روس هایی که از خدمت سربازی پوتین و درهای بسته همسایگان به روی پناهجویان روسی فرار می کنند

در همین حال، برای بقیه اتحادیه اروپا، سخنگوی کمیسیون اروپا گفت که تصمیم برای اعطای وضعیت پناهندگی به روس‌ها بر عهده کشورهاست و “مذاکرات با کشورهای اتحادیه اروپا برای رسیدن به یک موضع مشترک ادامه دارد”.

کرملین روز پنجشنبه گفت که گزارش‌هایی مبنی بر خروج مردان نظامی از روسیه به دستور پوتین اغراق آمیز است. اما به طور جداگانه به مواضع این سه کشور و همچنین اتحادیه اروپا در خصوص اعطای پناهندگی و باز شدن مرزها برای شهروندان روسیه می پردازیم.

لوری لانمتس وزیر کشور استونی روز چهارشنبه حمله روسیه به اوکراین را “مسئولیت جمعی شهروندان روس” خواند و استدلال کرد که اجازه دادن به مردم برای فرار از خدمت احتمالی نظامی، نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو است. لانامتس افزود: «اقدام اخیر پوتین به نوعی تحریم‌هایی را که ما تاکنون اعمال کرده‌ایم تقویت می‌کند زیرا امیدواریم نارضایتی عمومی را افزایش دهد».

وی گفت: دیگر فقط سربازان حرفه ای، افراد مناطق دور افتاده یا اسرا به جبهه اعزام نمی شوند، بلکه آرزوی او این است که همه مردم کشور قربانی اهداف شوم او شوند.

اورماس رینسالو، وزیر امور خارجه استونی در ایمیلی به رویترز گفت: امتناع از انجام وظیفه مدنی خود در روسیه یا تمایل به انجام آن دلیل کافی برای درخواست پناهندگی در کشور دیگری نیست.

ادگارس رینکوویچ، وزیر امور خارجه لتونی در توئیتی نوشت که امتناع این کشور از اعطای پناهندگی به روس‌ها با نگرانی‌های امنیتی مرتبط است: «به دلایل امنیتی، لتونی ویزاهای بشردوستانه صادر خواهد کرد یا انواع دیگر را صادر نخواهد کرد.»

تهدید هسته ای پوتین؛ آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا واکنش نشان دادند

READ  جانسون به طرف گول اذهان عام روسیه متشبث شد

پوتین و فراخوان نیروهای ذخیره به جبهه ها؛ بلیت پروازهای خروجی از روسیه به سرعت فروخته شد

وزارت کشور لیتوانی می گوید که هر پرونده پناهندگی به صورت جداگانه بررسی می شود، اما “هدف و ظرفیت صدور ویزای بشردوستانه برای همه شهروندان روسیه که برای آن درخواست می کنند” را ندارد.

آرویداس آنوسوسکاس، وزیر دفاع لیتوانی، روز پنجشنبه گفت که فرستادن ارتش تنها دلیل کافی برای اعطای پناهندگی به روس هایی نیست که از این تصمیم پیروی نمی کنند.

در همین حال، پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه در این رابطه گفت: ما به عنوان اتحادیه اروپا با شهروندان روسیه که شجاعت خود را نشان داده و با آنچه کرملین در رابطه با جنگ غیرقانونی در اوکراین انجام می دهد، همبستگی خود را اعلام می کنیم. “

آقای استانو همچنین اقدامات روسیه برای محدود کردن آزادی بیان و رسانه ها و مخالفت با ابراز عقاید علیه ادامه جنگ را محکوم کرد و افزود: “ما همچنین در کنار خانواده های روسی هستیم که نگران پسران، برادران یا پدران خود هستند. آنها در حال جنگ هستند، آنها بی دلیل و غیرقانونی کشته می شوند، ما همدردی می کنیم. به همین دلیل است که ما با این افراد هستیم و وزرای اتحادیه اروپا نیز این موضوع را دارند و در این موضوع مورد توجه قرار گرفته و در میان اعضای این اتحادیه مطرح می شود.

وی ادامه داد: نکته اصلی این است که ما از وضعیت آگاه هستیم. از زمان آغاز تهاجم، نیم میلیون روس کشور را ترک کرده اند. باهوش ترین افراد، با استعدادترین افراد می روند و این افراد با استعداد جای خود را پیدا کرده اند و در اروپا و سراسر جهان حضور دارند. ما در حال گفتگو در مورد بهترین اقدامات ممکن و ضروری برای نشان دادن همبستگی خود و در عین حال تضمین امنیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستیم.

READ  واکنش مارانی به ادعای گاردین

یک سازمان غیرانتفاعی به نام OK Russians (بله به روس ها) تخمین می زند که بیش از 300000 نفر از زمان آغاز جنگ در فوریه روسیه را ترک کرده اند.

بر اساس تحقیقات این سازمان، یک سوم از کسانی که از روسیه گریخته اند به ترکیه، گرجستان و ارمنستان می روند. اکثر آنها جوانان 25 تا 34 ساله هستند و تنها 14 درصد آنها بالای 45 سال دارند. این سازمان می گوید که حدود 68 درصد از پاسخ دهندگان در این نظرسنجی گفته اند که کشور خود را برای همیشه یا برای مدت طولانی ترک کرده اند.

این در حالی است که به گفته این سازمان، 90 درصد کسانی که از کشور خارج شده اند درگیر مسائل سیاسی بوده اند و 55 درصد نیز گفته اند که قبل از خروج از روسیه فشار سیاسی را در روسیه احساس کرده اند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا