنک می شود

آدم نباید از شهوت آگاهی داشته باشد

ما راه طلایی سمرقند را دنبال می کنیم “(جیمز آلروی فالکر).

اینها سخنان زیبا و اشعار دلنشین آن غربی هاست که درباره شهری شرقی در آسیای مرکزی نوشته اند. این جذابیت برای چیست؟

* منتشر شده در روزنامه شرق

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا