سفیر روسیه: حضور رئیس جمهور ایران در مسکو نقطه عطفی در روابط دوجانبه است


به گزارش خبرآنلاین از تبریز، لوان جاگاریان روز یکشنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی، افزود: پس از این سفر و دیدار رودررو پوتین و رییسی، سه وزیر جمهوری اسلامی نیز به مسکو سفر کردند. امیدوارم در سال جدید شاهد توسعه سفر در هر دو طرف باشیم.

وی با ابراز خرسندی از سفر به تبریز گفت: در طول 10 سال حضورم در ایران به طور مستمر به تبریز سفر می کردم و از ظرفیت های این استان در حوزه های مختلف اقتصادی، تجاری و صنعتی آگاهی کامل دارم.

جاگاریان با بیان اینکه همکاری آذربایجان شرقی با روسیه سابقه طولانی دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر روابط خوبی بین تبریز و جمهوری تاتارستان روسیه وجود دارد و معتقدیم با وجود ظرفیت مشترک دو کشور، می توان این روابط را توسعه داد. “

وی از سفر رئیس اتاق بازرگانی تاتارستان به ایران در تیرماه سال جاری خبر داد و گفت: سفر به تبریز و آذربایجان شرقی را از برنامه های وی انجام مذاکرات لازم برای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری است. تبادل. “

مشکلات صادرات به روسیه حل شده است

سفیر روسیه در تهران به نیاز بازار روسیه برای محصولات کشاورزی و غذایی اشاره کرد و افزود: مشکلاتی که در صادرات برخی محصولات از آذربایجان شرقی به روسیه وجود داشت برطرف شده و اکنون بسیار علاقه مند به توسعه مبادلات در این زمینه هستیم. این زمینه.”

به گزارش ایرنا، استاندار آذربایجان شرقی همچنین به فرصت ها، چالش ها و منافع مشترک ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: ما همه فرصت ها را برای توسعه روابط داریم و امیدواریم با رویکردهای دولت سیزدهم روابط دو کشور برقرار شود. عمیق تر، گرم تر خواهد بود و به شیوه ای معنادارتر از قبل ادامه خواهد یافت.

READ  آغاز طرح بستن دریا از 1 تا 25 مهرماه در آب های هرمزگان نهایی شد.

عابدین هورام گفت: سفر دکتر رئیسی به مسکو فصل جدیدی در روابط دو کشور گشوده است. برای پیروی از سفیر، موانع تجارت را بردارید.

وی ابراز اطمینان کرد که سفر سفیر روسیه به تبریز نقطه قوتی در روابط دوجانبه خواهد بود تا بتواند منشأ تحول و توسعه روابط دو کشور با مرکز آذربایجان شرقی باشد.

خرم به ظرفیت های اقتصادی و صنعتی آذربایجان شرقی در مجموع نگاه کرد و ادامه داد: سیاست خارجی دولت سیزدهم و اختیاراتی که به استان های مرزی به ویژه آذربایجان شرقی داده است، ظرفیت تبادل و توسعه همکاری های مشترک است.

وی با اشاره به زمینه های همکاری آذربایجان شرقی و فدراسیون روسیه گفت: دو منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در استان داریم که زیرساخت های ترانزیتی و ریلی دارند و در صورت سرمایه گذاری مشترک در این مناطق، مراکز ترانزیتی و لجستیکی نیز وجود دارد. در استان.» ارائه خواهد شد.

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص مشارکت استان در بازسازی مناطق آزاد شده قره باغ جمهوری آذربایجان گفت: با توجه به توانمندی های شرکت های فنی و مهندسی استان، علاقه مند به مشارکت و نقش روسیه هستیم. فدراسیون.”

خرم با اشاره به فعالیت بزرگترین گلخانه های خاورمیانه در منطقه آزاد ارس گفت: ایجاد آزمایشگاه و مرجع مشترک در این منطقه ممکن است نگرانی های فدراسیون روسیه در مورد استاندارد محصولات کشاورزی در مبدا را برطرف کند.

وی بر تقویت روابط در اوراسیا و CIS (سازمان ملل متحد)، استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای توسعه روابط، تسهیل مبادلات بانکی و گشایش خط اعتباری ویژه آذربایجان شرقی از روسیه، تسهیل صادرات تاکید کرد. سرمایه گذاری مشترک دائمی تبریز و مسکو، تسهیل سفر هیئت های تجاری و تجار دو کشور، برگزاری جشنواره های فرهنگی مشترک و استفاده از ظرفیت گردشگری برای توسعه روابط.

READ  سوادکوه و ایزدشهر رکورد بیشترین بارش برف و باران/ کندوان بازگشایی شد


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا