سابقه رویارویی صدر با دادگاه فدرال و احزاب شیعه چیست؟

صدر گفت: «ما عراق را به سهمیه بندی و فساد برنمی‌گردانیم» و افزود که رویکرد مخالفانش نسبت به گروه‌های پیروز در انتخابات پارلمانی اخیر عراق او را مجبور به ائتلاف با آنها نخواهد کرد.

مقتدی صدر که شب قبل اعلام کرد در تشکیل “بزرگترین فراکسیون پارلمانی تاریخ عراق” شکست خورده است، گفت که صدر حداقل برای یک ماه به عنوان یک اپوزیسیون ملی عمل خواهد کرد. فعلی برای تشکیل دولت با او ائتلاف نخواهد کرد.

اعتراض صدر پس از آن صورت گرفت که دادگاه فدرال عراق حکم قانون امنیت غذایی را لغو کرد. در حالی که بسیاری از تحلیلگران و ناظران سیاسی بر این باورند که این اقدام دادگاه فدرال زمینه را برای فساد و سوء استفاده بیشتر افراد فاسد فراهم کرده است.

تلاش مصطفی الکاظمی برای توجیه بی توجهی دولت در بخش خدمات

این لغو با واکنش نخست وزیر عراق و مصطفی القدیمی همراه شد و در عین حال اعلام کرد که دولت عراق به قانون اساسی پایبند بوده و تمام تصمیمات صادر شده از سوی دادگاه عالی فدرال می گوید که دولت وی به عنوان یک دولت قانون اساسی، شرایط اضطراری را تامین می کند. امنیت برای رسیدگی به چالش های اقتصادی ناشی از افزایش قیمت جهانی کالاها برای گروه های نیازمند در مجلس نمایندگان و ارائه خدمات.

نوری مالکی حکم دادگاه فدرال را تایید کرد

نوری مالکی، رهبر ائتلاف قانون دولتی، با ستایش از تصمیم دادگاه فدرال عراق در مورد لایحه امنیت غذایی در پستی توئیتری، از این نهاد تمجید کرد و گفت که تصمیم دادگاه به چهار هدف مهم دست یافته است.

اولاً از هدر رفتن بیت المال و مفسدین این منابع جلوگیری کرد. دوم اینکه دولت و مجلس از افتادن در دام بی قانونی مصون هستند. چهارم، این حکم، دولت را برای تأمین مالی برای امنیت غذایی از طریق وزارت دارایی باز گذاشت.

بیانیه قوی چارچوب هماهنگی در پاسخ به اتهامات مقتدی صدر

کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «العطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) در واکنش به ادعاهای روز گذشته رهبر صدر و تحولات سیاسی و تصویب قانون امنیت غذایی بیانیه ای تندی صادر کرد. مقتدی صدر مواضع تندی اتخاذ می کند.

در این بیانیه که نسخه ای از آن در وب سایت الفرات نیوز منتشر شده، آمده است: که منجر به شورش می شود، به ویژه در سایه دشمنانی که در کمین هستند و می خواهند به مردم عراق آسیب برسانند. در عین حال سخنرانی های احساسی و پرتنش نمی تواند مشکلات کشور را حل کند و خدمتی به شهروندان نمی کند و همه باید پایبند این کلام خداوند متعال باشیم که می فرماید: «آنها فرشتگان نگهبان هستند و آماده انجام مأموریت (و مکتوب) هستند. “

READ  درامان ترین گوشی گیتی دره بایدن / شمایل

بیانیه تفصیلی چارچوب هماهنگی شیعیان عراق شامل چند بخش مهم است:

الف) توضیح لایحه امنیت غذایی اضطراری و تصمیم دادگاه فدرال

چارچوب هماهنگی با هدف توضیح پیش نویس قانون در مورد ایمنی و توسعه مواد غذایی اضطراری و تصمیم دادگاه عالی فدرال است.

«نیروهای چارچوب، از طریق فراکسیون های پارلمانی و متحدان خود، بودجه کافی برای تامین مواد غذایی، اقلام غذایی، حمایت از کشاورزان، حمایت های اجتماعی و افزایش حقوق بازنشستگی و وام های جوانان در نظر گرفته شده اند. این تصمیم بر اساس اظهارات وزیر دارایی در سفرش به مجلس درباره پیامدهای منفی تصمیم افزایش دلار اتخاذ شده است. وزیر لایحه فوری امنیت غذایی را با توزیع پیشنهادی تا 9.6 تریلیون دینار پیشنهاد کرد، اما ما 30 تریلیون دیناری را بدون هیچ گونه انتساب یا پوشش حمایت اجتماعی از دولت ارسال نکردیم، برخلاف آنچه که اکنون تبلیغ می شود. ، ما شوکه شدیم. ارزیابی ما این است که این اقدام در واقع جایگزینی برای قانون بودجه است که دولت برای جلوگیری از اجرای رای دادگاه نفت فدرال در اقلیم کردستان به آن متوسل می شود.

در این بیانیه آمده است که در این راستا، چارچوب هماهنگی و متحدانش نسبت به این سوء استفاده از بحران غذایی و کمبود ذخایر گندم که نوعی فساد و اتلاف بیت المال است، اعتراض کرده و تاکید کرده اند که دولت باید به سمت جلو حرکت کند. در حال حاضر اختیارات لازم برای ارائه این گونه لوایح را ندارد و تصویب این لایحه اشتباه است. اما اصرار برخی احزاب بر آن، فراکسیون چارچوب هماهنگی را بر آن داشت تا در جلسات کمیته مالی شرکت کند تا از آسیب های این قانون و فساد و زیان بودجه ناشی از آن بکاهد. چارچوب هماهنگی در انتظار ارائه لایحه نهایی قانون، زمان تشکیل جلسه مجلس و رای گیری پس از اتمام اصلاحات حفظ بیت المال بود.

کمیته هماهنگی شیعیان عراق به حمایت از تصمیم اخیر دادگاه عالی فدرال برای تفسیر اختیارات دولت مترقی ادامه داده و آن را حرفه ای، جسورانه، مطابق با قانون اساسی و حفظ نظام سیاسی کشور توصیف کرده است. قوه قضائیه احترام به این تصمیمات و حفظ آبروی خود را محترم می شمارند و بر آن تاکید دارند زیرا قوه قضائیه مهمترین رکن حکومت است و هرگونه توهین به آن تهدیدی واقعی برای ثبات کشور است. به چالش کشیدن و به چالش کشیدن تصمیمات فدرال یک تحول خطرناک است که منجر به هرج و مرج و بی ثباتی می شود.

READ  بایدن به سوق نیروهای آمریکایی به منظور اروپای شرقی سازوارگشتن کرد

ب) انتقاد از دولت الکاظمی به این بهانه که بیشترین بودجه را در سال 2021 دارد.

چارچوب هماهنگی همچنین در واکنش به بیانیه پیشرفت دولت و عذرخواهی دولت از عدم انجام تعهدات خود، گفت: دولت در تلاش است تا از زیر بار مسئولیت خود طفره برود و گفت: استعفا و عذرخواهی های دروغین آن برای توجیه مختصر دوره قبل که 133 دلار بوده است. تریلیون دلار در سال 2021 بزرگترین بودجه در تاریخ عراق را داشت که ما را شگفت زده کرد. بودجه ای که چیزی جز فقر، بیکاری، تورم و خدمات ضعیف، پرداخت نشدن دستمزد کشاورزان و ناتوانی در تامین ذخایر غذایی کشور باقی نگذاشت و باعث فساد بی سابقه ای در کشور شد.

ج) رسیدگی به اتهام سنگسار در راه تشکیل حکومت

چارچوب هماهنگی در ادامه اتهامات وارده به خود را مبنی بر ممانعت از تشکیل دولت عنوان می کند و می گوید: در کمال تعجب به نظر می رسد که آنها در پروژه هژمونیک خود شکست خورده اند و در تلاش برای اقناع افکار عمومی هستند که از آن زمان به دنبال ابتکارات و پیشنهاداتی هستند. اصل گفتگوی ملی و حمایت از حقوق بزرگترین مؤلفه اجتماعی. “

د) حمایت مجدد از ابتکار نمایندگان مستقل

چارچوب هماهنگی همچنین “حمایت خود را از ابتکار فراکسیون نمایندگان مستقل و آمادگی خود را برای پذیرش نامزدهای ریاست جمهوری آنها مطابق با مشخصات مورد توافق از جمله شایستگی، بی طرفی نسبت به دستاوردهای انتخاباتی اعلام می کند.”

کمیته هماهنگی شیعیان عراق در پایان این بیانیه از همه گروه‌های سیاسی به‌ویژه گروه‌هایی که دیگران را به تاخیر در روند سیاسی کشور متهم می‌کنند، خواست منافع ملی را در اولویت قرار دهند و از سیاست یکپارچه همکاری با پیشنهاد نیروهای مستقل دست بکشند. پایان دادن به بحران سیاسی کشور و تشکیل دولت جدیدی که بحران های کشور را حل کند و رنج شهروندان را کاهش دهد.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا