زایمان طبیعی بهتره یا سزارین؟


گفته می شود رستم دستان اولین ایرانی است که به روش سزارین به دنیا آمده است، به همین دلیل برخی معتقدند که رستم زایی باید با کلمه سزارین جایگزین شود.

در شاهنامه هنگامی که رودابه (مادر رستم) باردار شد، درد بسیار کرد، صورتش زرد شد و شبانه روز بی قرار بود. من خودم سنگ و آهن دارم. یک روز از درد بیهوش شد. هال با دیدن همسرش رودابه به یاد سیمور افتاد. تکه ای از خودکار سیمور را روشن کرد. سیمور در همان لحظه ظاهر شد و با دیدن گیجی هال گفت: “چی شده؟ چرا اینقدر غمگین و نگران؟ شوهرت مثل شیر بچه ای به دنیا می آورد که هیچکس با او دعوا نمی کند. او مانند سام عاقل خواهد بود و در میدان نبرد مانند شیری خشمگین می جنگد. او بدنی به بزرگی یک فیل خواهد داشت و تیری که پرتاب خواهد کرد دو مایل پرواز خواهد کرد. او به طور طبیعی متولد نخواهد شد و این خواست خداست. باید رودابه را بیهوش کنید تا دردی احساس نکند سپس از مرد ماهری بخواهید که با خنجر پهلوی همسرتان را ببرد و بچه را بیرون بیاورد و بدون ترس زخم را بدوزد. گیاهی را که به شما می دهم بکوبید و با شیر و مشک مخلوط کنید و در سایه خشک کنید و روی زخم شکافنده کنار همسرتان بگذارید. تکه ای از پرهایم را روی زخم بمال. زخم آن روز خوب می شود چون پرهایم پر است و رودابه دردی ندارد. شما باید از این بابت خوشحال باشید و خدا را شکر کنید که چنین فرزندی به شما داده است. سپس یکی از بال هایش را پاره کرد و به هال داد.

هال همانطور که سیمور گفته بود عمل کرد. همه منتظر بودند ببینند چه می شود. مادر رودابه سینداخت نگران بود، گریه می کرد و می گفت: «مادر چگونه می تواند بچه به دنیا بیاورد؟» یک روحانی ماهر رودابه را مست کرد و او را شکافت و کودک را سالم بیرون کشید. هیچ کس در جهان چنین چیز شگفت انگیزی را نشنیده بود. بچه خیلی بزرگ و زیبا بود. همه با تعجب به او نگاه می کردند، زیرا هیچ کس کودکی به این بزرگی ندیده بود. این کودک یک روزه به اندازه یک کودک یک ساله بود. پهلوی بیهوش رودابه را بخیه زدند و با دارویی که سیمرغ گفته بود زخمش خوب شد. رودابه که به هوش آمد، فرزندش را نزد او بردند و در او تنور شاهانه (نور خدایی که در دل کسی که به همه چیز متمایز است می تابد) دیدند. – اسم بچه را رستم گذاشتند.

این اولین نمونه از سزارین ذکر شده است. یکی از روش های زایمان که معنی آن در لغت نامه ده هدی آمده است: «جراحی بیرون آوردن نوزاد از شکم و زایمان غیر طبیعی. ژولیوس سزار، امپراتور روم، به این ترتیب متولد شد و نام این عمل از نام او گرفته شده است.

می گویند تاریخچه سزارین به یونان باستان باز می گردد. دفن مادر با نوزاد در رحم ممنوع بود زیرا امکان زنده ماندن جنین با مرگ مادر وجود داشت. سزارین در قرن بیستم افزایش یافت. در اروپا نیز گفته می شود که ژولیوس سزار با شکافتن شکم مادرش به دنیا آمد و باور عمومی از نام سزارین سرچشمه گرفت، اما این فرضیه که ژولیوس سزار دیکتاتور روم در جایی به دنیا آمده است که امروزه به آن سزارین می گویند. غلط. اگرچه این عمل در روم باستان انجام شده است، اما هیچ مدرک کلاسیکی مبنی بر زنده ماندن مادر از چنین عملی وجود ندارد.

READ  8 علامت مهم حمله قلبی

سزارین یکی از اصلی ترین عمل هایی است که در صورت نیاز جنین یا مادر می توان از آن استفاده کرد. این عمل با ایجاد شکاف در پوست شکم، عضلات زیر آن و دیواره رحم انجام می شود. آمار رسمی از درصد سزارین ها وجود ندارد اما مسئولان بارها از کاهش سزارین در بیمارستان ها صحبت کرده اند. گفته می شود ایران دارای تعداد زیادی سزارین است و طرح تحول نظام سلامت باعث ترویج زایمان طبیعی با هدف مشترک بهبود سلامت مادران و نوزادان با کاهش سزارین می شود. این طرح از سال 1393 در کشور اجرا شده و هدف این است که حدود 60 درصد از تحویل در کشور به صورت طبیعی انجام شود. بر اساس این برنامه تمامی بیمارستان های کشور موظف به کاهش 5.2 درصدی سزارین هر سه ماه یکبار هستند.

با این حال بسیاری از مادران در ایران به دلیل ترس از زایمان طبیعی تمایل به زایمان سزارین دارند و برخی دیگر خاطره چندان خوشی از این اتفاق ندارند.

“اولین فرزند طبیعی ام را به دنیا آوردم، به بیمارستان دولتی رفتم، درد زیادی داشتم و آه و ناله می کردم که دو تا از پرستاران با یک شوخی بد جنسی مرا اذیت می کنند و با این حال حرف هایشان مثل زنگ های توست. وی به ایسنا گفت. به طور جدی. برای به دنیا آوردن فرزند دومم به بیمارستان خصوصی رفتم و برای اینکه دیگر این اتفاق نیفتد، سزارین را انتخاب کردم.»

«م» دیگر زنی است که تجربه چندان خوشایندی از زایمان طبیعی ندارد: «از اولین باری که فهمیدم باردار هستیم تصمیم به زایمان طبیعی گرفتم و با پزشکم صحبت کردم. حتی قبل از آن تمرین را شروع کردم تا بدنم را برای آن آماده کنم، اما بعد از این که این کار را انجام دادم بسیار پشیمان شدم زیرا ساعت ها فشار تزریق می شد و درد می کرد. بالاخره با برش هایی در بدنم نوزادی به دنیا آوردم. من اصلا تجربه خوبی نداشتم. من از داشتن همان فرزند خوشحال بودم، زیرا با قیمت فعلی اصلا نمی توانم به فرزند دوم فکر کنم.

شاید اولین دلیل تمایل بیماران به سزارین ترس از زایمان طبیعی و درد ناشی از آن باشد و عامل مهمی که باعث این ترس می شود، نبود شرایط برای زایمان طبیعی، بیمه کمتر و روش نادرست زایمان طبیعی است. وضعیت فعلی. موضوع مهم دیگر حمایت برخی پزشکان از سزارین است و معمولا دلایل مختلفی را در بر می گیرد. یکی از عوامل قابل پیش بینی بودن سزارین و اختصاصی بودن برنامه پزشک است که نیاز به نگرانی کمتری دارد و از آنجایی که کلیه پرسنل مامایی تحت مسئولیت او و زیر نظر پزشک اداره می شوند، ایمنی بیشتری دارد و پزشک ترجیح می دهد این کار را انجام دهد. عملیات آرامش شما بیشتر است. .

READ  آخرین آمار تاج; 5 فوت و شناسایی 232 بیمار جدید مبتلا به کوید

اما باید توجه داشت که یکی از شرایط زایمان طبیعی، فوریت و فوریت سزارین در هنگام زایمان است. با توجه به اینکه 8 تا 10 درصد زایمان ها نیاز به سزارین اورژانسی دارند، هر زایمان طبیعی می تواند به سزارین ختم شود و این وضعیت غیرقابل پیش بینی است.

سزارین کمتر از حد طبیعی درد دارد و البته تحمل درد و انقباضات لگنی در زایمان طبیعی را ندارد. تنها دردی که فرد احساس می کند در خط برش شکم است که پس از یک دوره نقاهت برطرف می شود و به همین دلیل خانم های باردار اصرار به سزارین دارند.

اما امروزه ثابت شده است که زایمان طبیعی در صورتی که خطر جدی نداشته باشد به سزارین ارجحیت دارد و نیاز به عوارض کمتری برای مادر پس از تولد دارد. یک ماما که نخواست نامش فاش شود به ایسنا گفت: فیزیولوژی زایمان طبیعی عمدتا بر اساس ورزش زنان است. ورزش حتی می تواند به زنان کمک کند تا بارداری خود را تسریع کنند. انجام برخی ورزش ها در دوران بارداری و در حین بارداری باعث ترشح تعدادی از هورمون های زنانه و تسهیل کار می شود. همچنین از افتادگی لگن، مثانه و رحم پس از تولد جلوگیری می کند. متاسفانه امروزه با تزریق آمپول، مادر را برای زایمان طبیعی آماده می کنند. یکی از دلایل افزایش سزارین عدم آگاهی مردم نسبت به فواید زایمان طبیعی است و از زایمان طبیعی بسیار می ترسند. اگرچه پس از تصویب مصوبه ترویج زایمان طبیعی، تعداد زایمان های سزارین کاهش چشمگیری داشته است، اما همچنان حامیان خود را به ویژه در شهرستان ها دارد. ما حتی مادرانی را می بینیم که از شیر دادن به نوزادان خود امتناع می ورزند، زیرا معتقدند این کار ساختار بدن آنها را تغییر می دهد.

به گفته وی، دوره های رایگان زایمان در بسیاری از مراکز دولتی برگزار می شود که دوره بسیار موثری است، اما متاسفانه چون اجباری در این زمینه وجود ندارد، بسیاری از بانوان از آن غفلت می کنند. بسیاری از مادران پس از گذراندن این دوره ها و درک این موضوع از جلسه ششم به بعد تصمیم به زایمان طبیعی می گیرند. البته نباید فراموش کرد که بسیاری از متخصصان زنان و زایمان نیز افراد را به سزارین تشویق می کنند.

این ماما درباره عوارض سزارین نسبت به شرایط عادی توضیح می دهد: «عوارض سزارین بسیار زیاد است. خونریزی شدید در رحم مادر در حین سزارین می تواند منجر به مرگ مادر یا حتی آمبولی شود. برای انجام سزارین باید هفت لایه شکمی باز شود. از طرفی ترشح هورمون شیردهی زمان بر است، اما در زایمان طبیعی بدن نسبت به زمان تولد هشدار می دهد و حتی در آن زمان شکم سریعتر کوچک می شود. وقتی بدن زن قادر به زایمان طبیعی است چرا باید سزارین انجام شود؟ متأسفانه آنچه که همه زنان را از زایمان طبیعی می ترساند، تغییر ساختار واژن است که می تواند منجر به اهمال کاری همسرانشان شود. در حالی که با ورزش می توان از این امر پیشگیری کرد.»

بیشتر بخوانید:


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا