زمانی که غرب در جنگ اوکراین ملتهب شد

مهسا مژدهی: جنگ در اوکراین سه ماه به طول انجامید و در طی آن غرب شروع به کمک مالی و تسلیحاتی به این کشور کرد. با این حال، زلنسکی معتقد است این کمک ها کافی نیست و روز دوشنبه بار دیگر خواستار ارسال سلاح های بیشتر به کشورش و اعمال تحریم های بیشتر علیه روسیه در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس شد.

کمک آمریکا به اوکراین

یکی از اولین محموله های ایالات متحده به اوکراین در ژانویه قبل از حمله روس ها انجام شد. اما زمزمه ای در مورد این بحران شنیده می شد که 100000 سرباز روسی در مرز روسیه و اوکراین مستقر بودند.در 22 ژانویه اولین محموله کمک های نظامی آمریکا به اوکراین که در هفته های اخیر توسط جو بایدن تایید شده بود، وارد کیف شد. محموله 90 تنی شامل مهمات برای نیروهای جبهه اوکراین بود. در ماه فوریه، با شروع جنگ، ایالات متحده اعلام کرد که ارزش کمک های نظامی ایالات متحده به ایالات متحده در یک سال از یک میلیارد دلار گذشته است. در واقع، رئیس جمهور ایالات متحده گفت که کل کمک های امنیتی جدید به اوکراین 1 میلیارد دلار خواهد بود که شامل 800 میلیون دلار اضافی می شود. در همان ماه، ایالات متحده 350 میلیون دلار کمک نظامی جدید ارائه کرد.

در اواسط ماه مارس، رئیس جمهور ایالات متحده از کمک نظامی 13.6 میلیارد دلاری به اوکراین خبر داد. یک ماه بعد، واشنگتن اعلام کرد که فهرست تسلیحات تحویلی به کیف را گسترش می دهد و توپخانه، خودروهای زرهی و هلیکوپتر را در اختیار اوکراین قرار می دهد. مسکو تهدید کرده است که خودروها و تجهیزات نظامی ناتو و آمریکا در مناطق درگیری را به عنوان “هدف های قانونی” در نظر خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

آیا روسیه و غرب از جنگ هسته ای نجات خواهند یافت؟

چالش آینده روسیه حفظ موقعیت خود به عنوان یک قدرت بزرگ است

جنگ در اوکراین؛ دوازده گسیختگی که دنیا را تغییر می دهد

آیا پوتین برای پایان جنگ آماده می شود؟

پس از آخرین گفتگو بین رئیس جمهور ایالات متحده و همتای اوکراینی خود، ایالات متحده اعلام کرد که کمک های نظامی خود به اوکراین و تامین تجهیزات و تسلیحات به ارزش 800 میلیون دلار را افزایش می دهد. در اواخر ماه می، اعلام شد که این کشور در آستانه ارائه کمک 40 میلیارد دلاری به اوکراین است. این میزان کمک به تصویب مجلس سنا رسید و بعداً به امضای رئیس جمهور آمریکا رسید. آمریکایی ها این طرح را به شرح زیر توصیف کردند: 6 میلیارد دلار برای تقویت تجهیزات نظامی اوکراین برای وسایل نقلیه زرهی و پدافند هوایی، حدود 8.7 میلیارد دلار برای حمایت از تجهیزات نظامی ایالات متحده که قبلاً در کیف دریافت کرده اند، و 11 میلیارد دلار کمک اضافی برای مواقع اضطراری ارائه شده توسط وایت. خانه می تواند بدون چراغ سبز برای کنگره شرکت کند. 40 میلیارد دلار باقی مانده برای اهداف غیرنظامی، بشردوستانه و اقتصادی است. این میزان کمک در ماه جاری تصویب شد، اما این کمک ها هنوز به اوکراین ارسال نشده است.

READ  پنتاگون: وزارت دفاع روسیه اطلاعات نادرست به پوتین می دهد

از زمان شروع جنگ در اوکراین، واشنگتن بیش از 3.5 میلیارد دلار تسلیحات ارسال کرده است، از جمله موشک های زمین به هوای جاولین، موشک های ضد هوایی استینگر که از روی شانه شلیک می شوند، پرتابگرهای هویتزر M777 و پهپادهای جدید (Switchblade و Phoenix). Ghost ) و بقیه کمک ها تایید شده است، اما هنوز به اوکراین ارسال نشده است.

در ایالات متحده این نگرانی وجود دارد که کمک نظامی به اوکراین باعث کاهش عرضه تسلیحات شود. با این حال، زلینسکی نگران است که کمک های مالی و تسلیحاتی 100 درصد نیازهای اوکراین برای مقابله با روسیه را پوشش ندهد.

G7 ایدز

G7 امسال 19.8 میلیارد دلار برای حمایت از اوکراین اختصاص داده است. با این حال، این تصمیمی است که وزرای دارایی و بانک های مرکزی کشورهای G-7 شامل ایالات متحده، آلمان، بریتانیا، کانادا، فرانسه، ایتالیا و ژاپن در پایان نشست خود در آلمان اتخاذ کردند. در بیانیه صادر شده توسط این کشورها آمده است که 19.8 میلیارد دلار در سال جاری برای کمک به کاهش شکاف مالی اوکراین و ادامه ارائه خدمات اساسی به مردم اختصاص داده شده است. همزمان، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که اوکراین 9 میلیارد یورو کمک مالی اضافی برای بهبود اقتصاد خود دریافت کرده است. در مقابل، کشورهای اروپایی به اضافه ژاپن، حدود 30 میلیارد دلار کمک در سال جاری به اوکراین ارائه خواهند کرد.

اوکراین در جنگ با روسیه نیاز مبرمی به سلاح و کمک مالی دارد. ارقام ارائه شده تنها می تواند بخشی از این نیازها را پوشش دهد و در صورت پایان جنگ، موضوع بازسازی نیز اضافه خواهد شد. زلنسکی از درخواست کمک از غرب ابایی ندارد و به نظر می رسد این کشورها نیز در حال آماده شدن برای حمایت بیشتر هستند.

READ  زلنسکی در خرسون: نه مسکو... اما کشورمان را پس خواهیم گرفت

به گفته مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، 20 کشور در سراسر جهان متعهد شده اند که تجهیزات نظامی برای حمایت از اوکراین ارائه کنند که می تواند چشم انداز یک درگیری طولانی در اوکراین را با بحران انرژی و امنیت غذایی افزایش دهد. بن بست اخیر در مذاکرات روسیه و اوکراین امیدها را برای سازش افزایش داده است و اکنون چشم ها به نتیجه بازی خطرناکی دوخته شده است که نه غرب و نه روسیه به دنبال دستیابی به یک نتیجه ملموس از جنگ سه ماهه نیستند.

311312/49


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا