سازه متروپل با ارتفاع 10 طبقه سازگار نبود. آواربرداری ادامه دارد


ساختمان 10 طبقه صوفیه ظهر 11 خرداد در آبادان فروریخت. بر اثر این حادثه 14 نفر جان باختند و تعدادی مجروح شدند.

جستجوی شبانه افراد گرفتار در ساختمان پایتخت

شب گذشته عملیات جستجو بدون وقفه ادامه یافت و جست و جو با نورافکن در اطراف ساختمان ادامه یافت. کمک های مردمی از جمله آب و غذا همچنان ادامه دارد.

هنوز مردم در خیابان های منتهی به کلانشهر هستند و مردم گریان مشغول دعا هستند. برخی نیز از طریق تماس تلفنی و ویدئویی به خانواده های منتظر در خانه گزارش ارسال می کنند.

تعدادی سگ نجات هلال احمر نیز در محل حضور دارند که با مشاهده علائم احتمالی دستگیری به منطقه آواربرداری منتقل می شوند.

نیروهای انتظامی و امنیتی در حال ایجاد نظم در منطقه هستند و با تشکیل زنجیره انسانی با مردم از تجمع مردم در اطراف ساختمان برای ادامه بدون وقفه عملیات تخریب جلوگیری می کنند.

قابل ذکر است که کارکنان مختلف به طور مرتب به محل حادثه رفت و آمد می کنند. با این حال، زمان عملیات تخریب هنوز مشخص نیست.

وزیر کشور از روند انتقال آوار به این کلانشهر بازدید کرد

احمد واحدی از محل حادثه در متروپلیس بازدید کرد و از آخرین روند آواربرداری در منطقه بازدید کرد.

وی در این دیدار با استاندار خوزستان در جریان اقدامات نیروهای امدادی قرار گرفت و با خانواده های منتظری که خواهان نجات عزیزان خود هستند گفتگو کرد.

خانواده ها و مردم از وزیر کشور خواستند تجهیزات و ماشین آلات بیشتری به ساختمان پایتخت ارسال کند. خانواده ها همچنین بر تسریع روند آواربرداری اصرار داشتند.

امدادگران همچنان در حال آواربرداری و تلاش برای یافتن افراد گرفتار در زیر آوار ساختمان پایتخت هستند.

در مجتمع های حقوقی و تجاری کلانشهر / دفتر «پزشکی» وجود نداشت

دکتر رنجبرزاده معاون سازمان نظام پزشکی با اشاره به ریزش ساختمان کلانشهر آبادان گفت: ظهر دیروز متوجه تخریب ساختمان کلانشهر شدیم و به همراه تعدادی از مردم در محل حاضر شدیم. به طور مفصل از محل بازدید کردیم و شاهد تلاش امدادگران و تیم فنی و مهندسی، آتش نشانی و اورژانس بودیم که برای نجات حادثه دیدگان تلاش می کردند. چیزی که حتی برای یک فرد عادی هم قابل توجه بود این بود که سازه 10 طبقه اصلاً سازگار نبود و ستون ها نمی توانستند وزن را تحمل کنند. ما شگفت زده شدیم که چگونه مهندسان ناظر و کسانی که مجوز ساخت و بهره برداری از ساختمان را صادر کردند، موافقت کردند که آن را بر روی یک سازه ناپایدار و ضعیف قرار دهند. همچنین از بیمارستان بازدید کردیم که مجروحان را در آنجا منتقل کردند و به مجروحان خدمات ارائه شد.

READ  انتقال مصدومان تصادف اتوبوس و پژو به بیمارستان

وی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر «پزشکی-اداری» بودن ساختمان کلانشهر آبادان، گفت: این برج هنوز به بهره برداری کامل نرسیده است اما بر اساس گزارش های میدانی که شنیده ایم تعدادی از واحدهای آن واگذار شده است. البته در این برج که داروی فروریخته در آن نبود یا کار نمی کرد اما در برج و ساختمان های کنار آن مطب و داروخانه وجود داشت. در عین حال کاربری ساختمان «پزشکی – اداری» نبود، بلکه کاربری اداری – تجاری بود.

رنجبرزاده با بیان اینکه عنوانی به نام «پزشکی اداری» برای ساختمان نداریم، گفت: بنابراین یا ساختمان پزشکان داریم و باید برای ساختمان پزشکان پروانه صادر شود یا ساختمان اداری و تجاری و برای استفاده اداری و تجاری باید مجوز داشته باشیم اجاره ساختمان. ما ساختمانی به نام مطب پزشکی نداریم. البته اگر ساختمان اداری باشد می توان پزشک را در آنجا اسکان داد و این مشکل شرعی ندارد.

وی در خصوص وضعیت ساخت و ساز و ایمنی زیست محیطی ساختمان هایی که برای مصارف پزشکی استفاده می شود، گفت: در این زمینه می توان دستورالعملی صادر کرد. به عنوان یک دستورالعمل کلی، سازمان نظام پزشکی می تواند اعلام کند که صدور هر گونه مجوز تحت عنوان “پزشکی” برای هر پروژه ساختمانی باید با نظر سازمان نظام پزشکی استان باشد، خواه محل مناسب برای ساختمان پزشک یا مجتمع پزشکی نه؟ شایسته است سازوکاری تدوین شود تا نظام پزشکی استان در مورد مناسب بودن یک واحد در مکانی به نام مجتمع پزشکی اظهارنظر کند. این اقدام برای آینده موثر است.

وی گفت: بنابراین اگر از واژه دارو برای ساختمان استفاده کنند، سازمان نظام پزشکی می تواند با هماهنگی دستگاه های ذیربط سازوکاری طراحی کند که در قالب آیین نامه یا طرح در مجلس ارائه شود و سیستم‌های پزشکی می‌توانند در مورد محیط ساختمان صحبت کنند. و ظرفیت ساختمان برای اظهارنظر مجتمع پزشکی، البته ما قانونی در این زمینه نداریم و می‌توانیم در قالب دستورالعمل عمل کنیم، اگر قانونی باشد، بهتر است.

READ  زمین لرزه 6.3 ریشتری فیلیپین

رنجبرزاده تاکید کرد: طبق قانون پزشکان می توانند در هر جایی حتی در مجتمع های مسکونی مطب داشته باشند. مشروط بر اینکه zh.k. مخالفت نمی کند. با رضایت ساکنان یک مجتمع مسکونی کاملاً مسکونی، ممکن است یک مطب پزشکی وجود داشته باشد.

رنجبرزاده گفت: پیشنهاد من این است که هر پروژه ای که می خواهد به عنوان “پزشکی” نامگذاری شود، بهتر است با موافقت سازمان نظام پزشکی استان مجوز صادر کند. این بدان معناست که هیچ کس نباید از اصطلاح دارو برای یک ساختمان استفاده کند مگر اینکه با توافق سازمان ها از جمله نظام پزشکی از نظر ظرفیت زیست محیطی، ایمنی ساختمان و …

وی با تشکر از همکاری خوب نظام پزشکی استان خوزستان و همچنین دانشگاه علوم پزشکی و معاونت درمان گفت: در عین حال همچنان با گروه جهادی پزشکی در خوزستان حضور داریم. همچنین به اطلاع دانشگاه علوم پزشکی آبادان رساندیم که تیم پزشکی سازمان نظام پزشکی آمادگی کامل برای همکاری دارد و جراحان ما آماده ارائه خدمات به مجروحان در صورت نیاز هستند. تیم تقریباً آماده بود که خوشبختانه تیم پزشکی آبادان عملکرد خوبی داشت. ما همچنان آماده ارائه کمک های پزشکی هستیم.

بیشتر بخوانید:

ریزش ساختمان کلانشهر آبادان پیش بینی می شود

444


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا