رگفر: رئیسی به وعده خود مبنی بر کاهش قیمت یا حفظ ارزش پول ملی عمل نکرد / وزیر بهداشت وارد بخش خصوصی شد


یکی از این خطوط قرمز مهار تورم و جلوگیری از افزایش قیمت ها و دیگری تقویت پول ملی است. خطوط قرمزی که بارها توسط رهبران و اعضای کابینه نقض شده بود مورد حمله و غارت قرار گرفت.

لازم به ذکر است که نوسانات بازار ارز خود به خود باعث نوسانات و تورم در سایر بازارهای کشور می شود. به گزارش لینک نانوشته، کوچکترین نوسان در بازار ارز، طول و عرض قیمت کالاها و خدمات در کشور را از بین می برد.

دولت مرتکب اشتباهات و سوء مدیریت های زیادی در بازار ارز کشور شده است و این اشتباهات باعث ایجاد تحولات جدی در زندگی مردم شده است. اخبار این روزها حاکی از کاهش چشمگیر مصرف گوشت قرمز، مرغ، ماهی و … است. این نتیجه سیاست غلط ارزی دولت است و بر سایر بازارها (ماشین، بورس، مسکن، طلا) همچنان تاثیر خواهد گذاشت.

پیش از این آنچه از اجرای سیاست توزیع ارز 4200 تومانی باقی مانده بود، مربوط به توزیع ارز برای تعداد محدودی از کالاهای مصرفی و داروهای حیاتی مورد نیاز انسان بود. علیرغم اینکه مجلس اعلام کرد اعمال یا عدم اجرای قانون لغو یا ادامه توزیع ارز ترجیحی به دلیل محدود کردن انتظارات تورمی ناشی از حذف 4200 تن در دست دولت است، ناگهان وزیر خصوصی با مطالبات عمومی تضاد جدی دارد و استدلال می کند که این بیشتر به نفع شخصی برخی کارتل های مواد مخدر است تا به نفع طبقات فقیر جامعه.

بر همین اساس بود که ناگهان وزیر بهداشت وارد عمل شد و با صدای بلند اعلام کرد که «ارز 4200 تومانی قطعا حذف می شود». بدون اینکه متوجه باشیم این اظهارات چقدر بر معیشت مردم تاثیر می گذارد. بدون شک پیامدهای این گونه تصمیمات و اظهارنظرها برای معیشت مردم و جامعه بد است. دو خط قرمز ترسیم شده توسط خود رئیس جمهور را نیز در هم می شکند. به یاد داشته باشید که تأثیر افزایش قیمت دارو بر خانوارها جدی تر از افزایش قیمت بسیاری از کالاهای مصرفی دیگر است.

READ  خریداران در بازار طلا ناپدید شدند/ پیش بینی مهم رئیس اتحادیه طلا از قیمت طلا و سکه

این دارو دارای خواصی است که آن را از نظر قیمت جذاب نمی کند. این بدان معناست که اگر قیمت دارو در کشور 10 برابر شود، تقاضا برای مصرف آن کاهش چشمگیری نخواهد داشت (شاید کمتر از 5 درصد)، زیرا مردم و خانوارها مجبور به استفاده از دارو هستند و باید قیمت دارو را بپردازند. داروها در هر شرایطی که مربوط به زندگی و سلامتی عزیزانشان است. بنابراین، افزایش قیمت دارو بخش قابل توجهی از بودجه خانوار را مصرف می کند. به ویژه، خانواده های طبقه متوسط ​​که قادر به جابجایی مخارج خود نیستند، در عمل فقیرتر می شوند.

واضح است که در نتیجه چنین تصمیماتی، زندگی افراد متوسط ​​و ضعیف به شدت آسیب خواهد دید. علاوه بر این معضل حیاتی در حوزه دارو، مردم در زمینه تحویل سایر کالاهای مصرفی نیز با مشکلات زیادی مواجه هستند. کسانی که به دنبال تحقیقات میدانی در خصوص مشکلات معیشتی مردم هستند کافی است به نزدیکترین فروشگاه محل سکونت خود مراجعه کنند تا از قیمت کالاهای مصرفی و اساسی مطلع شوند. کامل در فضای اقتصادی و معیشتی جامعه ظاهر نشده و در هفته ها و ماه های آینده ظاهر خواهد شد. شاید برای تصمیم گیری درست کمی دیر باشد.

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا